Ministerstvo financí: Finančním poradcem nebude každý!
Finanční poradce: Jen někdo… ale kdo?
Dnes se může finančním poradcem nazývat téměř každý: Od zástupců stavebních spořitelen a pojišťoven, přes bankovní poradce po finanční poradce – bez rozdílu, zda jsou placeni formou provizí nebo přímou platbou za poradenství od klienta. Tento stav se nelíbí nejen ministerstvu financí, ale stěžují si na něj i zástupci finančně poradenských společností.
"Dneska se ‚finančními poradci‘ nazývají všichni dealeři stavebního spoření a podobní vázaní prodejci, stát by ale měl jasně stanovit, kdo si jak může říkat, aby nemátl klienty," uvedl Tomáš Prouza z Partners pro ČTK.
Na Slovensku vyřešili diskusi nad používáním pojmu „finanční poradce“ rázně. Finančním poradcem (či obdobným zaměnitelným označením) se od 1. ledna 2010 bude moci nazývat pouze poradce, který pobírá honorář za rady, nikoli za zprostředkování. Takto rázná úprava, která by pojem „finanční poradce“ uvrhla do exklusivity necelých 5 % z dnes působících finančních poradců, v Česku (zatím) nehrozí. Zákon se ale i na Slovensku pravděpodobně ještě změní.
Podmínkou pro možnost používání označení „finanční poradce“ by se ale měl stát dostatek zkušeností a určitý stupeň vzdělání. Kdo nesplní stanovené podmínky, mohl by užívat jiné označení.
Ze zkušeností ze zemí, kde došlo ke zpřísnění užívání pojmu „finanční poradce“ až na nejtvrdší mez, kdy za poradce jsou považováni pouze lidé placení za rady klientem a nikoli finančními institucemi, vyplývá pro současné finančně poradenské společnosti jedna nepříjemná skutečnost: objem zprostředkovaných produktů klesl. K obdobnému poklesu obratu by mohlo dojít i v případě, kdy by finanční poradce velkých multilevelových společností ve větší míře nedosáhli na možnost užívání označení „finanční poradce“.
REKLAMA
V rozhovoru pro Investujeme.cz Vincent J. Derudder , generální sekretář FECIF, což je asociace sdružující asociace finančně poradenských společností na evropské úrovni, uvedl, že prosazovat poradenství na placené bázi nelze, že je to pouhý sen: „ Evropský spotřebitel není připraven platit jen za radu.“ Pan Derudder je přitom člověkem, který nepreferuje multilevel ve finančním poradenství, spíše naopak: „EU zabývat tímto způsobem marketingu.“
Sjednocení způsobů distribuce finančních produktů
"Naším cílem je nastavit vyvážené a vzájemně sladěné podmínky napříč celým finančním trhem," uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí.
V současnosti panují naprosto odlišná pravidla pro distribuci různých finančních produktů. Kdo chce zprostředkovávat stavební spoření nebo hypotéky, stačí mu živnostenský list s volnou živností a – pochopitelně – smlouva s bankou nebo zprostředkovatelem. Kdo chce distribuovat investice nebo pojištění, musí splnit přísnější kritéria. A ta se navíc mohou lišit podle vztahu, jaký má zprostředkovatel k finanční instituci. Jiné podmínky musí splňovat zaměstnanec, jiné výhradní zástupce společnosti…
REKLAMA
Sjednocena by měla být též pravidla o zaznamenávání informací o klientovi ve směru k jednotlivým distribučním kanálům. V současnosti má každá skupina distributorů jiné povinnosti, a tak je i klient chráněn ve vztahu ke stejnému produktu na různé úrovni podle toho, zda přijde na pobočku banky nebo k finančnímu poradci.
Provize: Věčné téma
Přípravná skupina ministerstva financí se zabývá též provizemi za zprostředkování. Nikoli však jejich výší. Tu by i nadále měli dojednávat zprostředkovatel s finanční institucí, jejíž produkty zprostředkovává. Diskutována je ale její transparentnost.
Je-li finanční poradce dobrým poradcem, to znamená, že je i morálně na výši, nerozhoduje o klientově portfoliu na základě výše provize, která mu z obchodu poplyne. Bohužel jsou na trhu i poradci, kteří již tak dobří nejsou. Stanovení povinnosti transparentně klienta informovat o výši provize tak může klientovi pomoci odhalit „nepoctivé zprostředkovatele“. Má to ale háček…
…který se projevil již v povinnosti sdělovat výši provize při prodeji penzijního připojištění či investičních produktů. Výše provize závisí na tolika okolnostech, že její dopočítání je mnohdy poměrně nesnadným úkolem (závisí např. na věku penzijně připojištěného, na výši úložky, na sjednaných připojištěních apod.). A tak řada poradců její výši ani nezná. A proto i penzijní fondy zákonnou povinnost sdělovat výši provize řeší obecnou formulací, z níž se klient nic konkrétního nedozví.
Ministerstvo diskutuje…
Ministerstvo financí zatím otevřelo diskusi na téma sjednocení podmínek distribuce finančních produktů. Ovšem nechce zahálet. Pracovní skupina vznikla počátkem letošního roku, v roce příštím by měla být formulována teze zákona a ten by měl začít platit v roce 2011.