CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Daniel Kuchta

21. 06. 2011

3 komentáře

Nabídka investic do komodit se rozšiřuje. Je dnes vhodná doba?

 


 

Ve skutečnosti nejde o úplně nové fondy, protože oba fondy, jak Generali PPF Komoditní fond spravovaný ČP Investem, tak i Raiffeisen Active Commodities od Raiffeisenbank mají již za sebou nějakou historii. V prvním případě ale ČP Invest nabízí od začátku letošního června verzi fondu zajištěnou do koruny (doposud byl dostupný pouze v euru), ve druhém případě pak Raiffeisenbank začíná nabízet eurový fond i v ČR.

Fond Raiffeisen Active Commodities je na trhu od září 2009, fond ČP Invest pak od začátku roku 2010. V posledním roce těžily oba fondy z růstu cen na trhu s komoditami, první fond v posledním roce zaznamenal výkonnost přes 22 %, druhý pak více než 17,5 %. Oba fondy zaznamenaly od začátku května mírnou korekci po propadu cen některých komodit, jako byly například drahé kovy.

Oba fondy nejsou specificky zaměřené pouze na jednu skupinu komodit, ale jsou široce zaměřené, přičemž zde existuje určitá volnost pro manažera a jeho aktivní přístup při výběru jednotlivých komodit. Na druhou stranu je nutno také připomenout, že u obou fondů hraji první housle jiné komoditní fondy, resp. ETF navázané na komoditní indexy, které sdružují více druhů komodit, takže zjistit konkrétní složení portfolia je složitější a výběr samotného manažera je omezen.

Široký záběr může být výhodou

V tomto směru je pozitivní, že oba v ČR nové fondy investují do širokého portfolia komodit a nespecifikují se pouze na jednu oblast. Na jedné straně to sice omezuje pozitivní vliv těch nástrojů, které zaznamenávají rychlý růst, na druhé straně ale rovněž dochází k omezování náhlých výkyvů na jednotlivých trzích. Investoři by si měli velmi dobře uvědomit, že tyto fondy nejsou určeny pro nezkušené investory s averzí k riziku ani k tomu, aby hrály prim v portfoliu. Investiční horizont obou fondů je velmi dlouhý a investoři by měli počítat s nemalým rizikem možných výkyvů a vzhledem k současné situaci na trzích se mohou relativně brzo dočkat poklesu výnosů díky korekci na trzích.

Zaměření fondů způsobuje, že nepatří mezi nejlevnější investiční nástroje, zejména fond ČP Invest se svým vstupním poplatkem do 4 % a správcovským poplatkem ve výši 3 % p.a. (RAC 1,25 % p.a.) je skutečně drahý. Je to zkrátka daň za aktivní správu, která by se měla (ale v konečném důsledku nemusí) projevit na nadvýkonnosti fondů.

REKLAMA

S komoditami opatrně

Jak již bylo řečeno, komodity obecně jsou v poslední době velmi žádaným artiklem mezi investory. I když jde o poměrně široký pojem, poslední rok byl pro investory prakticky ve všech oblastech velmi úspěšný. V minulém roce, resp. začátkem letošního roku bylo téměř pravidlem, že některá z komodit překonala svůj historický rekord nebo stanovila nová dlouhodobá maxima. Nejvíce se samozřejmě mluví o drahých kovech, ale pozadu nezaostávají ani zemědělské plodiny, nebo také ropa. V takových dobách se nové produkty navázané na úspěšné investiční nástroje velmi lehce prodávají, protože není žádnou novinkou, že investory, zejména ty méně zkušené, přitahují rostoucí grafy a hezké řeči o rychlém růstu.

