Ladislav Šincl trvá na omezení výše provizí
Snaha Sociální demokracie v zavádění cenové regulace nepolevuje. Z původního „přílepku“ Ladislava Šincla (ČSSD) se stal vládní návrh v pozměněné podobě. Místo regulace výše provize obsahoval „pouze“ povinné storno provizí po dobu 5 let a místo ochrany před přetáčením smluv s rezervotvornou složkou se dotýká veškerých životních pojistek. Když návrh procházel prvním čtením, neopomněl Ladislav Šincl horovat za zavedení stropu provizí. A nyní se k němu vrací v pozměňovacím návrhu.
Zákon regulující provize za životní pojištění byl ve středu projednáván na Rozpočtovém výboru. Ladislav Šincl se nevzdal a načetl při té příležitosti pozměňovací návrh zavádějící strop provizí na úrovni 150 % ročního pojistného. Tento „nekompromisní“ návrh nenašel zastání ministerstva financí, které se dlouhodobě staví proti cenové regulaci. Ostatně proto také došel spor mezi Ladislava Šincla a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na ostří nože a hrozil rozpad koalice. Negativní stanovisko ministerstva přivedlo Ladislava Šincla ke stažení návrhu. Ale jen dočasně.
Ladislav Šincl je zjevně idealista, který si nenechá vysvětlit ani od ekonomů dlouhodobě stojících na straně klientů finančních institucí, že cenová regulace nefunguje. „Regulací jen provizí není nic zachráněno. Nevím, koho tím Sociální demokracie chrání. Spotřebitele podle mého názoru ne. Z každodenní praxe vím, že takto se spotřebitelé chránit nedají,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz Patrik Nacher a dodal: „Nikdy jsem nepodporoval cenovou regulaci ani ve prospěch slabšího – spotřebitele. Logicky nemohu podporovat cenovou regulaci ve prospěch silného, v tomto případě pojišťovny, jakkoli se to navenek může prodávat jako ochrana spotřebitele, zejména proti přetáčení smluv.“
Po stažení pozměňovacího návrhu Ladislav Šincl prohlásil, že připraví nový, ještě lepší návrh regulace provizí. Poslanci se tak mohou těšit ve druhém čtení na načtení dalšího pozměňovacího návrhu Ladislava Šincla. „Kompromisní“ návrh regulace vzešlý z Vlády ČR tak zřejmě opět vezme zasvé.
Jednání rozpočtového výboru sledoval Jiří Šindelář, výkonný ředitel a předseda představenstva USF ČR, a popsal ho na svém blogu:
REKLAMA
„Patrně nejzábavnější příspěvek pronesl, dle očekávání, vrchní proponent regulace Ladislav Šincl. Zvláště některé perly vskutku utkvěly. Například výrok, že „spotřebitel si nemůže v registru ČNB ověřit, pro které pojišťovny zprostředkovatel pracuje“. Tedy, ne, že by registr nepotřeboval důkladnou čistku, ale mohou pana poslance ujistit, že aktuální informace o zastupovaných pojišťovnách jsou první věcí, kterou ČNB kontroluje a s chutí pokutuje. Dál už to pokračovalo, slovy klasika, v rychlém sledu. Vylhané informace o „200% provizích“ a následné rozčílení, že mu jeho skvostné výpočty, kterak pojišťovny, eh, spotřebitelé ušetří miliardy, Ministerstvo financí „hodilo na hlavu“. Proč být ale tak skromný, pane poslanče, a zůstat u jednotek miliard? Nebylo by hezčí vyjít třeba ze 400% sazby provize a vykouzlit „klientům“ úspory v desítkách miliard? Inu, i na to došlo. Pan poslanec se totiž v internetové diskuzi (ano, vidíte správně) dočetl, že zlotřilí zprostředkovatelé již vymáhají na pojišťovnách oněch zmíněných 400% a běžně inkasují 240% (sic) provizi! Dámy a pánové, působím rovněž na akademické půdě, a kdyby mi nějaký student přinesl práci, jejíž závěry jsou založeny na internetové diskuzi, asi bych ho donutil sníst vlastní index. V samotném závěru poslanec Šincl přešel do státotvorné noty a avizoval, že svůj pozměňovací návrh, zavádějící opět strop na provizi, stáhne, aby jej mohl „vylepšit“. Výsledek bude bezpochyby zajímavý.“
Sledovat druhé čtení schvalování sněmovního tisku 751, pod nímž se regulace provizí skrývá, bude ještě zajímavé. A výsledek? Ten je nepředvídatelný. Regulace může projít v libovolné podobě, nebo také zapříčinit pád vlády…