CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

Text: Daniel Kuchta

13. 03. 2014

2 komentáře

Nechcete zlato, stříbro, ani platinu? Zkuste palladium

 


 

Palladium není mezi investory tak oblíbené, jako je tomu zlata, případně stříbra a platiny. To nicméně nijak nesnižuje jeho potenciál zaujmout investory, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio obsahující drahé kovy, a to buď investicí do fyzického kovu, nebo prostřednictvím nějakého papírového nástroje.

Diverzifikace je dobrá

To, že se podobná diverzifikace vyplatí, bylo vidět v minulém roce, kdy palladium, na rozdíl od zlata, nebo stříbra skončilo rok prakticky na stejné úrovni, kde jí začalo, přičemž na minimech na konci června ztrácelo oproti začátku roku méně než 10 %. Stříbro naproti tomu v první polovině roku ztratilo přes 42 % a rok zakončilo se ztrátou téměř 37 %. Také zlato v první polovině roku zaznamenalo ztrátu bezmála 30 % a prakticky na stejné úrovni minulý rok i zakončilo. A v konečném důsledku i platina ztratila v první polovině roku téměř 16 %, ale menší volatilita než u zlata nakonec vedla k tomu, že její cena sice začínala rok o 130 dolarů níž než zlato, ale ukončila jej o téměř 150 dolarů výše.

Tento rok je všechno trochu jinak. Stříbro zatím až tak nezáří, ale zlato patří mezi nejvýdělečnější komodity (+14 %), a i platina posílila od konce minulého roku o 9 % a palladium přidalo přes 8 %.

Krym pomůže na krátkou dobu

Palladium není typickým investičním drahým kovem, jako je zlato, spíše těží ze svého průmyslového využití a místo v investorských portfoliích si hledá jen pomalu. Nejde o klasický „bezpečný přístav“, jako je tomu u jeho žlutého bratra, ale i palladiu může například pomoci současná napjatá situace v Ukrajině. Jak říká Vít Jedlička, analytik společnosti Colosseum ve své nedávné analýze, „více jak polovina letošního pohybu směrem vzhůru se odehrála v souvislosti s eskalací konfliktu na Krymu. Rusko je největší producent kovu na světě s podílem téměř 40 procent. Ruské strategické rezervy, které stát v minulých letech pouštěl na trh, jsou podle odhadů analytiků již vyčerpané. Jihoafrická republika, druhý největší světový producent, který dodává na trhy více jak 37 % světové nabídky, zažívá v posledních týdnech sérii stávek. Společnosti Anglo American Platinum, Impala a Lonmin pokračují ve vyjednávání ohledně platů. Odbory trvají na zdvojnásobení nejnižších mezd u nejhůře placených horníků. Celkově stávkuje přes 70 000 zaměstnanců. Banka Credit Suisse odhaduje, že celková ztráta dosáhne 4 procenta roční produkce dolů. Banka Société Générale předpokládá, že vznik nového jihoafrického ETF na palladium přinese další nárůst poptávky.

Všechny tyto důvody mohou palladiu pomoci zejména v krátkém horizontu, na čemž mohou vydělat především krátkodobí spekulanti obchodující například s futures kontrakty na komoditní burze, nebo CFD kontraktech na palladium.

REKLAMA

Ale tyto spekulativní nástroje nejsou jediným způsobem, jak investovat do palladia. Pro ty, kteří se nechtějí spoléhat na různé odvozené papírové nástroje, je možnost investovat do fyzického kovu, ve formě cihliček, resp. slitků různých velikostí a gramáže. Existují i palladiové mince, ale je pravdou, že jak slitky, tak i mince u nás zatím nejsou nijak velkým hitem. Mnoho obchodníků je neprodává, a když už, tak většinou je s dodávkou trochu problém – je potřeba si počkat. Problémem pak může být také větší spread mezi nákupní a prodejní cenou. Ale obchodníků s drahými kovy je dost, takže každý si určitě vybere toho, co mu nejvíce vyhovuje.

Pak jsou zde samozřejmě ETF a ETC navázané na tento drahý kov. Těch zatím také není tolik, jako u zlata, nebo stříbra, jejich nabídka se ale postupně rozšiřuje a investoři tak mají stále více možností, jak do palladia investovat. A i zde existují jak klasické nástroje, tak i pákové a shortové nástroje pro spekulanty.

A proč vlastně do palladia investovat? Kromě toho, že v posledních letech ukázalo poněkud menší volatilitu než jeho populárnější příbuzní, je zde několik dalších faktorů, které mohou z palladia udělat zajímavou investici.

Jeden faktor již zmíněn byl, a tím je očekávané snižování nabídky palladia, resp. jeho možný nedostatek v budoucnu. Kromě nalezišť v Rusku, které jsou možná vytěženy, a v problematické Africe, se palladium těží také v severní Americe, ale pouze jako vedlejší produkt těžby jiných kovů a možný výpadek z největších nalezišť pravděpodobně nepokryje. Celkově jsou zásoby palladia mnohem menší, než například u zlata, což při rostoucí poptávce dělá z tohoto kovu cenné zboží.

REKLAMA

Jak již bylo zmíněno, na rozdíl od zlata se palladium ve větší míře využívá v průmyslu. Nejširší využití nachází v chemickém průmyslu, jako účinný katalyzátor. V posledních letech poptávka po palladiu ze strany chemického průmyslu rychle roste.

Jako katalyzátor se palladium využívá v automobilovém průmyslu, kde společně s platinou využívá při omezování škodlivých plynů v motorech. Vzhledem ke stále přísnějším podmínkám pro výrobce motorů ze strany vlád poptávky v tomto směru stále roste. I v tomto směru nemůžeme opomenout rozvíjející země a zejména Čínu, kde je automobilový průmysl na vzestupu a společně s ním také rostoucí požadavky na ekologičtější motory v budoucnu. Poměrně rychle roste podíl využití palladia také v elektrotechnickém průmyslu, zejména díky jeho využití při výrobě televizí tabletů, nebo mobilních telefonů. V menší míře se palladium využívá ve stomatologii, a také v klenotnictví při výrobě tzv. bílého zlata.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Vývoj ceny zlata v roce 2025 – zvýšená volatilita i pravděpodobnost nového maxima

Analytici předpokládají, že zlatý trh bude v roce 2025 nadále pod vlivem geopolitických nejistot, měnové politiky centrálních bank a pohybů na světových měnových trzích. Podle jejich odhadů má před sebou zlato rok plný cenových výkyvů. Zlato by v roce 2025 mohlo dosáhnout historicky nejvyšší ceny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin Kopacek

    18 března, 2014

    Palladium bych doporucil jen lidem, kteri tento trh velmi dobre znaji. Je naprosto diferentni fundamentem, opatrne.
    S drahymi kovy a na burze obchoduji radu let, ale palladium je opravdu minitrh se vsemi riziky (likvidita, sqeez atd).
    http://Www.martinkopa­cek.cz

    Odpovědět

  • stas

    14 března, 2014

    Zlato a palladium je umrtvena investice. V praxi se neda pouzit, moznajeste stribro z duvodu nizske ceny v jednotlivych zlomcich, spise v mincich. Jako investice drahych kovu v malem neni k nicemu

    Odpovědět