Nakročily změny v důchodech k reformě systému?
Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly politické body. A tak se do razantní změny zatím nikdo nechystá. Postupuje se pomalu a čeká se, kam nás to dovede.
Komise za spravedlivé důchody
Komise byla funkční za vlády Andreje Babiše. A víceméně přišla s různými návrhy pro lepší a spravedlivější důchodový systém. Na druhou stranu ale moc neřešila, kde se na důchodový systém vezme. Upravila to, jak rozdělit peníze, ale řešení toho, jak to zaplatíme, nechala k řešení až příští komisi.
Tato komise byla činná v letech 2019 – 2020 a byla to už 4. oficiálně sestavená důchodová komise určená na řešení důchodové reformy. Současná vláda zatím žádnou komisi nesestavila, činný je pouze poradní tým. I tak je ale třeba říct, že tento poradní tým a ministr Marian Jurečka zatím přišli s největší reformou, kterou český důchodový systém v tomto století představil.
Reformy důchodů v letech 2023 a 2024
Cílem současné vlády Petra Fialy je konsolidace veřejných financí jako takových. A s tím související konsolidace důchodového systému, který tvoří výraznou mandatorní část veřejných financí. Snížení výpočtu důchodu, prodloužení důchodového věku, omezení předčasných důchodů a zvyšování příjmů důchodového účtu. To je tak ve zkratce základní kostra právě probíhající dost opatrné reformy důchodového systému.
- Mění se čerpaní předčasného důchodu: předčasný důchod se snižuje z maximálních 5 na 3 roky, musíte získat 40 let pojištění (oproti dřívějším 35), předčasný důchod se krátí více a navíc se valorizuje až po dosažení řádného důchodového věku.
- Snižuje se valorizace důchodů: v úvahu se nově bere pouze spotřební koš důchodců (nikoliv domácnosti) a zohledňuje se pouze třetina růstu reálné mzdy, mimořádnou valorizaci nahrazuje dočasný příspěvek.
- Zvyšuje se důchodové pojištění: hlavní změnu pocítí OSVČ, kterým se zvedá vyměřovací základ a kterým se tento zvýší i v příštím roce, skokově tak dojde k výraznému zvýšení podílu příspěvků OSVČ na důchodovém účtu.
- Zvyšuje se podpora soukromého spoření na penzi: zvyšuje se maximální příspěvek na penzijní spoření a také se mění systém daňových odpočtů při spoření na důchod, nově můžete využít tzv. dlouhodobý investiční produkt.
- Postupně by se měl zvyšovat důchodový věk: tak, aby průměrná doba dožití odpovídala 21,5 rokům v důchodu, ke změnám by mělo dojít postupně.
- Mění se podmínky pro práci v důchodu: důchody se nezvyšují, ale pracující získává slevu na důchodovém pojištění.
- Mělo by se postupně rušit výchovné, nahradí ho společný vyměřovací základ.
- Důchody se od ledna také valorizovaly.
- Zvýší se minimální důchod.
- Prodlužuje se časová lhůta pro přiznání nárok na vdovské a vdovecké důchody.
- Studium může být opět náhradní dobou pojištění.
- A ČSSZ se digitalizuje, o důchod můžete žádat online.
Některé změny už platí, některé posvětil rozhodnutím Ústavní soud a další by měly začít platit v následujících letech. Zda přesně je toto dostačující reforma, se ale odborníci zatím neshodují. Někdo v tom vidí zásadní reformu. Což dozajista je, tato reforma je největší od té doby, co se o nutnosti důchodové reformy mluví. Mnozí experti se ale shodují v tom, že jsme pouze vykročili tím správným směrem. A že vláda by měla v reformách pokračovat.
REKLAMA
Vládní politici se ale v posledních měsících spíše vyslovili v tom smyslu, že se zásadními reformami volebního období jsou hotovi. Takže větších změn se asi v dalších dvou letech nedočkáme, vláda hodlá politické body honit jinde.
Reforma nebo spíše evoluce
Vypadá to tak, že důchodové reformy se ani tentokrát nedočkáme. Spíš jen mírné postupné důchodové evoluce, na kterou snad naváže následující vláda. A nebo také ne, možná následující vláda sáhne opět po líbivém zvyšování důchodu a podbízení se důchodcům. Je ale pravdou, že voličům v produktivních letech pomalu dochází čas. Aby se dnešní čtyřicátníci a padesátníci za dvacet let nedivili spolu s prodůchodcovskou vládou, až čas pro ten zásadní řez nastane.
Každopádně i po loňsko-letošní reformě důchodového systému stále více platí, že bychom se neměli spoléhat na důchod a co nejrychleji bychom měli začít šetřit na svůj soukromý důchod. Letošní dobrou zprávou je to, že i stát tuto možnost připouští a bude soukromé spoření na důchod podporovat o něco víc.