Kurzové sázení: Proč nefungují strategie jak neprohrát
Kurzové sázení nahrává sázkovým kancelářím. Je přesto možné nějakým systémem nebo strategií porazit sázkové kanceláře tak, aby člověk mohl soustavně a pravidelně ze sázení profitovat?
Kurzové sázení je založené na základním principu, který znevýhodňuje klienty sázkových kanceláří. Nejde o nic složitého, ale je jasné, že sázkovky musí daný krok provádět, jinak by zkrátka ziskové nebyly. Jedná se o „podsekávání kurzů“.
Pokud by se dva lidé vsadili mezi sebou a dohadovali by se, kdo vyhraje v zápase, v němž mají oba tenisoví hráči papírově stejnou šanci na výhru, byly by kurzy na každého z nich 2,0. Realita je taková, že kurzy jsou v těchto případech rovny 1,9 (přibližně, konkrétní hodnota závisí na konkrétní sázkové kanceláři).
Obrázek 1 – Ukázka podhodnocení kurzů. Oba týmy mají stejnou papírovou šanci na vítězství, kurzy jsou ale 1,9, ne 2,0.
Zdroj: Sázková nabídka na iFortuna.cz
Na druhou stranu se najdou takoví lidé, kteří kurzy neřeší. Když jsou prostě přesvědčeni, kdo vyhraje. A je jim jedno, že je kurz nižší, než by měl doopravdy být. Pokud jejich tip vyjde, peníze vyhrají, i když o trochu méně. Ale v tom to je.
REKLAMA
Nestačí být chytřejší než sázkové kanceláře, aby sázkař sázkovou kancelář porazil, musí být chytřejší minimálně o daný rozdíl mezi kurzem reálným a kurzem vypsaným sázkovou kanceláří.
Kdekdo si myslí, že to není nic složitého, ovšem výsledky sázení jsou povětšinou obdobné. Po několika výhrách a euforii v samém úvodu sázkař začátečník postupem času vše prohraje a jeho cesta se pak dělí. Silnější jedinci si uvědomí, že opravdu nepůjde o systém snadného výdělku, slabší pak chtějí své prohrané peníze vyhrát zpět, kolikrát se unáhlí, stanou se závislými a spadnou do kolotoče gamblerství naplno. To končí dluhy, rozvody, exekucemi…
Je možné nějakým systémem nebo strategií porazit sázkové kanceláře tak, aby člověk mohl soustavně a pravidelně ze sázení profitovat?
Systém 1: Live sázky
Live sázky přinášejí jednu ohromnou výhodu, která se ale záhy může změnit v nevýhodu. Nesázíte dle předzápasových prognóz a statistik. Zápas již běží a vy můžete vyhodnotit šance obou týmů podle toho, co právě sledujete. Zdá se to jednoduché, ale spousta sportů je zrádná, i když se to na první pohled nemusí zdát.
Příkladem je utkání Česka s Finskem na MS v ledním hokeji 2017. Finové vedli jasně 3:0 a zdálo se, že měli zápas pod kontrolou. Češi sice nepředvedli žádný drtivý tlak, seveřani ale inkasovali v přesilovce a záhy dvakrát nevyhodili, což vyústilo v únavu obrany a další branky. Češi utkání heroicky otočili. Z jejich vítězství se ale jistě neradovali tipéři, kteří se rozhodli poslat vyšší obnos „na jistotu“ na našeho soupeře za stavu 3:0.
Netvrdím, že podobné zvraty jsou časté (i když na MS se podobný kousek povedl Slovincům, kteří srovnali v utkání se Švýcarskem stav z 0:4 na 4:4). Je jasné, že ne všechny sázky budou výherní. Kamenem úrazu u tohoto systému jsou ale velice nízké kurzy a s nimi spojené vysoké vklady na příležitosti. Důsledek je potom takový, že i když 19/20 sázek vyhrajeme, právě ta dvacátá nás zruinuje.
Obrázek 2: Muller vyhrál první set 6:4 a je tedy favoritem na vítězství v zápase. Kurz je ale jen 1,08. Muller přitom vyhrál jen o jeden brejk, a tak jeho převaha není jednoznačná.
REKLAMA
Zdroj: Live sázky na iFortuna.cz
Systém 2: Plachty
Plachta je lidové označení pro sázkový tiket, na kterém je velké množství příležitostí (určitě dvojciferné číslo) s nízkými kurzy. Pokud na jeden tiket umístíme více zápasů, musíme počítat s tím, že pravděpodobně tiket výherní nebude. Na stranu druhou čím více zápasů na tiket přidáme, tím budeme mít vyšší kurz.
Tento systém bych s trochou nadsázky přirovnal ke sportce. V podstatě se ve sportu vůbec nemusíte vyznat, na tiket přidáte pouze nízké kurzy a čekáte, kdy vám v tomto duchu podaný tiket vyjde. Pak už záleží na vás, o kolik budete hrát. Zde se naopak sází za malé částky a očekávají se vyšší výhry.
Realita je ale většinou taková, že „nekonečné“ plachty vítězné nebudou. Je to stejné, jako když ve sportce čekáte na jackpot – někomu se ho vyhrát podaří, ale šance, že šťastlivcem budete vy, se limitně blíží nule. Alespoň jeden favorit téměř vždy zklame.
Pokud skládáte plachtu rozvážněji a umisťujete na ni méně zápasů, je vyšší pravděpodobnost, že se výhry dočkáte. Sice občas vyhrajete, postupně ale budete prohrávat malé částky, jejichž suma s přibývajícím časem převýší vaše výhry. Možná budete ziskoví, ale pouze přechodně. S tímto systémem vaše dlouhodobá bilance určitě pozitivní nebude.
Obrázek 3: Příklad „sportky“. Nebylo vsazeno až tolik příležitostí, ale šlo o příležitosti s vysokými kurzy. Tento tipér měl štěstí, reálné šance jsou ale mizivé.
Zdroj: Tiket na Chance.cz
REKLAMA
Systém 3: Kamarád vás má rád
K tomuto systému se člověk uchyluje v případě, že ztratil víru ve své schopnosti. Sázkař se pokusí sehnat si takovou třetí stranu, která má vhled do některého sportu, na který se dá sázet. Možností je mnoho – kamarádi, co hrají nižší nebo mládežnické soutěže, na něž lze sázet, větší experti, než jsme my sami, kteří se pohybují v daném sportu na jiných pozicích a mohou tak mít „zaručené informace“, nebo třeba placené sázkové poradenství.
Zkušenosti se „zaručenými informacemi“ k zápasu jsou rozporuplné. Tyto informace bych rozdělil na tři typy:
- Informace o domluveném výsledku od třetí strany.
- Informace od hráče, který zná lépe sílu obou mužstev.
- Informace od člověka, který se v daném sportu skvěle vyzná a zná lépe sílu obou stran.
Mé zkušenosti říkají, že první dva body nefungují vůbec, třetí s velkou rezervou. Informace o domluveném zápase se ke mně dostalo přes lidi, kteří pracují ve sportovní žurnalistice. Dotyčný nepsal důvody, jen napsal, že je zkrátka domluvené, že v přátelském fotbalovém utkání padnou alespoň tři góly v kurzu 1,90.
Nevsadil jsem a udělal jsem dobře, zápas skončil 2:0. Proč? Nevím a ani nechci, v tomhle systém není. I kdybychom měli sebejasnější informace o prodaném zápase, jak víme, že ho neprodá i druhá strana?
Kamarád hrající juniorskou ligu ve fotbale mi poradil dvě „tutovky“ navíc i na kurzové favority, nevyšla ani jedna. Druhý tým zkrátka překvapil, i když měl značné absence nebo byl kvalitativně horší. Nikde není napsáno, že musí vyhrát favorit, ať si to myslí, kolik lidí chce.
