CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +100,00%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Kuchta

27. 10. 2010

0 komentářů

Nové emise akcií: krize brzdí celou Evropu

 


 

Evropské společnosti se v poslední době na burzu nehrnou. A nedoplácí na to pouze pražská burza, která už se začátkem roku těšila na nové IPO ČSOB, jenž nakonec banka kvůli nepříznivé situaci na trzích nezrealizovala. Poté, co se v druhém čtvrtletí zdálo, že alespoň v Evropě se trh s nově emitovanými tituly na akciových burzách opět rozběhl, přišlo vystřízlivění.

Co do počtu sice propad nebyl nijako výrazný, ale objem byl oproti předchozímu období třetinový. Podle odborníků je normální, že podzim je na IPO slabší, a navíc je dnes úplně běžné, že společnosti svá IPO odkládají. Nejde přitom ani tak o to, jestli se akcie podaří upsat, to by neměl být problém. Společnosti se spíše obávají nejistého dalšího vývoje a tak raději sahají k jiným formám financování. Trochu to dokazuje i již zmiňovaný Betfair, který sice upsal své akcie bez problémů, ale od začátku obchodování cena akcie klesá.

I přes nepříznivé vyhlídky vidí světlo na konci tunelu Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Audit. Ve zprávě o pravidelném IPO Watch Europe společnosti Pwc říká, že „i tak zde vidíme určité náznaky optimismu pro poslední kvartál letošního roku a celý rok 2011 s tím, jak se na evropské burzy chystají velké emise. Oživení na evropských trzích IPO však nebude udržitelé, pokud investoři neuvěří v pevnost hospodářského zotavení. To platí i pro pražskou burzu, kde záměr provést IPO v příštím roce potvrdilo několik společností. Již letos vstupuje na burze sázková kancelář Fortuna. I z průzkumu PwC mezi tuzemskými majiteli významných společností vyplynulo, že zhruba desetina z nich uvažuje ve střednědobém horizontu o vstupu na burzu.

Poněkud jiná situace je v USA, kde sice rovněž došlo ke propadu trhu s IPO, ale v posledních měsících se došlo ke stabilizaci a v letošním roce k nějakým větším výkyvům nedochází. Objemy ani počty nových emisí ani zdaleka nedosahují úrovní například z roku 2007, ale změna k lepšímu je patrná.

Za první tři čtvrtletí realizovalo novou emisi akcií 99 společností o celkovém objemu 14,1 miliardy dolarů, což je oproti stejnému období minulého roku (34 IPO, o objemu 8,1 miliardy) nezanedbatelný nárůst. Stejně ale mají také USA co dohánět, zejména v průměrném objemu nových emisí, který je o dost nižší, než v předchozích letech.

REKLAMA

Čína vede

Jak je tomu v poslední době už zvykem, tam kde selhává Europa a USA, zaplní prázdné místo Čína. Již v červenci společnost PricewaterhouseCoopers předpověděla Číně vedoucí postavení ve světě v oblasti IPO v letošním roce. Jen v prvním půlroce přibyla na tamních trzích 171 společnost v celkovém objemu více než 208 miliard jüanů. Také za třetí čtvrtletí společnosti v Číně realizovali IPO v objemu dalších více než 40 miliard dolarů, což je více než tři čtvrtiny celosvětového objemu. Děkovat za to může historicky největšímu světovému IPO společnosti Agricultural Bank of China o objemu 22 miliard dolarů.

Nové IPO se na čínském akciovém trhu objeví prakticky každý den a další společnosti na své uvedení na trh stále čekají. Nahrává jim také fakt, že čínský akciový trh je v současné době pro investory velmi atraktivní a ani ekonomiku, jak se zdá, světová krize příliš nepřibrzdila, na rozdíl od Evropy, nebo USA. Jak dlouho současná situace vydrží, je otázkou, ale zatím se čínské společnosti vstupující na burzu nezájmu investorů bát nemusí. A investoři se také nemusí bát, že by nebylo do čeho investovat

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *