CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Rostoucí důchody: Bude pravicová vláda přidávat stejně jako levicové ANO?

 

foto: Shutterstock

V minulých letech se důchody zvyšovaly nejen podle zákonné valorizace, ale také mimořádně dle rozhodnutí vlády. Ať už to bylo o tři stovky k důchodu dle valorizace pro rok 2022. Nebo mimořádných 5 000 Kč k důchodu během kovidové pandemie. Od prosince minulého roku ale máme novou vládu, která je po letech vládnutí levicové ČSSD a ANO orientována spíše pravicově. Přidá i tato vláda důchodcům?

Loading



 

Je nutno říct, že důchody se v posledních letech valorizovaly na základě dvou důvodů. Prvním důvodem byla zákonná valorizace, která vychází z růstu spotřebitelských cen a také z růstu průměrné mzdy. Druhým důvodem pak vždy bylo mimořádné rozhodnutí vlády, že se důchody budou zvyšovat nad limit zákonné valorizace. V důsledku těchto vlivů pak například v tomto roce průměrný důchod vyrostl o více než 800 Kč. A přesáhl 16 000 Kč. Což ostatně byla jedna z priorit minulé vlády: aby průměrný důchod přesáhl 15 000 Kč měsíčně.

Vládní program 2022

Priority současné vlády jsou ale jiné. Ostatně programové prohlášení je zveřejněno na stránkách vlády. Mezi hlavní priority nová vláda řadí především následovné:

  • Vyřešení důchodové reformy a nastavení férového a stabilního důchodového systému. Ten byl měl reflektovat počet vychovaných dětí, zaměstnání i studium žadatele.
  • Zlepšení informovanosti občanů o jejich budoucím důchodu, především pak podporou online kalkulačky s možností elektronického doplnění.
  • Podpora dobrovolné složky důchodu, která by měla reflektovat požadavky na důstojné dožití ve stáří. Vláda chce podporovat soukromé penzijní pojištění a inspirovat se řešením v zahraničí.
  • Zkrácení doby potřebné na uznání nároku do důchodu a uznání předčasného odchodu do důchodu ve vybraných profesích.
  • Podpora pracujících důchodců.
  • Zvýšení vdovských a vdoveckých důchodů.
  • Možnost přispívat na důchod svým rodičům.

Plošný a skokový růst starobních důchodů ve vládním programu nenajdete. Pokud bude vláda někomu přidávat, tak to budou vdovské důchody. Starobní důchody se budou valorizovat pravděpodobně pouze dle zákonného předpisu. Tedy podle růstu inflace a růstu průměrné mzdy. Tak, aby se zachovala kupní síla vyplácených důchodů a jak to definuje zákon.

Ostatně premiér vlády Petr Fiala se vyjádřil k tomu tématu tak, že není možné zvyšovat skokově důchody, pokud není vyřešena reforma státního důchodového systému. Je tedy víceméně jasné, že mezi hlavní priority bude patřit právě reforma důchodového systému a mimořádných valorizacích se současní důchodce hned tak nedočkají.

REKLAMA

Bude reforma důchodového systému?

Vláda si jako cíl stanovila rok 2023, kdy by chtěla mít připraveny hlavní změny důchodového systému. Dle programu je pak možné odhadovat, jak by měla tato reforma vypadat. Měla by stavět na podpoře soukromého spoření, na větší zodpovědnosti zaměstnavatelů u vybraných profesí, mělo by být opět uznáváno studium jako náhradní doba pojištění a také celková doba pojištění nutná pro uznání důchodu by měla být snížena. Nový důchodový systém by měl také zohledňovat počet vychovaných dětí.

Je otázkou, jak moc je tato reforma reálná. Přece jenom na reformě důchodového systému si už vylámaly zuby předchozí vlády. A reformovat tak zásadní součást české ekonomiky během současných ekonomických problémů nebude právě jednoduché. Vláda bude mít na stole celou řadu urgentnějších problémů a je dost pravděpodobné, že rok 2023 jako konečná deadline pro představení reformy není reálný.

Bude se valorizovat v červnu 2022?

Co se ale důchodci nejspíš dočkají, bude valorizace důchodů v půlce roku. Inflace je tak vysoká, že bude nutné zákonně valorizovat i během letošního roku. Zákon totiž předpokládá, že pokud inflace v daném měsíci přesáhne 5% hranici růstu (od měsíce, který byl naposledy zohledněn pro valorizaci), je nutné valorizovat do 5. měsíce od konce tohoto měsíce. Naposledy byla zohledněna inflace v červnu 2021. Přičemž aktuální předpověď ministerstva financí predikuje, že během ledna by mělo být zvýšení cen od června 2021 do ledna 2022 ve výši 5,4 %. Ostatně současná meziroční inflace je ve výši 6,6 % a nejspíše ještě dále poroste. Nejen během ledna, ale i během dalších měsíců.

