Novináři radí: Příští rok vykopejte studnu a nasolte hovězí
Martin Vlnas
šéfredaktor, Finmag.cz a Peníze.cz
Jaký bude rok 2012 po ekonomické stránce? Pokud se v této anketě najde někdo, kdo bude tvrdit, že klidný a pokojný, zajdu dobrovolně do nejbližší závodní jídelny a „pochutnám si“ na šiškách se strouhankou a čaji s mlékem. Když mi tuhle kombinaci vnutily paní učitelky před dvaceti lety naposledy, nestačily se divit. Ať už anketa dopadne jakkoli, divit se stejně budeme všichni. I ti, kteří budou pevným hlasem roztrubovat, že je to vůbec nepřekvapilo.
Jaké investici osobně nejvíce věříte pro rok 2012? Tomio Okamura doporučuje konzervovaný hrách, já mám raději fazole. Od věci by nemuselo být ani pár nasolených krav pověšených ve sklepě k vysušení. Ale pozor, je potřeba začít včas a náležitě diverzifikovat. Mé tipy: Angus, Charolais, Galloway. Hlavně se, prosím, vyvarujte volů!
Zdeněk John
ekonomický editor, Aktuálně.cz
REKLAMA
Jaký bude rok 2012 po ekonomické stránce? Extrémně zajímavý. Asi to člověk nedocení ve chvíli, kdy pracuje v novinách a kolem létají zprávy o propouštění v mediálním byznysu, pádu reklamního trhu a další jobovky. Ale na druhou stranu budoucnost eura, propady ekonomických mocností a zrození nových, krize srovnatelné s rokem 1929 a lety následujícími, rušení pravidel, podle nichž se svět financí řídil dlouhá desetiletí, a hledání nových – kdo může říct, že tohle zažil? My ano.
A Česko? Nebude to tak hrozné, jak média píší (doufejme).
Jaké investici osobně nejvíce věříte pro rok 2012? Kdyby člověk věřil věštcům, jako je třeba Marc Faber, musel by si pro rok 2012 nutně říct, že nejlepší investicí je vlastní studna, nevypověditelná smlouva s místním sedlákem (biofarmářem) o dodávkách jídla, pro nejhorší případy pak zbraň a střelecký výcvik. Ale tak černé to nebude, tomu prostě nevěřím.
Nezáleží na tom, jaký rok se píše. Nejlepší investicí je vždy ta do vzdělání (svého, rodiny, zaměstnanců atd.). To bude platit i příští rok. Postupně se k ní však bude přidávat další, čím dál zajímavější – investice do firem nebo lidí, kteří se umějí starat o seniory.
REKLAMA
Dalibor Z. Chvátal
šéfredaktor, Měšec.cz
Jaký bude rok 2012 po ekonomické stránce? V České republice se zvětší rozdíly mezi jednotlivými sociálními vrstvami vlivem dalšího zdražení služeb a potravin. Podobně bude pokračovat trend předlužených lidí, kteří nezvládnou své závazky a skončí v insolvenci. Stoupnou výdaje na zdravotní péči a vznikne další tlak na placené preferenční pořadníky na (odjakživa existujícím) černém trhu ve zdravotnictví.
Jaké investici osobně nejvíce věříte pro rok 2012? Možná to bude netradiční investice, ale s kvalitní investicí do rodiny a do vzdělání nelze v životě prodělat. To ostatní jsou jen peníze, které vždy budou, nebo přinejhoším nebudou.
REKLAMA
Petr Zámečník
šéfredaktor, Investujeme.cz
Jaký bude rok 2012 po ekonomické stránce? Eurozóna bude bojovat o přežití. Buď projde hlubší politickou i ekonomickou integrací, nebo se rozpadne a zůstanou trosky v podobě lokálních měn či menších integračních celků se společnou měnou – pozůstatkem eura. Pro finanční trhy by rozpad eura byl negativnější zprávou než současné potácení politiků.
Česko je závislé na eurozóně, především na Německu. S potížemi eura bude proto klesat i česká koruna, pravděpodobně stále více než euro. Koruna nás tak před potížemi neochrání. Na druhou stranu je pozitivem, že oslabující koruna rozvazuje ruce exportérům. Bude tak tvořit polštář pro propadající ekonomiku. Poklesu hospodářství se však nevyhneme.
Jaké investici osobně nejvíce věříte pro rok 2012? Historie ukazuje, že je nejlepší investice možné uskutečnit v době krize. Přestože trhy mohou stagnovat či klesat i několik let, jsem přesvědčen, že především akciové investice jsou v horizontu 5 až 10 let nejperspektivnější investicí. Akcie ochrání investice před inflací, která visí nad eurem i dolarem jako Damoklův meč kvůli kvantitativnímu uvolňování a výkupu nesplatitelných dluhopisů ze strany ECB. Navíc jsou levné a mají prostor k růstu v době oživení.
Osobně bych se vyhnul měnovému zlatu. Je drahé, nenese žádný výnos kromě kapitálového. Virtuální zlato může zkrachovat se svým emitentem, fyzické lze ukrást. Jen v případě, že investor čeká krach současného ekonomického systému, může být zlato částečně řešením. Já ho však nečekám. Když už zlato, tak raději pamětní mince nebo šperky, neboť mají i sběratelskou nebo uměleckou hodnotu, investiční mince a slitky nikoli. Pro případ krachu ekonomického systému je beztak efektivnější nakoupit pole, osivo a dobytek.
Názory dalších ekonomických novinářů čtěte na serveru Investičníweb.cz