Náklady na dítě? I 8 mil. Kč může být málo
Uskutečnil jsem vhled do nákladů na výchovu a vzdělání na vzorku 7 lidí. Z toho 3 pocházejí z ,,chudé rodiny“, 2 z ,,normální rodiny“ a 2 z ,,bohatší rodiny“. Zmapoval jsem výdaje od narození do věku 25 let – všichni jsou v současnosti studenti vysokých škol, proto je poměrně zajímavé srovnat i aktuální finanční příspěvek od rodičů na „studentský život“.
Rozdíly v nákladech na výchovu dětí mezi dotazovanými jsem čekal. Dokonce jsem počítal i s tím, že milion rozhodně nestačí ani pro nejchudší rodiny. Výzkum mi ale přinesl velice překvapivé závěry. Pochopitelně nejsou reprezentativní, nicméně určitou představu a možnost srovnání přinášejí.
Život dítěte je vhodné rozdělit do 3 až 4 fází. První fáze je od narození do 6 let, druhá fáze je 6 – 15 let (období studia na základní škole), dále studium na střední škole 15 – 19 let a poslední fází je studium na vysoké škole – zpravidla 5 let. Pro zjednodušení jsem sloučil období studia na základní a střední škole. Veškeré výsledky vycházejí z dotazování na jednotlivé náklady v příslušných rodinách.
Charakteristika „chudé rodiny“
Do kategorie „chudé rodiny“ jsem zařadil 3 dotazované rodiny. Jejich celkový příjem byl kolem 35 – 45 tis. Kč/měsíc. Ve dvou případech měly rodiny 2 děti. Jednalo se o úplné rodiny – (matka, otec a dítě/i). Rodiny bydlí na severu Čech – přesněji v Ústí nad Labem (chudý kraj s nedostatkem práce). Rodiče pracují v místních průmyslových fabrikách, ve službách (koupaliště) a ve školství.
- Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 541 000 Kč
- Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 1 055 900 Kč
- Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 300 000 Kč
Celkové náklady „chudé rodiny“ vycházely v průměru na 1 900 000 Kč.
REKLAMA
Charakteristika „normální rodiny“
Do kategorie „normální rodiny“ jsem zařadil dvě rodiny. Celkový příjem domácnosti se pohyboval od 70 do 100 tis Kč/měsíc. Jedná se opět o kompletní rodiny s jedním dítětem – finanční prostředky nemusí dělit mezi dvě děti. I tyto rodiny pochází z Ústí nad Labem. Rodiče dětí většinou podnikají, anebo mají stálou práci s velice slušným platem – (lékař, právník, vysoká manažerská pozice v místní společnosti).
- Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 769 000 Kč
- Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 2 104 000 Kč
- Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 612 000 Kč
Celkové náklady „normální rodiny“ v průměru dosáhly na 3 840 000 Kč. Výdaje jsou takřka dvojnásobné než u chudých rodin. Dítě z “normální rodiny” se nejvíce liší v tom, že jezdí několikrát do roka na hory a k moři, může si dovolit značkové oblečení a dražší elektroniku – především mobilní telefony.
Charakteristika „bohaté rodiny“
V kategorii „bohaté rodiny“ jedna domácnost pochází z Ústí nad Labem a druhá rodina z Plzně. Příjmy bohaté rodinou jsou několikanásobně vyšší než příjmy chudé či normální rodiny. Příjmy se pohybují u jedné rodiny kolem 500 tis. Kč/měsíc a u druhé sahají dokonce k 1 mil. Kč. Jedna rodina má 2 dcery a druhá pouze jednu. Jelikož se jedná o slečny tak náklady na oblečení a kosmetiku jsou opravdu velice vysoké. Rodiče z obou rodin podnikají a vlastní řadu firem.
- Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 1 656 000 Kč
- Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 4 490 600 Kč
- Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 1 920 000 Kč
Celkové náklady na výchovu dítěte „bohaté rodiny“ dosahují 8 066 600 Kč. Domácnost označovaná jako “chudá Rodina” by za tuto částku uživila dokonce 4 děti.
Závěrem
Náklady na výchovu dítěte hodně závisí na příjmových možnostech domácnosti. Při sestavování rodinných finančních plánů by i tato skutečnost měla být zohledněna. Spoléhat se pouze na výsledky šetření průměrných nákladů pro českou populaci může být značně zavádějící.