Záleží tak na konkrétních číslech, která dosáhne ekonomika během začátku tohoto roku. Experti ale předpovídají, že právě první měsíce tohoto roku budou výrazně inflační, dá se čekat meziroční inflace přesahující i 10 %. V takovém případě by bylo nutno valorizovat důchody nejen na konci roku 2022, ale i v jeho průběhu. Je jen otázkou, jestli onoho 5% růstu od června 2021 dosáhnou české ceny už v lednu, nebo až v únoru.

Loading

Vstoupit do diskuze 53 komentářů


Související články

valorizace důchodu 2024

Valorizace důchodů od ledna 2024

Státní důchody (starobní, invalidní, sirotčí a vdovské) se tradičně valorizují vždy od 1. ledna. Jaká byla valorizace v roce 2024? A jaké jsou podmínky pro to, aby se důchod valorizoval?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 01. 2024

důchody

Bude se zvyšovat věk odchodu do důchodu?

Vláda Petra Fialy je v úřadě něco málo přes rok. A začínají se ozývat první návrhy, jak tato vláda hodlá řešit důchodový systém a důchody a jak by tento důchodový systém ráda reformovala. A by byl udržitelnější, spravedlivější a nezatěžoval tolik státní pokladnu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2023

Valorizace důchodů 2022

Jak se valorizoval průměrný důchod v roce 2022

Na konci roku 2021 byl průměrný důchod něco málo přes 15 400 Kč měsíčně. Průměrně se valorizovaly důchody v lednu 2022 o 800 korun. Vzhledem k tomu, že inflace přesáhla zákonné limity pro mimořádnou valorizaci během roku, tak byly letos důchody valorizovány i v červnu a také […]

Text: Hana Bartušková

27. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Útěkář

    19 ledna, 2022

    Přesně. Buď daňová rezidence v ráji, nebo brutální optimalizace až na kost, nebo možná jestli nová vláda zavede dvoumilionový strop na paušální daň.
    I 6000 jsou peníze, ale z 2M se to dá snést.

    A budování vlastního investičního portfolia.
    Kdo nechce v penzi živořit, tak jasná volba.

    Už jen z těch ušetřených odvodů na sociálce se člověk v penzi může mít královsky, na úrovni západní střední třídy trávící penzi na nějakém rajském ostrově.

    13 tisíc je odvod socpoj z průměrné mzdy, po dobu 40ti produktivních let, s reálným výnosem očištěným o inflaci (držme se při zdi) 3%.
    Oproti státní penzi ze stejných odvodů zcela neporovnatelné.
    Takže good bye!

    Odpovědět

  • Richard Fuld

    20 ledna, 2022

    Z těch úvah Vám úplně vypadlo, kdo bude platit důchody generacím Vašich rodičů a prarodičů, kteří na důchody svých rodičů a prarodičů sociální odvody odváděli. Ale z toho si nic nedělejte. Toto je u egoistických sobců Vašeho střihu zcela obvyklé, spíše typické. 🙂

    Odpovědět

  • Útěkář

    20 ledna, 2022

    Jsem vinen tím, že nějaký magor zavedl PAYG?

    Nesu vinu za to, že vlády po 1989 neudělaly důchodovou reformu?

    Mohu za to, že ti dnešní penzisti zde budovali socialismus, měli socialistickou produktivitu práce, místo inovací dělali nástěnky a mávátka?

    Byl jsem to já, kdo volil v 1948 komunisty, kteří lidem ukradli penzijní úspory a znemožnili jim investovat?

    Mohu za to, že se na penze starých po přechodnou dobu nepoužily výnosy z privatizace (ono stále ještě je co privatizovat, takže pojďme do toho!)?

    Mohu za to, že vámi adorovaný estébák vyplýtval dluhový polštář, který by šel použít na financování důchodové reformy?

    Jsem povinen někomu platit penzi, když ji sám nedostanu (a ani o ni nestojím)? Podle obdobné logiky bych měl asi každému platit všechno.

    Co jsem penzistům slíbil, k čemu jsem se jim zavázal (prosím doložit můj podpis pod smlouvou)?

