Nový broker pool na českém trhu… vyšší výnos, nebo riziko?
Finančně poradenský trh je nasycený a bující regulace ztěžuje činnost finančně poradenských společností i finančních poradců. Přesto vznikají nové subjekty na trhu. Mezi nejnovějšími je nyní nový broker pool s výmluvným názvem BP Broker-Pool.cz. Jeho zakladatelé svou kariéru vesměs zahájili ve společnosti Partners.
BP Broker-Pool.cz ovšem podle registru České národní banky (ČNB) nemá příliš rychlý začátek. 18. srpna 2014 se stala pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem pro jedinou pojišťovnu (ČSOB Pojišťovnu) a 26. září 2014 získala registraci investičního zprostředkovatele. Dosud pod ním není registrovaný žádný finanční poradce. To by se ale mělo brzy změnit.
„Vzhledem k nedávnému přidělení licencí a dotahování smluvních vztahů s institucemi probíhají až nyní registrace poradců. Do konce roku počítáme se 100 – 120 registracemi aktivních PPZ a 60 – 80 aktivních VZ,“ uvádí Ivan Macho, statutární ředitel BP Broker-Pool.cz. Přibývat by měly i spolupracující instituce. „U 2 pojišťoven dokončujeme jednání o spolupráci. Mimo ně máme nachystanou pro naše poradce standardní nabídku pojišťoven a investičních společností,“ doplnil Ivan Macho.
Rozdělí víc než ostatní? Ne… neuživil by se
Nový broker pool nebude získávat poradce přehnanou cenovou konkurencí. Marži z provizí si ponechá na úrovni 15 až 30 %. „Náklady nejsou malé. Značná část se dá ušetřit vhodným nastavením procesů, informačních technologií a outsourcingu. Pokud se podíváme na oblast pojištění a investic, tak rozhodně nepočítáme s rozdělováním 90% provizí. V těchto oblastech to není při takové marži dlouhodobě udržitelné a nešlo by pak financovat další rozvoj,“ dementoval informace o rozdělování 90 % provizí Ivan Macho.
Marže největších broker poolových společností se pohybují na srovnatelné úrovni. Kupříkladu v roce 2012 činila marže Broker Trustu 13,73 % a Insia si nechávala 19,44 % provizí obdržených od finančních institucí.[1] U velkých multilevelových společností se pohybovala marže centrál v rozmezí od 15,04 % do 27,68 % s tím, že větší společnosti obecně účtovaly nižší marže.
REKLAMA
Milionová praxe víc lidí už nepřivede…
Hlavním tahákem BP Broker-pool.cz byly propagační stránky Milionovapraxe.cz. Vznikly poměrně nenápadně a v rámci vzdělávacích seminářů jejich protagonista Radoslav Černý přesvědčoval poradce, že práce v poolech je pro ně lepším řešením než setrvání v multilevelu. Jen „na okraj“ zmiňoval existenci BP Broker-Pool.cz vedle Bonnet.cz, Broker Trust a Insie. Sám Radoslav Černý působí stále v registrech ČNB jako odpovědný zástupce BP Broker-Pool.cz. Z poolu, který podle svých slov pomáhal připravovat, ovšem již vystoupil a nadále v něm nefiguruje. BP Broker-Pool.cz zmizel i z jeho stránek Milionovapraxe.cz.
„Jistě jste v poslední době zaregistrovali vznik nového brokerpoolu, u jehož vzniku jsem byl přítomen a účastnil se i úvodních setkání s poradci. Tato naše aktivita vzbudila nevoli u určitých představitelů (nebo spíš určitého představitele) velkých MLM firem. Neváhali proto využít svého vlivu a u některých finančních institucí dosáhli toho, že s novým brokerpoolem nenavázalo několik pojišťoven a investičních společností smluvní vztah,“ zdůvodňuje Radoslav Černý své ukončení činnosti v BP Broker-Pool.cz na svém webu.
Naprostá většina zakladatelů BP Broker-Pool.cz prošla finančně poradenskou společností Partners, kde se setkali Radoslav Černý (Milionová praxe), Ivan Macho (statutární ředitel), Zuzana Černá (předseda správní rady) i Martin Peřina (člen správní rady). Kromě Radoslava Černého všichni zmínění na přelomu let 2011 a 2012 společně putovali do broker poolu Insia a někteří i dále. V současnosti má aktivní registraci u České národní banky pouze Martin Peřina (pod Bonnet.cz), ovšem podle informací ze společnosti BP Broker-Pool.cz se jedná pouze o neodhlášenou registraci. Zkušenosti tak začali čerpat v Partners a tím směrem se zaměřují i jejich hlavní akvizice finančních poradců.
Nové broker pooly mají tvrdý chleba
Nově vznikající finančně poradenské společnosti nemají na růžích ustláno. Zpřísňující regulace na finančním trhu znamená rostoucí náklady, které zejména pro malé nové společnosti mohou být prohibitivní. Navíc i malá společnost musí vytvořit dostatečný ochranný systém proti podvodníkům, kteří např. vytvářejí fiktivní smlouvy a po nichž zůstávají nevymahatelné dluhy na storno provizích. Pokud je společnost neodhalí včas, může i jeden „aktivní podvodník“ způsobit likvidační škody.
REKLAMA
Tip:
Náročnost prosazení se na nasyceném trhu ukázal na jaře slovenský broker pool Finportal, který se z České republiky stáhl a ukončil zde činnost. Obtížnou situaci mají i malé samostatně fungující společnosti. Kupříkladu PlanSecur v čele s bývalým šéfem OVB Pavlem Uzlem i po téměř čtyřech letech činnosti navzdory původním ambicím drží na 38 vázaných zástupcích a 48 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelích. A pro jistotu za celou dobu činnosti společnost nedoručila jedinou výroční zprávu na rejstříkový soud… Jsou ale i malé broker pooly a finančně poradenské společnosti, které dokáží být úspěšné.
[1] Marže je počítána na základě výkonů a výkonové spotřeby zveřejněné ve výročních zprávách za rok 2012 dostupných v Obchodním rejstříku.