Kryptoměnový seriál, díl 2. – Historický exkurz
Foto: Shutterstock
Jednou z prvních digitálních měn byly koncepty postavené na funkčnosti kreditních karet, jakási forma „kreditu“. Jednalo se např. o FirstVirtual (1994), SET Architecture (1997) a jeho nástavbu CyberCash. V zásadě to byly systémy podobné PayPalu. Přihlásili jste svoji „kreditní kartu“ do systému, kde byli z druhé strany zároveň zaregistrováni prodejci. Vybrali jste si zboží na webu a systém s pomocí různých typů šifrování, algoritmů HASH nebo i úplně bez šifrování (FirstVirtual) verifikoval transakci mezi obchodníkem a vámi. Systémy byly složité, neintuitivní a ani nebyly příliš bezpečné. V případě SET zároveň v dané době i velmi drahé (digitální certifikáty).
Pro zajímavost, v polovině 90. let i W3C (konsorcium určující standardy www – world wide web) začalo pracovat na projektu „online plateb“, bohužel projekt nepokračoval až do roku 2015.
„V roce 1988 David Chaume rozpracoval (zatím offline) ideu „kryptoměny“ Digicah (Ecash). Do praxe ji uvedl v roce 1990. Projekt obsahoval poměrně zajímavé a převratné šifrování identity. Každá mince obsahovala uživatelovu kódovanou identitu, která nebyla rozšifrovatelná, a to ani bankou. Ale jen do okamžiku, kdy jste se pokusili o „double spend“. Zároveň mince byly nedělitelné a celý koncept obsahoval i digitální peněženku. Koncept akvírovaly Mastercard a Visa. Technologie částečně převzaly, ale v rozvoji logicky nepokračovaly. Ecash byl 100% zajištěný americkým dolarem,“ vysvětlil Igor Pauer, CEO EDF Technology.
E-gold byla digitální měna zajištěná fyzickým zlatem. Vznikla v roce 1996 a do roku 2006 (kdy byla zrušena úřady USA) měla přes 5 milionů uživatelů. Jednalo se o centralizovanou měnu.
V roce 1997 Adam Back navrhnul formu digitální měny s názvem Hashcash, jejímž cílem byl boj proti spamu. Za odeslaný email by se platilo Hashcashem. Hashcash se dal získat řešením „puzzles“ a jeho objem nebyl omezený. „Zajímavostí Hashcashe bylo to, že byl postaven na podobném systému PoW (proof-of-work), jaký později použil Bitcoin,“ doplnil Igor Pauer.
REKLAMA
Dalšími digitálními měnami, které měly blízko k principu Bitcoinu, byly B-money (autor – Wei Dai, člen skupiny „cypherpunks“) a Bitgold (Nick Szabo). Szabo pracoval s myšlenkou Bitgoldu od roku 1998, ale prezentovat ji začal veřejně až v roce 2005. „Idea Bitgoldu je považována za nejbližší k Bitcoinu a Nicka Szaboa komunita považuje za možného reálného tvůrce Bitcoinu, tj Satoshiho Nakamota,“ uvedl Igor Pauer.
Jaký je rozdíl mezi kryptoměnou a digitální měnou? Podívejte se na video.
Přečtete si první díl našeho seriálu:
Díl 1. – Proč vznikl blockchain a co tím tvůrci sledovali?