    Jsem snad zodpovědný za chyby a problémy všech lidí světa?

    Který člověk ze sebe nechá dobrovolně udělat oběť? Celý život bude ostatním platit luxusní penze s tím, že sám už žádnou nedostane? Masochista?

    Dnešní penzisti jistě mají děti, které se o ně mohou postarat (pokud ne, byla to většinou jejich volba). A hlavně VELKÁ ČÁST z nich vlastní nemovitosti, ke kterým levně přišli a my mladí jim tam musíme platit vysoké nájmy. Ať ty nemovitosti prodají a jdou na zbytek života do nájmu. Nebo ať jsou do americké hypotéky. Nebo ať prodají aspoň chaty, ty jsou dnes dost drahé.

    Nehledě k tomu, že každý optimalizuje jak může. Kdo tvrdí, že ne, tak lže. Někdo se jen vyzná víc a někdo míň, ale rozhodně není pravda, že ten, kdo se státem nechá oškubat víc, to přijímá s radostí a platil by i dobrovolně. Jen prostě nezná jazyky, nemá (na) dobrého daňového poradce a právníka. Kdyby měl, tak optimalizuje taky, to se vsaďte, vy falešný moralisto.

    Odpovědět

  • Pavel

    20 ledna, 2022

    Teda, vy jste takový chudáček, jedno Ankap oko nezůstalo suché… 🙂

    Ano, důchodci přišli levně k bytům, protože mnozí si je i sami postavili. Třeba můj otec, po práci za dva roky dalších 2000+ hodin na stavbě, aby ten byt měl.

    A můžou za to ti důchodci, že to máte dnes tak drahé, nebo spíš fakt, že bytová výstavba je zhruba na 40% produkce bytů ze 70-80. let? Dnešní realitní trh by bez těch Havlových králíkáren byl ještě v daleko větším průseru, než aktuálně je.

    Proč by developer stavěl, abyste vy měl kde levně bydlet? Raději budou stavět málo, vymlouvat se na vše možné, ale těch pár bytů, co postaví, vám řádně opraží. Vždyť po tom tu vlastně všichni voláte, ne? Tak to máte… 🙂

    Odpovědět

  • xXx

    20 ledna, 2022

    Fakt že Haló noviny

    Odpovědět

  • Pavel

    20 ledna, 2022

    …řekl fanoušek Pravého Prostoru? A hliníkovou kšiltovku máte? 🙂

    Odpovědět

  • Útěkář

    21 ledna, 2022

    Tohle je fakt tragédie. Konspirace pomocného dělníka z KSČM. Prej developeři záměrně nestaví, aby udržely vysoké ceny bytů. Proboha! Klacky pod nohy jim hází váš socialistický stát, oni by velmi rádi stavěli!

    A obdiv k husákovským králíkárnám, strefování se do Havla – esence bolševismu.

    Jen dokazujete, že jste jen druhý nick od obdivovatele estébáka Bureše – soudruha Fuldy.
    __________

    Někteří stavěli. Někteří dostali. Někteří v devadesátkách zprivatizovali za hubičku to, v čem do té doby bydleli za regulované podtržní nájemné. Zkrátka ale ty byty mají a tedy mají i z čeho financovat penzi. Je to daleko morálnější, než nutit násilím cizí lidi je živit. Lidi, kteří tak luxusní penzi již sami nedostanou.

    Odpovědět

  • Pavel

    21 ledna, 2022

    Však se podívejte na statistiky, kolik bytů se kdy postavilo. Vy to tam nevidíte? Ok, v pořádku, podívejte se třeba na stejná čísla v UK, když stavěl stát v 50. a 60. letech, stavělo se násobně více, zatímco dnes, kdy je to v rukou developerů, se tam staví podstatně méně a nemusíte řešit komunisty, protože v UK nikdy u moci nebyli…

    Esence bolševismu, to jsem na stejné lodi s mnoha architekty, kteří asi na rozdíl od vás vědí, že paneláky se stavěly po celé Evropě, a je to poměrně velmi slušně postavené bydlení s velmi dlouhou životností, pokud se zateplí atp. Znáte panelák, který se rozpadá vejpůl? Já ne, sám jeden panelákový byt mám. Proč? Protože jsem nekecal a snažil se, koupeno za tržní cenu. Za to kamarád má luxus novostavbu z roku 2005, která se rozpadá vejpůl. Začalo to až po záruce, takže injektáže betonu atp., to vše už platili majitelé bytů, ve zdech díry 5-10 cm, sem tam nějaký senzor pohybu, jestli se to nezhoršuje. Byt, o který se kdysi zájemci rvali je dnes neprodejný, tak se aspoň za nižší nájemné pronajímá. To si pak jeden říká, kde udělali soudruzi developeři chybu, které se za komunismu neděly? Pro mě je to docela zarážející, že to nové je často postaveno podstatně hůř, než to staré.