Dále jsem se setkal s nadšeným squashistou, který stejně nadšeně radil s výsledky zápasů na mezinárodní scéně. Tikety vycházely jeden po druhém, a tak jsem mu začínal věřit a sázet na vyšší částky, na což jsem nakonec doplatil. Tiket za nejvyšší vsazený obnos nevyšel, jako bych měl být potrestán. Poučení? Opět v tomto nemůžeme vidět systém, jasného není ani v tomto případě nic. Můžeme si vzít radu k srdci a vsadit podle ní, nemůžeme ale brát zápas jako hotovou věc i přesto, že se dotyčný do té doby nemýlil a musíme tedy vsadit pouze rozumnou částku.
Obrázek 4: Jedním z „profi“ poradenství je stránka Vojtovo sázení. Vojta, stejně jako mnozí další, popisují svůj smyšlený příběh. Úplně stejný příběh slovo od slova najdeme také na jedné stránce v anglickém jazyce.
Zdroj: Vojtovosazeni.cz/o-mne.
Systém 4: Dublování
Systém dublování měl u mě velký potenciál, ale ani ten nakonec nepřesvědčil. Jedná se prakticky o „martingal strategy“ převedený z rulety na kurzové sázení. Cílem je sestavit jakýkoliv tiket tak, aby měl kurz minimálně 2,0. Pokud prohrajeme, sázku zdvojnásobíme. Idea skvělá, šance, že vyjde tiket s kurzem těsně nad 2,0, je přece obrovská, a pokud nevyjde poprvé, vyjde podruhé nebo potřetí, zvlášť když sázíme takové příležitosti, kterým věříme, a ne pouze slepě dle kurzů.
Realita je ale zcela jiná a zároveň logická. Potíže dělají stejné faktory, jako v případě systému martingal. Řada nevýherních tiketů může být mnohem delší, než předpokládáme. Štěstí nás opustí, pár dní netrefíme nic kromě krachujících favoritů a neštěstí je na světě. Sázky se navíc rychle navyšují a s postupem času už se nám opravdu nechce investovat velké peněžní prostředky do tiketu s nejasným výsledkem.
Pro příklad navyšování při základní sázce „nevinných“ 50 korun: 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3800, 7600. Stačí jen pět nepovedených tiketů v řadě a sázka vyroste na 800 korun. Pokud vyhrajete, připíšete si zisk 50 korun. Pokud ne, zdvojnásobíte sázku… opět s výhledem na 50korunový zisk.
Systém 4.1: Inteligentní remízové dublování
Inteligentní remízové dublování je jediný systém, který jsem úplně nezavrhl, přestože si jsem vědom jeho slabin. Jde o stejný princip jako u systému 4, nestavíme ale tikety „naslepo“. Sázíme na remízy a sázíme chytře. Například díky portálu Livesport.cz se probijeme tabulkami a statistikami a vybereme si takové fotbalové týmy, které remizují nejčastěji.
Tento jediný systém mi fungoval. Vybral jsem si deset týmů v deseti evropských ligách a každé kolo jsem sázel na jejich remízu. Obvykle remizovaly alespoň jednou za tři zápasy, a tak jsem neměl problém s navyšováním. Další výhodou jsou i vyšší kurzy, které se pohybují od 3,0 výše.
A negativa tohoto systému? Jsou. Tak především stejné riziko jako u všeobecného martingalu. Nikde není napsáno, že když tým remizoval v 7 z 8 zápasů, tak náhle nemůže hrát 25 zápasů bez remíz. Dalším negativem je zdlouhavost. Fotbalové ligy se hrají téměř jen o víkendech. Tempo, kterým jsou vyhrávány peníze, je velmi pomalé.
Závěr
Systematicky obírat sázkové kanceláře o velké peníze není možné. Sázení může být koníček, na který jsou vynakládány finance, které neohrozí rodinný rozpočet (někdo jede na dovolenou, někdo radši vsadí).