CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Dušan Šídlo

13. 03. 2007

29 komentářů

O investičním pojištění Perspektiva

 


 

O investičním pojištění Perspektiva (4BN) se hojně diskutuje, proto se podívejme na jeho výhody a nevýhody.

Marketingové zajímavosti
Pojištění 4BN zařadili nově do nabídky některé zprostředkovatelské společnosti – zejména Kapitol a OVB.

Charakteristika produktu
Investiční pojištění s vazbou na garantovaný fond a na fondy ze skupiny ERSTE SPARINVEST. Plnění při dožití závisí na hospodaření fondů, při úmrtí se vyplácí sjednaná pojistná částka a kapitálová hodnota.

Jako bonus si může pojistník zvolit pojištění smrti úrazem či některou z variant pojištění plné invalidity následkem úrazu. Je možné připojistit pojištění úrazu, pojištění pro případ pracovní neschopnosti, pojištění pro případ pobytu v nemocnici a pojištění pro případ plné invalidity s výplatou důchodu.

Výhody
Zamykání výnosů – možnost sjednat automatický, každoroční přesun nadvýnosu z tržních fondů do garantovaného fondu (přesouvá se zhodnocení nad dohodnutou hranici, která může být 4 – 10 %).

REKLAMA

Možnost odložení výplaty plnění při dožití – pojistník není nucen k výběru prostředků v období případného propadu finančních trhů

Připojištění – široký rozsah připojištění, zvýhodněné pojistné oproti samostatnému rizikovému pojištění; inovace u pojištění úrazu, které se stalo variabilnějším

Transparentní poplatková struktura – transparentní alokační procenta, žádné počáteční a akumulační jednotky, „pouze“ 3 poplatky s nulovým management fee na straně pojišťovny (Erste odvádí část management fee Kooperativě)

Nevýhody
Vysoké poplatky – u smluv na dobu delších než 30 let činí vstupní poplatek 192 % z ročního pojistného, celkové náklady mohou být v některých případech uhrazeny až během 3 let

REKLAMA

Nižší variabilita poměru spoření/ pojistná ochrana – vzhledem k vysokým poplatkům v prvních letech pojištění jsou maximální pojistné částky pro případ úmrtí pouze průměrné; snížení pojistného nebo převedení do stavu bez placení je možné nejdříve až po 3 letech

Menší rozsah fondů -vzhledem k většině konkurenčních produktů, není současná nabídka fondů dostatečně pestrá (pouze pro OVB rozšířena nabídka o fond společnosti C-QUADRAT)

Minimální pojistná ochrana – nejnižší možná pojistná částka pro případ úmrtí je 50.000 Kč, což je další forma poplatku pro klienty bez potřeby pojistné ochrany

Verdikt
Konstrukčně lze považovat investiční pojištění 4BN za povedený produkt. Za pozitivum je možné považovat především převzetí některých technik používaných u podílových fondů, například zmiňované zamykání výnosů.

Tyto výhody jsou však dosti výrazně zastíněny velmi vysokými náklady na pořízení smlouvy v prvních letech pojištění. Poplatky během trvání pojištění jsou však sníženy na minimum, celkové náklady se proto nevymykají z nabídky ostatních pojišťoven a na delším časovém horizontu patří výše celkově stržených poplatků k nejnižším na trhu investičního pojištění zprostředkovávaného přes externí sítě.

Domnívám se, že investiční společnosti se nebudou chtít smířit s rostoucí oblibou investičního pojištění a budou se snažit více motivovat zprostředkovatele k prodeji tzv. life-cycle fondů. Pojišťovny na tento tlak budou muset reagovat dalšími novinkami. Nezbývá si než přát, aby v konečném důsledku z tohoto vývoje těžil především samotný klient.

Loading

Vstoupit do diskuze 29 komentářů


Související články

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petra

    19 února, 2010

    Dobrý den, chci se zeptat. Pokud přijde výpis z účtu Conseg horizontivest linie 8, dále pak z účtu Erste sparinvest Dynamický fond. Je tam psáno: počet jednotek na účtu. Kolik je jedna jednotka na přepočet kč? Děkuji za odpověď.

    Odpovědět

  • Pavel

    14 ledna, 2010

    V článku se píše, že je u Perspektivy nulový poplatek management fee ze strany pojišťovny, zajímá mě, jestli je tento polatek u daného produktu ze strany externích fondů, kam jsou investice prostřednictvím IŽP investovány. (např. Conseq, C-Quadrat) Děkuji

    Odpovědět

  • vasek

    14 ledna, 2010

    řekl bych, že rozhodně 🙂 Z čeho by ty fondy žily? Nicméně management fee u fondů je samozřejmě pochopitelnější než na straně pojišťovny. Jde již jen o výši

    Odpovědět

  • vasek

    14 ledna, 2010

    btw, v článku se píše, že fondy odvádějí část management fee Kooperativě – takže ta výše managemenet fee na fondech zřejmě nebude nízká.