V poslední době se ale stále častěji mluví o zvýšené opatrnosti při investování na komoditních trzích, přičemž za pozornost stojí prakticky všechny druhy komodit. Podle analýzy ratingové agentury S&P může náhlé zpomalení globální ekonomiky, a zejména v Číně, způsobit v blízké době na trzích s komoditami propad až 75 % (v případě pesimistického scénáře). I podle průzkumu společnosti Barclays Capital v posledním čtvrtletí zájem o komodity mezi institucionálními investory výrazně klesá. Z komoditních fondů jen v průběhu minulého týdne zmizela téměř miliarda dolarů. Investoři zkrátka v krátkém horizontu komoditám věří mnohem méně, než akciím, nebo dluhopisům. Hlavním důvodem je zmiňované hrozící zpomalení růstu globální ekonomiky. Stále větší vliv na vývoj na trhu s komoditami však mají rychle rostoucí země jako již zmiňovaná Čína, Indie, Brazílie apod.

Samostatnou kapitolou jsou drahé kovy, jako zlato, nebo stříbro, u nichž se již nějakou dobu spekuluje o bublině díky strmému růstu jejich cen a překonávání historických maxim. Stříbro začátkem května poměrně výrazně korigovalo a stejně tak zlato, které se ale pomalu vrací k maximálním hodnotám. Názory investorů se ovšem velmi různí a drahé kovy jsou stále považovány v dlouhém horizontu jako dobrá jistota v případě hrozící inflace. Průmyslové kovy, nebo vzácné zeminy jsou považovány za komodity budoucnosti, i u nich je ale boom v poslední době trochu problém.

Zemědělské komodity jsou v poslední době mezi investory také velmi oblíbené. Jejich růst je podporován zejména stále rostoucí poptávkou ze strany rychle rostoucích velkých ekonomik, související s neustávajícím růstem poptávky po potravinách. V případě zemědělských komodit je problémem sezónnost a velký vliv počasí, velkou roli v poslední době hraje také vývoj v oblasti biopaliv a snaha o jejich širší využití (co však stále více vadí ekologicky smýšlejícím lidem).

REKLAMA

Energetické komodity, zejména ropa, jsou rovněž úzce spjaty s ekonomickými cykly a i na její cenu může mít vliv vývoj globální ekonomiky. Mezi investory se ale stále více skloňuje zemní plyn a jeho potenciál jako paliva budoucnosti. Momentální výhodou je relativně nízká cena a rovněž ekologické hledisko je u plynu jako čistější formy paliva nezanedbatelné.

Komodity jsou dnešním šlágrem, to ale nemusí platit napořád. Investoři by si před investicí do komoditních fondů měli rozmyslet, jestli chtějí držet peníze v tomto produktu déle než pět let, nebo budou v panice při výraznějším poklesu vybírat prostředky s velkou ztrátou. Podobně jako u jiných produktů, i zde platí, že minulé výnosy nejsou zárukou budoucích úspěchů.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • chk

    22 června, 2011

    cim vyssi cena, tim vic doporuceni na nakup. Klasika. Ale je fakt, ze po par mesicich utlumu cen komodit se tolik v doporucenich nepredhanej. Snad na vyjimky typu Honzy Dvoraka:). Je treba si rict ok, tuhle vlnu rustu na komoditach jsem nechytil, zkusim se podivat treba napriklad po uranovych firmach.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    22 června, 2011

    Ceny komodit se vzdy odviji od nabidky a poptavky. Zmeny na obou stranach rovnice mohou prinest posun v cenach. Kdyby treba vzplanul otevreny konflikt mezi Iranem a Saudskou Arabii, znamenalo by to zasadni vypadky na strane nabidky u ropy a jeji cena by letela do nebes. Pokud k vypadkum na strane nabidky nedojde, pak se da ocekavat, ze s dalsi globalni recesi, ktera pomalu ciha za dvermi, prijde vyznamny pokles na strane poptavky, tudiz pokles cen cyklickych (prumyslovych) komodit.
    Odhadem za nejakych 10-18 mesicu bude znovu mozne kupovat levne komodity. Akorat bych urcite dal prednost akciim tezaru pred komoditnim indexem.
    Jan Traxler
    FINEZ Investment Management

    Odpovědět

  • Lukáš

    23 června, 2011

    V době pojklesu se můžou fondy dostat do červených čísel. Proč nenakoupit futures kontrakt? Spekulace na pokles…

    Odpovědět