Rostoucí důchody: Bude pravicová vláda přidávat stejně jako levicové ANO?
foto: Shutterstock
V minulých letech se důchody zvyšovaly nejen podle zákonné valorizace, ale také mimořádně dle rozhodnutí vlády. Ať už to bylo o tři stovky k důchodu dle valorizace pro rok 2022. Nebo mimořádných 5 000 Kč k důchodu během kovidové pandemie. Od prosince minulého roku ale máme novou vládu, která je po letech vládnutí levicové ČSSD a ANO orientována spíše pravicově. Přidá i tato vláda důchodcům?
Je nutno říct, že důchody se v posledních letech valorizovaly na základě dvou důvodů. Prvním důvodem byla zákonná valorizace, která vychází z růstu spotřebitelských cen a také z růstu průměrné mzdy. Druhým důvodem pak vždy bylo mimořádné rozhodnutí vlády, že se důchody budou zvyšovat nad limit zákonné valorizace. V důsledku těchto vlivů pak například v tomto roce průměrný důchod vyrostl o více než 800 Kč. A přesáhl 16 000 Kč. Což ostatně byla jedna z priorit minulé vlády: aby průměrný důchod přesáhl 15 000 Kč měsíčně.
Vládní program 2022
Priority současné vlády jsou ale jiné. Ostatně programové prohlášení je zveřejněno na stránkách vlády. Mezi hlavní priority nová vláda řadí především následovné:
- Vyřešení důchodové reformy a nastavení férového a stabilního důchodového systému. Ten byl měl reflektovat počet vychovaných dětí, zaměstnání i studium žadatele.
- Zlepšení informovanosti občanů o jejich budoucím důchodu, především pak podporou online kalkulačky s možností elektronického doplnění.
- Podpora dobrovolné složky důchodu, která by měla reflektovat požadavky na důstojné dožití ve stáří. Vláda chce podporovat soukromé penzijní pojištění a inspirovat se řešením v zahraničí.
- Zkrácení doby potřebné na uznání nároku do důchodu a uznání předčasného odchodu do důchodu ve vybraných profesích.
- Podpora pracujících důchodců.
- Zvýšení vdovských a vdoveckých důchodů.
- Možnost přispívat na důchod svým rodičům.
Plošný a skokový růst starobních důchodů ve vládním programu nenajdete. Pokud bude vláda někomu přidávat, tak to budou vdovské důchody. Starobní důchody se budou valorizovat pravděpodobně pouze dle zákonného předpisu. Tedy podle růstu inflace a růstu průměrné mzdy. Tak, aby se zachovala kupní síla vyplácených důchodů a jak to definuje zákon.
Ostatně premiér vlády Petr Fiala se vyjádřil k tomu tématu tak, že není možné zvyšovat skokově důchody, pokud není vyřešena reforma státního důchodového systému. Je tedy víceméně jasné, že mezi hlavní priority bude patřit právě reforma důchodového systému a mimořádných valorizacích se současní důchodce hned tak nedočkají.
REKLAMA
Bude reforma důchodového systému?
Vláda si jako cíl stanovila rok 2023, kdy by chtěla mít připraveny hlavní změny důchodového systému. Dle programu je pak možné odhadovat, jak by měla tato reforma vypadat. Měla by stavět na podpoře soukromého spoření, na větší zodpovědnosti zaměstnavatelů u vybraných profesí, mělo by být opět uznáváno studium jako náhradní doba pojištění a také celková doba pojištění nutná pro uznání důchodu by měla být snížena. Nový důchodový systém by měl také zohledňovat počet vychovaných dětí.
Je otázkou, jak moc je tato reforma reálná. Přece jenom na reformě důchodového systému si už vylámaly zuby předchozí vlády. A reformovat tak zásadní součást české ekonomiky během současných ekonomických problémů nebude právě jednoduché. Vláda bude mít na stole celou řadu urgentnějších problémů a je dost pravděpodobné, že rok 2023 jako konečná deadline pro představení reformy není reálný.
Bude se valorizovat v červnu 2022?
Co se ale důchodci nejspíš dočkají, bude valorizace důchodů v půlce roku. Inflace je tak vysoká, že bude nutné zákonně valorizovat i během letošního roku. Zákon totiž předpokládá, že pokud inflace v daném měsíci přesáhne 5% hranici růstu (od měsíce, který byl naposledy zohledněn pro valorizaci), je nutné valorizovat do 5. měsíce od konce tohoto měsíce. Naposledy byla zohledněna inflace v červnu 2021. Přičemž aktuální předpověď ministerstva financí predikuje, že během ledna by mělo být zvýšení cen od června 2021 do ledna 2022 ve výši 5,4 %. Ostatně současná meziroční inflace je ve výši 6,6 % a nejspíše ještě dále poroste. Nejen během ledna, ale i během dalších měsíců.
Záleží tak na konkrétních číslech, která dosáhne ekonomika během začátku tohoto roku. Experti ale předpovídají, že právě první měsíce tohoto roku budou výrazně inflační, dá se čekat meziroční inflace přesahující i 10 %. V takovém případě by bylo nutno valorizovat důchody nejen na konci roku 2022, ale i v jeho průběhu. Je jen otázkou, jestli onoho 5% růstu od června 2021 dosáhnou české ceny už v lednu, nebo až v únoru.