    Ale máte pravdu v tom, že vyhlídky nastupující generace, pokud nepřijde splasknutí bubliny, které bych i očekával, jsou na holičkách. Ale proč? Můžou za to komunisti? Nebo spíš zhlédnutí se v rentiérském kapitalismu? Tedy pozdní fázi kapitalismu, kdy už mnozí nevymýšlí, co a jak udělat lépe a prodat, jakou službu nabídnout, co by nás všechny mohlo posunout vpřed, ale spíš jen skoupit důležité statky, půdu, byty, garáže atd. a jen bezpracně kasírovat.

    Mě to říkat nemusíte, to se spíš obraťte na aktuální kazatele trhu, kteří vám vysvětlí, jak je super celý život platit těm rentiérům nájem a skákat, jak oni pískají. Většina si to tak zvolila, tak to má, já za to nemůžu…

    Odpovědět

  • Ostalgia

    28 ledna, 2022

    „Můžou za to komunisti? Nebo spíš zhlédnutí se v rentiérském kapitalismu? Tedy pozdní fázi kapitalismu, kdy už mnozí nevymýšlí, co a jak udělat lépe a prodat, jakou službu nabídnout, co by nás všechny mohlo posunout vpřed, ale spíš jen skoupit důležité statky, půdu, byty, garáže atd. a jen bezpracně kasírovat.“

    Jojo, Haló noviny.
    Kecy zakomplexovaného bolševika, kterému se v nových poměrech nedaří.
    Ostlagia.

    Odpovědět

  • Richard Fuld

    21 ledna, 2022

    Nejste vinen ničím, co píšete. To ale na věci vůbec nic nemění. Budete jen platit svým předkům důchody stejně, jako to dělali oni ve vztahu k jejich předkům a nikdy nikomu na tom nepřišlo nic divného, až teprve Vy s tím máte problém. 🙂

    Vaši rodiče Vám zaplatili dětství a mládí a Vy jim zaplatíte stáří. Je to jednoduché a žádnou oběť to z Vás nedělá.

    Radit lidem, aby prodali své nemovitosti a žili z těchto peněz je od Vás neskutečně drzé. 🙂 Raději se nejdřív postarejte sám o sebe a pak se pokuste radit jiným, jak se mají o sebe postarat.

    Moje morálka není falešná. To Vám chybí jakákoliv morálka.

    Odpovědět

  • Útěkář

    28 ledna, 2022

    Ano, SVÝM budu platit s radostí – dost do mě investovali, tak jim to rád vrátím.
    Nikomu jinému jsem nic nesliboval.

    A ano, nebojte, já se sám o sebe starám – obvykle to ale vám socanům vadí, než abyste nám to doporučovali.

    Odpovědět

  • Pavel

    28 ledna, 2022

    A proč byste se nepostaral? On se o sebe každý i tak stará sám. Málokterý důchodce dnes míří do důchodu s holým zadkem, většinou mají naspořeno, opraví barák atp., prostě podle toho, co potřebují.

    Teď vám nechci něco vkládat do úst, ale někteří tu šermují tím, že stát a veškeré pojištění, zdravotní, důchodové atp. zruší…

    A nahradí ho čím? No pojištěním…. 🙂

    Čili zrušíme kolo, abychom mohli vymyslet… Kolo! 🙂

    Třeba když se podíváte na nákladovost pojištění u komerčních pojišťoven a srovnáte to s tím, kolik stojí obsluha důchodového systému, to se nedá vůbec srovnat.

    Jinými slovy, zrušíme to levnější, zaběhnuté, abychom to měli dražší a rizikovější, protože soukromé společnosti na rozdíl od států poměrně často krachují a podobně.

    Odpovědět

  • Ovce

    18 ledna, 2022

    Současní důchodci pobírají penzi ve výši 1/2 průměrné čisté mzdy.
    Platí jim ji nebožáci, kteří budou jednou rádi za penzi ve výší 1/4 čisté mzdy.

    Odpovědět

  • Honza

    18 ledna, 2022

    Málo čtete Fuldu. Viděl byste to optimističtěji 🙂

    Odpovědět