    Odpovědět

  • Svěrkoš Zbyněk

    14 ledna, 2010

    Pokud pojišťovna uvádí, že si neúčtuje management fee, pak se dělí o tento poplatek s fondem (resp. správcem fondu), který tam u toho fondu svůj poplatek za správu samozřejmě má. Jen ho část přenechá pojišťovně jako distribučnímu kanálu svého fondu v tomto případě. Jak se podělí je už jejich dohoda. Nebojte – zcela zdarma to rozhodně není 😉 To ani nejde, rozhodně ne dlouhodobě….Rozhodně je to ale lepší, než když má každý z těch dvou své m.fee

    Odpovědět

  • Robert

    14 ledna, 2010

    C – Quadrat Arts Balanced = 2,96%
    C – Quadrat Arts Dynamic = 2,72%

    Pokud se nepletu, Conseq poplatky pres IZP nezverejnuje.

    Odpovědět

  • Ondra

    20 ledna, 2009

    Vřele doporučuji všem zájemcům o tento produkt vyžádat si PŘED uzavřením smlouvy ÚPLNÝ přehled poplatků a dobře si jej prostudovat. Přehled zveřejněný na www stránkách společnosti Kooperativa není úplný a neobsahuje ty nejzásadnější položky. Možná se Vám tak podaří předejít nepříjemnému překvapení, které jsem zažil já po obdržení výpisu po prvním roce trvání pojištění.

    Odpovědět

  • Miky

    20 ledna, 2009

    Poplatky jsou jedna vec, druha vec je investicni strategie. Hlavne asi ta zahybala s Vasimi „usporami“ na tomto pojisteni… a poplatky jsou temer vsude stejne u vsech pojistoven, to znamena v prvnich letech vysoke… nejen u perspektivy, ktera se dle nakladoveho hodnoceni radi mezi ty stredne drahe…

    Odpovědět

  • Ondra

    4 února, 2009

    Mýlíte se. Zvolená investiční strategie v kombinaci s vývojem na kapitálových trzích jistě nebyla ničím, co by mému účtu prospělo. Ovšem největší podíl na znehodnocení vložených prostředků měl onen absurdní poplatek na „krytí počátečních nákladů“ ve výši 64 % celkového pojistného (nikoli pojistného ke krytí rizik, ktará by mohla nějaké počáteční náklady přinést), který si Kooperativa strhává po dobu až 3 let. V menší míře se na znehodnocení prostředků podílel i systém nákupu a prodeje podílových jednotek, kdy jeden den jsou za celkové pojistné nakoupeny podílové jednotky, aby byla jejich část za několik málo dní za účelem platby pojistného ke krytí rizik prodána s faktickým 3% znehodnocením.

    Odpovědět

  • Miller

    29 srpna, 2007

    Co presne jsou „nadvynosy“ (viz „zamykani vynosu“). Dekuji.

    Odpovědět

  • Jarda

    29 srpna, 2007

    Představte si to takhle, zvolíte strategii a alokaci Vašich prostředků. Za jeden kalendářní rok vyděláte dejme tomu 8,2% (příklad), ale máte zvolenou variantu uzamykání výnosů na třeba 6%, tím pádem se Vám 2,2% Vašich investic přesunou do garantovaného fondu a při poklesu trhu o ně již nepřijdete a budou Vám vydělávat 2,4%p.a. s tím, že Vám tam pojištovna možná přidá jěště nějaký drobek navíc. Pokud budete chtít můžete posléze už jednou převedené prostředky vrátit zpátky do tržních fondů a zkusit vydělat víc.

    Odpovědět

  • Pavel Hanzl

    29 srpna, 2007

    Není to tak, že se přesune do garantovaného fondu těch 6% investice + výnosu a 2,2% investice a výnosu tvoří to, co zůstane v tržních fondech?

    Odpovědět

  • Pavel Hanzl

    29 srpna, 2007

    Opravuje, tedy jen výnosu?

    Odpovědět

  • Jarda

    30 srpna, 2007

    nikoliv, při uzavření smlouvy si volíte hranici, nad kterou Vám bude proveden automatický přesun. Je na výběr 4,6,8,10% a to je ta zvolená úroveň nad kterou se budou výnosy přesouvat do garantovaného fondu. Co je pod ní zůstává v tržních fondech

    Odpovědět

  • leonard596

    12 srpna, 2007

    Mohl by jste mi doporucit nejake pojisteni s moznosti investic? dekuji za odpoved

    Odpovědět

  • leonard

    10 srpna, 2007

    dobry den,
    chtel jsem se zeptat na výhodu IZP „Perpektiva 4NB“ od Kapitolu . Je mi 31 let, pojisteni jsem sjednal
    do max veku ,tedy 75let. Nastavil jsem částku 500kč na 44 let spoření.jsem bez závazků, v nejbližší době neplánuju rodinu. Rád bych znal Váš názor, jestli je to vhodná investice. Začínám nabývat dojmu, že existujou na můj věk lepší programy.Vyvrátíte mi to? děkuji

    Odpovědět

  • Pavel

    10 srpna, 2007

    Je to hlavně pojištění a ne investice ! Myslím, že je na trhu víc mnohem zajímavějších a hlavně výnosnějších IŽP ,tedy pokud chcete pojištění s možností investování.

