Lukáš Štork se přejmenoval. Bojí se klientů?
Ve finančně poradenské branži se Lukáš Štork stal legendou. Bohužel nechvalně proslulou. Obohatil i slovník českého jazyka. Pojem „štorkoviny“ znamená vrchol nekvalitního poradenství hraničícího se zákonem a přirovnávaného k legálnímu okrádání klientů.
Na finančním trhu působil Lukáš Štork od 14. 6. 2005. Nejprve ve společnosti OVB Allfinanz, následně v Broker Consultingu. Za dobu necelých 9 let stihl být vyloučen z profesní asociace AFIZ a obdržet pokutu 6 mil. Kč od České národní banky. A poškodit nemálo klientů. Před nimi a negativní reklamou zvolil útěk – a změnil si jméno na Lukáš Mikula.
„Na základě mé úvahy z uplynulých týdnů a po důkladné diskusi, jak s mojí rodinou, tak mými pracovními kolegy jsem se rozhodl k datu 31. 3. 2014 definitivně ukončit svoji působnost na finančně-poradenském trhu v ČR,“ uvedl ve svém vyjádření k odchodu z poradenské branže Lukáš Štork.
Podle databáze registrovaných subjektů České národní banky Lukáš Štork přestal být navázán jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel na Broker Consulting k 18. 4. 2014. Registraci si (zatím) ponechal a zařadil se mezi „nezařazené“ PPZ.
Statut nezařazeného podřízeného pojišťovacího zprostředkovatele znamená, že nemůže vykonávat zprostředkovatelskou činnost, pokud se zpět „nenaváže“ na pojišťovnu, pojišťovacího agenta či pojišťovacího makléře. „Nezařazení“ mají k nezrušení registrace významný motiv: Poplatky za registraci. Pokud by se znovu rozhodli zahájit činnost, stačilo by jim najít oprávněný subjekt, navázat se na něj – a ušetřili by registrační poplatek 10 tis. Kč[1].
REKLAMA
Ještě před „odvázání se“ od Broker Consulting ovšem stihl Lukáš Štork změnit své jméno na Lukáš Mikula. K tomu dle registru ČNB došlo k 14. 4. 2014.
„Jednoznačně si nyní zpětným pohledem uvědomuji chyby, které jsem v minulosti udělal,“ napsal ve vyjádření dále Lukáš Štork. K uvědomění mu pravděpodobně pomáhají i stížnosti klientů, kteří se na něj obracejí se žádostí o náhradu škody. Změna jména může některé z nich zmást.
Lukáš Štork nebyl jediným „finančním poradcem“, nad jehož prací a způsobem „finančního poradenství“ zůstává rozum stát. Byl ale prvním, na kterého ukázal AFIZ, a prvním, který obdržel obří pokutu od ČNB. A byl nejproduktivnějším. Při svém působení v OVB Allfinanz byl snad každoročně vyhlašován „nejlepším poradcem“ (tj. zprostředkovatelem s nejvyšším obratem) a v tomto směru uspěl i na evropské úrovni.
AFIZ přistoupila k vyloučení individuálního člena po Lukáši Štorkovi již jen jednou. V březnu tohoto roku dopadla ruka Etického výboru AFIZ na Lukáše Bergmanna Čovbana. Nekvalitní „poradenství“ s cílem maximalizace zisku finančních poradců ovšem není záležitostí pouze jednotlivců. Petr Borkovec, šéf Partners, na konferenci časopisu Profi PF otevřeně popsal některé praktiky zemského ředitelství Martina Zoubka z OVB Allfinanz a zhodnotil ho bez servítků: „Zoubkovci jsou průser pro celý trh.“
REKLAMA
Příklad Lukáše Štorka vypovídá o jedné důležité věci: Nekvalitní poradenství finančního poradce dožene. Je pouze otázkou času, kdy se tak stane.
[1] I na tomto příkladu je vidět, jak se některé regulační snahy míjí účinkem. Zvýšení registračního poplatku pro PPZ z 2 tis. Kč na pětinásobek byl zdůvodňován velkým počtem registrovaných pojišťovacích zprostředkovatelů. Výsledkem je ale pouze vyšší počet „nezařazených“, kteří činnost nevykonávají, ale ve statistikách figurují. I těmito lidmi pak mnozí kritici argumentují ve prospěch tvrdší regulace distribuce s odvoláním na velký počet finančních zprostředkovatelů.