Novinky ve vzdělávání finančních poradců
Pracujete jako finanční poradce a přemýšlíte, jak se více odlišit od konkurence? Jaké možnosti vám přinášejí nejnovější certifikace a vzdělávací kurzy?
Nedávno volali mému kamarádovi. Z jedné nejmenované velké finančně-poradenské firmy. Prý pro něj mají dobře placenou pozici ve středním managementu (rozumějte práci finančního poradce, který kromě vlastní finančně poradenské práce má do oboru nabírat nové a nové zájemce). Jak to dopadlo? Kamarád se nenechal přemluvit ani k úvodní schůzce. Přišlo mu krajně podezřelé, že vlastně nemusí z daného oboru nic umět, nejsou na něj sebemenší kvalifikační požadavky, vše ho prý naučí během prvního měsíce a může okamžitě začít radit ostatním lidem, jak nakládat s penězi.
Vzhledem k tomu, že nějaký čas pobýval v USA, tak měl k neštěstí volajícího zcela jiný názor. Finanční poradci musí mít v USA minimálně vysokoškolské vzdělání bakalářského typu, a to ve finanční či obdobné oblasti. Obvykle po třech letech reálné finančně-poradenské praxe je navíc doporučeno získání vybraného odborného titulu. Zkrátka věděl, že dělat finančního poradce není jen tak. S manažerským názorem, že finanční poradenství je výhradně o důvěře a prodeji sebe samého, nikoliv o hlubších finančně-poradenských znalostech, se neztotožnil.
Finanční poradenství (zprostředkování) je opravdu pestrý obor, ve kterém nejde jen o matematické schopnosti, kritické myšlení, obchodní a marketingové dovednosti, ale také především o komunikační dovednosti. Na finanční poradce klienti nestojí fronty jako na lékaře a poradci se musí scházet s řadou lidí, kteří mají odlišné finanční zázemí a úroveň znalostí. Musí být schopni vysvětlit technický žargon srozumitelnou formou. Konečně musí vytvářet důvěru se svými klienty a být ochotni dodržovat etické normy.
Ať již se finanční poradce rozhodne, že se bude věnovat všem uvedeným aktivitám, nebo se zaměří jen na určité oblasti, je celoživotní vzdělávání téměř nezbytností. Samozřejmě najdeme řadu „úspěšných“ lidí, kteří takzvaně podnikají ve finančnictví bez hlubších odborných znalostí, ale jde spíše o tvrdý prodej nežli o etické poradenství.
REKLAMA
U nás na rozdíl od některých zahraničních zemí nejsou zatím stále nijak přísné kvalifikační požadavky pro vstup do oboru. Existují sice povinné oborové zkoušky pro jednotlivé produktové segmenty, ale ty mají pochopitelně své (značné) limity a jejich ambicí rozhodně není naučit finanční poradenství. Je proto dobře, že i v ČR narůstají možnosti dobrovolných certifikací s možností získání odborného titulu.
Graf 1: Pyramida odborného vzdělávání finančního poradce
Jednou z novinek letošního roku je certifikační zkouška Master of Financial Planning (MFP), která se nabízí jako první volba hned po absolvování povinných oborových zkoušek. Přípravný kurz je pod záštitou vysokoškolských odborníků jako je prof. Jaroslav Daňhel či doc. Petr Budinský. Tento kurz nesupluje vysokoškolské studium, ale přináší především praktické využití informací získaných z povinných certifikací. Důraz je kladen, jak plyne z názvu titulu, na finanční plánování a na schopnost vyhotovení finančního plánu. Zájemci o tento titul sestaví finanční plán pod dohledem odborníků během přípravného kurzu. Samotná zkouška se koná na Vysoké škole finanční a správní.
Dalším novým titulem je PFP – poradce finančního plánování, který organizuje EFPA. Jde o výrazně zkrácenou a zjednodušenou variantu již zavedených zkoušek EFA (European Financial Adviser) a EFP (European Financial Planner), které jsou již více teoretické, zhruba na úrovni bakalářského vysokoškolského studia, avšak s větším přesahem do finančně-poradenské praxe.
REKLAMA
Novinkou je EFAONLINE, což je nový formát přípravného kurzu pro získání titulu EFA spočívající především ve větší flexibilitě, on-linu studiu a nižší ceně. Pro zkušenější poradce, kteří jsou zaměření na pojištění, se také nově poskytuje titul MBA Insurance Broker, což je jednoletý vzdělávací program, který je akreditován u IES, Ltd. v Londýně. Lektoři však dobře znají český pojišťovací trh. Náročnějším finančním poradcům, kteří se zajímají více o investice než pojištění, se také nabízí v USA dobře známý titul CFP (Certified Financial Planner).
Co je hlavním přínosem těchto odborných certifikací, když se klienti zatím v odlišnosti odborných titulů neorientují? Jde především o získání kontaktů a o přeměnu informací, kterých je všude přehršel, v praktické a využitelné znalosti. A to za pomocí odborníků z praxe, kteří jsou ochotní předat své dlouholeté zkušenosti.
Finanční poradci díky nadstandardní certifikaci získávají konkurenční výhodu a dávají jasně najevo, že o své práci přemýšlejí. Tito poradci vysílají signál, že finanční poradenství považují za svoje poslání, je pro něj důležité dobré jméno a chtějí mít čisté svědomí před svými klienty a také sami před sebou. Proto se vzdělávají a ověřují si, zda klientům v daný moment poskytují tu nejlepší možnou službu.
Získáním odborného titulu to však nekončí, nedílnou součástí vzdělávání je neustálé sebevzdělávání. Osvědčenou metodou je navštěvování odborných konferencí, čtení knih či poslech stále více rozvíjejících se podcastů (audionahrávek), které lze poslouchat i při nedostatku času. Každá konference, každá přečtená odborná kniha či každý poslechnutý rozhovor s finančním odborníkem posune každého finančního poradce odborně dále.
Autor je analytik Broker Trust.