    Odpovědět

  • Fredy

    29 srpna, 2007

    Pokud chodíte běžně kupovat rohlíky do mlékárny, tak jste zvolil dobře. Ostatně oni Vám to tu bouchači několikrát rádi potvrdí 🙂

    Odpovědět

  • Fredy

    29 srpna, 2007

    Pardon, sem to nepatří.

    Odpovědět

  • Jarda

    29 srpna, 2007

    Dobry, den. Sjednal jste si poplatkově velmi přízivé a transparentní (jedno z nejlepších) IŽP na našem trhu. Je velice variabilní a používá některé instrumenty podílových fondů (např. uzamykání výnosů). Pokud budete tento produkt brát jako čistou investici, najdete na trhu i lepší možnosti. Každopádně bych Vám doporučoval abyste se svým zprostředkovatelem probral volbu fondů (doporučuji CONSEQ aktivní dynamické portfolio) a dále pokud budete chtít navyšovat měsíční úložku pobavte se s ním o možnosti mimořádného účtu. Z části se tak můžete vyhnout poplatkům, i když rozdíl prodej nákup tam je a jsou to 3%. Výhodou se mi jeví i možnost volby garantovaného fondu ve výši TÚM 2,4% a libovolného přesunu podílových jednotek do tohoto fondu prakticky kdykoliv, což se při korekci, které jsme svědky třeba teď rozhodně vyplatí a dokážete na tom slušně vydělat, ale chce to odvahu a znalosti… :-).
    Na závěr si myslím, že máte velice konkurenceschopné IŽP, které při správném používání dokáže být dobrým sluhou. Velký rozsah připojištění dokáže pokrýt většinu Vašich rizik, ale nezapomeňte že se jedná o pojistný produkt, a proto ve srovnání s investičními vychází o kousek dráž. Je to jeden produkt nikoliv celý program, proto nespoléhejte pouze na něj a hledejte další možnosti, které budou odpovídat Vaší povaze, možnostem a potřebám.

    Odpovědět

  • Jan Valachovič

    29 srpna, 2007

    WOW, a ten přesun kdykoli kamkoli máte zdarma že?

    Odpovědět

  • Jarda

    30 srpna, 2007

    ne za poplatek 100Kč za přesun

    Odpovědět

  • Fredy

    29 srpna, 2007

    Pokud chodíte běžně kupovat rohlíky do mlékárny, tak jste zvolil dobře. Ostatně oni Vám to tu bouchači několikrát rádi potvrdí 🙂

    Odpovědět

  • Patrik Šinglár

    15 března, 2007

    Jaký je průměrný vstupní poplatek (v %) u IŽP při průměrné pojistné době?

    Odpovědět

  • Dušan Šídlo

    20 března, 2007

    Těžko reagovat, neboť nejsou dostupná data o průměrné pojistné době. Počítejte s tím, že výše kalkulovaných pořizovacích nákladů na uzavření smlouvy IŽP činí u běžných smluv 100-150 % ročního pojistného, u smluv s delší dobou (25 a více let) 160-200 %.

    Odpovědět

  • Červená

    25 července, 2007

    Pokud bylo dotazem míněno zda je nějaký poplatek přímo za uzavření smlouvy – ten není žádný. Minimální poplatek měsíční platby je 500,-Kč. Jinak se strhávají v prvních třech letech počáteční náklady.

    Odpovědět

  • Slavomír Kožúšek

    13 března, 2007

    Dobrý den pane Šídlo, chtěl bych se zeptat, jaká je konstrukce u garantovaného fondu (viz. uzamykání zisků) a management fee u všech fondů?

    Odpovědět

  • Dušan Šídlo

    13 března, 2007

    Dobrý den, děkuji za dotaz. Garantovaný fond je fondem netržním, tj. pojistné je součástí technických rezerv pojišťovny, u kterých je garantována technická úroková míra (výnos) ve výši 2,4 %. Zbývající fondy bez garance jsou fondy fondů skupiny Erste, tj. dochází k dublování poplatků a maže se tím výhoda nulového management fee na straně pojišťovny. Vstupní poplatky se u těchto fondů standardně pohybují v rozmezí 4 – 5,5 % a TER činí 1,37 % u konzervativního fondu až 2,25 % u progresivního. Základní informace o fondech jsou na stránkách Kooperativy a podrobnější na webu Erste Sparinvest. Jde o fondy WSTV Dynamisch, WSTV Progressiv a WSTV Traditionell. Podrobnější informace Vám posílám mailem.

    Odpovědět

  • Jiří

    14 března, 2007

    Mohl bych též požádat o zaslání podrobnějších informací k uvedeným fondům?Děkuji Zvláště mě zajímá jejich nákladovost. nějak se mi nedaří zorientovat na webu Erste Sparinvest 🙁

    Odpovědět