CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Miloslav Šimek

27. 01. 2015

0 komentářů

Neklidné burzovní časy

 


 

Ve hře byly ještě další: PPI m/m (index cen průmyslových výrobců), Philly Fed Manufacturing Index (výrobní index mapující aktivitu v okolí Philadelphie).  Těmto všem očekávaným datům však měla předcházet informace od SNB (obdoba ČNB ve Švýcarsku).

Trhy mnohdy v době před vyhlášením avizovaných dat již v sobě zahrnují jistou míru očekávání a proto, pokud nejsou data enormně lepší či horší, cena se mnohdy nijak zvlášť nezmění. Trh jakoby informace přijme a jsou-li ve všeobecném konsenzu, pokračuje dál svým životem. Jinak tomu ovšem je, nastane-li situace, kdy je trh informacemi zcela překvapen. To když vyjdou pozitivní čísla oproti negativnímu očekávání, stejně tak naopak a nebo pokud na trh přijde nečekaná informace. Za takovou lze bezesporu označit oznámení SNB, která se rozhodla již dále nebránit kurs EUR/CHF na hladině 1.2000.

Když 6.září 2011 SNB oznámila, že bude držet EUR/CHF na hladině 1.2000 bylo to velké překvapení, které také zřejmě nikdo nepředjímal. Z týdenního grafu páru EURCHF je vidět vývoj kursu měny, supportová hranice 1.20 držená SNB i reakce trhu na odvolání této hladiny SNB ve čtvrtek 15.ledna 2015. Švýcarský frank v jednu chvíli oproti euru posílil téměř o 30 %.
simek1 Teď ve čtvrtek se to zopakovalo a dopad na trh byl drtivý. Švýcarský burzovní index SMI ztratil záhy pětinu své hodnoty.  

Celkově se oznámení SNB projevilo v celém trhu na dalších měnových párech. Nejvíce pochopitelně na párech se švýcarským frankem, kde pohyby ceny dosáhly brutální a nevídané rychlosti! Krok SNB poznamenal také dluhopisový trh. Výnos švýcarského desetiletého dluhopisu se propadl do záporných hodnot poprvé v historii.
simek2     

To však nebylo zdaleka vše. V dnešním světě, kdy je vše navzájem provázané, funguje něco jako dominový efekt – chvíli trvá než přílivová vlna „nové informace“ doteče dál a dál do finančního systému, burz, brokerských společností, klientských účtů apod. V tomto případě to bylo však celkem rychlé. Ještě ve stejný den víceprezident největší brokerské společnosti FXCM Inc. zaměřující se zejména na obchodování s měnami, oznamuje vzniklé nepříjemnosti ohledně kroku SNB a jeho důsledků. Plné znění naleznete zde:

REKLAMA

 http://ir.fxcm.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=891597&visitor=2A5C9CA0850114C8–6000011300001A78&mboxSession=1421442590530–573830

Vývoj akcií společnosti FXCM Inc. je myslím též více než výmluvný. Pokud se ještě před několika dny obchodovaly akcie na hodnotách kolem 17USD, pak po oznámení SNB se cena propadla až k hranici 1USD za akcii. Do hry vstoupila Leucadia National Corp. s pomocí ve výši 300mil. USD a kurs akcií se posunul přeci jen o něco výše.

Není to však jediný broker, který má zamotanou hlavu z nastalé situce. Dalším je velmi známá brokerská společnost Alpari. Ta na svých stránkách (www.alpari.com) uvádí:

Important announcement

Submitted on Fri, 16/01/2015 – 12:00;

REKLAMA

The recent move on the Swiss franc caused by the Swiss National Bank’s unexpected policy reversal of capping the Swiss franc against the euro has resulted in exceptional volatility and extreme lack of liquidity. This has resulted in the majority of clients sustaining losses which has exceeded their account equity. Where a client cannot cover this loss, it is passed on to us. This has forced Alpari (UK) Limited to confirm today, 16/01/15, that it has entered into insolvency. Retail client funds continue to be segregated in accordance with FCA rules.

Mezi citelně zasažené patří další významní hráči – Interactive Brokers, Deustche Bank, Barclay´s a je možné, že další budou přibývat tak, jak se bude ukazovat, že tuto situaci neustály či mají vážné problémy. A v neposlední řadě jsou to i obchodníci s měnami, kteří byli v době vyhlášení zprávy SNB v pozicích na švýcarském franku. U těch, kterým prošla cena stop lossy – nikoliv o několik pips – se jednalo mnohdy o bankrot obchodního účtu. Pohyb ceny byl opravdu dramatický, bez plnění!

O tom, proč SNB postupovala tímto způsobem se lze pouze dohadovat. Vkrádá se tu však logická spekulační myšlenka související se zasedáním ECB 22.ledna 2015, kde by mohlo padnout konkrétnější rozhodnutí o uvolnění QE. Pak byl krok SNB celkem logický a možná konzultovaný předem. I takové jsou někdy trhy…

           

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *