Nenápadný odrazový týden pro bitcoin
Po několika týdnech poklesu se cena největšího světového kryptoaktiva bitcoin minulý týden nenápadně odrazila a vrátila se nad úroveň 26 000 amerických dolarů.
Bitcoin zahájil týden na platformě eToro kolem 25 600 dolarů, přičemž od konce května byl převážně na ústupu, ale tento trend se mírně obrátil a během sedmi dnů kryptoměna vzrostla přibližně o 2 %. Trh pravděpodobně těžil z náznaku, že se zvyšování sazeb v USA pozastavuje, ale reakce byla celkově mírná.
Ether takové oživení nezaznamenal, během týdne klesl o zhruba 1,4 % a nyní se obchoduje kolem 1700 dolarů, což je méně než na začátku minulého týdne. Ether skončil relativně beze změny, ale uprostřed týdne zaznamenal velký propad, nicméně do konce víkendu se cena poněkud zotavila.
Britcoin o krůček blíže
CBDC neboli „digitální měny centrálních bank“ jsou v kryptosféře již nějakou dobu velmi diskutované, ale zatím vzniklo jen několik málo významných verzí. Verze britské libry, takzvaný „Britcoin“, se však zdá být o krok blíže realizaci.
Bank of England provedla experiment s Bankou pro mezinárodní platby (BIS) nazvaný Projekt Rosalind, který zkoumá životaschopnost britské digitální libry. Studie zjistila, že taková CBDC by mohla pomoci zlevnit a zefektivnit platby pro jednotlivce, zatímco firmy by mohly nabízet nové druhy finančních produktů a snížit výskyt podvodů.
REKLAMA
Je snadné spojovat CBDC s širším trhem s kryptoměnami, ale v podstatě si nejsou příliš podobné, zejména pokud jde o procesy, jako je decentralizace a podkladová hodnota. CBDC jsou do značné míry centralizovanou reakcí na rostoucí trh s kryptoaktivy, a i když by se mohly ukázat jako užitečné, nejsou v zásadě stejné jako kryptoměny, jako jsou bitcoin nebo ether.
Tok směnných transakcí s těžaři bitcoinů dosáhl pětiletého maxima
Podle společnosti Glassnode, která poskytuje kryptografická data, dosáhl objem kryptoměn těžařů bitcoinů na burzách pětiletého maxima.
Tento posun naznačuje, že velký počet těžařů chce zpeněžit své kryptoměny a připravují se na to tím, že na burzu umisťují svá aktiva. Je těžké interpretovat, zda je to pro trh dobrý nebo špatný signál – těžaři se možná snaží zpeněžit před očekávaným poklesem hodnoty, nebo možná sázejí na růst ceny kryptoměn a chystají se toho využít.
Jak již bylo řečeno, těžaři stále drží velké množství bitcoinů v hodnotě zhruba 50 miliard dolarů. Údaje společnosti Glassnode naznačují, že odliv z bitcoinových burz předbíhá příliv na tříměsíčním minimu, což by naznačovalo, že investoři celkově zatím drží své kryptoměny pevně v rukou.
Společnost BlackRock žádá o založení bitcoinového ETF na spotové bázi
Významný globální správce aktiv BlackRock požádal o uvedení ETF se spotovou cenou bitcoinu na burzu v USA. Není první finanční institucí, která tak učinila, a pravděpodobně ani poslední, ale možná má větší šanci než jiné menší subjekty uspět při plnění regulačních překážek.
Potenciál bitcoinového spotového ETF rozhýbat trh není zatím jasný a závisí na poptávce. Společnost BlackRock však spravuje ohromující množství světového kapitálu, takže úspěch spotového ETF by mohl uvolnit obrovské množství likvidity na trhu s bitcoiny.
Spotové ETF od této firmy přichází s některými docela závažnými výhradami, jako je například zahrnutí sdílení dat z dohledu, aby se zabránilo manipulaci s trhem. Zastánci bitcoinu se pravděpodobně budou ohrazovat proti tomu, že je to proti duchu decentralizovaného aktiva, ale může to být pravděpodobně cena za to, že se takový produkt dostane na trh.
Autor: Simon Peters, analytik kryptorhů eToro