Kryptoměnový seriál, díl 5. –Proč banky odmítají kryptoměny?
Foto: Shutterstock
Odmítání kryptoměn bankami má několik rovin. Pokud se bavíme o tom, že banky samy odmítají pracovat s kryptoměnami, již to dávno není pravda. Mnoho velkých, známých bank nabízí svým klientům možnost investic nebo nakládání s kryptoměnami (namátkou zmíníme např. Barclay ‚s, J.P. Morgan, ale i The National Bank of Canada). Další by se rády přidaly.
„Základním problémem pro banky a instituce při práci s kryptoměnami je problematika jejich bezpečného držení. Banky v současnosti nemají dostatečný počet odpovídajících IT specialistů na to, aby vůbec držely krok s dlouho fungujícími digitálními technologiemi. A už vůbec nemají dostatečné vývojové týmy pro projekty v oblasti kryptoměn a blockchainu. Protože ale mají velký zájem participovat na obrovském novém trhu s kryptoměnami, jsou nuceny si nástroje sloužící na bezpečné a spolehlivé držení digitálních aktiv a práci s nimi outsourcovat,“ uvedl Igor Pauer, CEO EDF Technology.
Jednou z mála firem, která má sadu těchto nástrojů vyvinutou a poskytuje ji bankovnímu sektoru, je EDF Technology. Tyto nástroje umožňují bezpečnou a pohodlnou práci s digitálními měnami a kryptoaktivy a lze je technicky i procesně integrovat do stávajících bankovních systémů.
Druhou otázkou (a to hlavně v přeregulované EU) je převod finančních prostředků na a z kryptoburz. V této oblasti je mnoho bank (v EU) „papežtějších než papež“ a aktivně, nad rámec aktuálních legislativních omezení, tyto převody blokují.
„Podle mého názoru se však jedná jen o otázku času, kdy tlak veřejnosti, případně vyvolané soudní spory, určí přesné hranice, kam až si banky a instituce mohou dovolit zajít při omezování veřejnosti při nakládání s jejich vlastními zdaněnými a legálními finančními zdroji,“ doplňuje Igor Pauer.
REKLAMA
Velmi zjednodušeně – banky se obecně obávají ztráty svého postavení v nově vznikajícím finančním světě. Zároveň však mají velkou snahu participovat na jeho vysokém výnosu. Jsou proto ve velmi rozporuplném postavení. Mezitím na trhu vzniká velké množství nových a dravých fintechových / blockchainových firem, které jim postupně přebírají podíl v novém digitálním světě. Je jen na bankách, zda dokážou na nové podmínky zareagovat. V opačném případě mohou doplatit na svoji nepružnost.
Přečtete si další díly našeho kryptoměnového seriálu:
Díl 1. – Proč vznikl blockchain a co tím tvůrci sledovali?
REKLAMA
Díl 3. – Je blockchain hrozbou pro současný systém – vlády, banky apod.?
Díl 4. – Snaží se systém blockchain zlikvidovat / hlídat? A může se mu to vůbec podařit?