Může být Arca „černou bankou“? Vyšší ochrana věřitelů ve hře
Je Arca „černou bankou“? Advokátní kancelář Langmeier & Co. podala opětovný insolvenční návrh na společnost Arca Investments. Původní insolvenční návrh zamítnutý Městským soudem v Praze je podle Jana Langmeiera irelevantní. Firma je totiž podle analýzy jeho právního týmu jakousi bankovní institucí svého druhu, a tak podléhá specifickému insolvenčnímu procesu. Je však třeba mít na paměti i druhou stránku regulace – tedy povinnosti regulovaného subjektu – upozorňuje advokát Ladislav Drha.
Shadow banking: Chová se jako banka? Je to banka
Finanční skupina Arca je podle Langmeiera z podstaty své dlouholeté činnosti (vydávání směnek a dluhopisů) skrytou bankovní institucí. Přijímala totiž od veřejnosti „vklady“ a poskytovala úvěry.
„Považujeme ji za takzvanou černou banku, tedy shadow banking. A jako taková podléhá v rámci úpadku speciálním podmínkám daným insolvenčním zákonem,“ vysvětluje Jan Langmeier.
K insolvenčnímu návrhu by se tak nyní měla vyjádřit i Česká národní banka, a to do sedmi dnů od jeho postoupení. „Dle našeho názoru by ČNB měla do úpadku Arcy vstoupit. Už proto, že je to právě ČNB, která měla v minulých letech vyvinout mnohem větší aktivitu směrem k Arce, měla ji jako finanční instituci hodnotit a dohlížet,“ říká Langmeier.
Kdyby Česká národní banka k této argumentaci přistoupila, byla by to pro insolvenční věřitele dle advokáta Ladislava Drhy, který též zastupuje poškozené klienty Arcy, jednoznačně pozitivní zpráva. „Na banky se vyjma povinností vztahuje i určitá ochrana, kdy v případě krachu banky do insolvenčního řízení zasahuje i ČNB a má různé možnosti, jak zmírnit dopad na zákazníky. Například může banku sanovat, popřípadě využít pojištění vkladů,“ dodává Drha.
REKLAMA
Banka versus taxislužba
Analogický případ již v Česku rozhodoval Ústavní soud ČR, upozorňuje advokát Radek Vojtek. Kauza se týkala společnosti Uber. Ten poskytoval stejné služby jako taxislužba, ale bez potřebné licence. Ústavní soud dovodil, že skutečnost, že Uber není licencovanou taxislužbou ještě neznamená to, že taxislužbou de facto není. A to se všemi s tím spojenými právy a povinnostmi.
„Arca je takovým Uberem bankovních služeb. A jakkoliv nemá bankovní licenci, tak to, čeho jsme tu nyní svědky, je srovnatelné s pádem středně velké banky. Bavíme se tu minimálně o 19 miliardách korun, které Arca dluží. Stát, potažmo ČNB nad takovým problémem nemůže zavírat oči,“ uvádí Jan Langmeier.
Získání bankovní licence je však velmi složitý, náročný a drahý proces. „Následné dodržování pravidel není o moc snazší – mimo jiné tvoření rezerv, hlídání úvěrového rizika a podobně,“ dodává Drha s tím, že analogie s taxislužbou je odvážná a v případě jejího akceptování ze strany soudu a ČNB by se otevřela další otázka. Tou budou případné trestní postihy. Pokud by totiž Arca Investments, a.s. opravdu černou bankou byla, může se jednat o závažnou hospodářskou trestnou činnost.
„Musíme si uvědomit, že právě finanční instituce a zejména banky jsou přísně regulované. Má se jednat o jedny z nejdůvěryhodnějších institucí. Nelze tak srovnávat rozsah zákonných povinností banky s povinnostmi taxislužby,“ podotýká Ladislav Drha.
K insolvenčnímu návrhu se Česká národní banka dosud nevyjádřila. Zamítnutý insolvenční návrh samotné Arcy z ledna letošního roku bude nyní přezkoumávat Vrchní soud. Firma má skoro 1 890 věřitelů s celkovými závazky ve výši přibližně 18,6 miliard korun. Většinu tvoří závazky ze směnek.