O sebevědomých investorech a pomoci, kterou potřebují
Investoři by mohli přijít o miliardy euro na ušlých výnosech z investic z důvodu přeceňování vlastních schopností porozumět svým investicím.
Studie o globálních investorech (Global Investor Study) společnosti Schroders z roku 2016 zjistila, že pouhých 13 % investorů na světě by připustila, že investicím rozumí podprůměrně. Podle studie jsou k takovému myšlení nejvíce náchylní investoři v Německu, USA a Velké Británii.
51 % investorů dotazovaných společností Schroders po celém světě se domnívá, že investicím rozumí lépe než průměrný investor, což ukazuje na přehnanou sebedůvěru.
Takové přesvědčení se však může prodražit. Předchozí studie totiž zjistila, že víra investorů ve své vlastní investiční schopnosti je za posledních 20 let připravila o zhruba 300 miliard dolarů na investičních výnosech.
Máme zde velkou černou díru ve výši 300 miliard dolarů, kterou je potřeba ucpat, zejména pokud investoři budují majetek a připravují plány na důchod, a to ve světě pomalejšího růstu a nízkých úrokových sazeb. Solidní porozumění světu investic by při naplňování těchto cílů bylo výhodou. Přesto 63 % koncových investorů na světě nedokázalo správně určit, čím se zabývají investiční společnosti.
REKLAMA
Viníkem jsou investoři na vyspělých trzích
Studie o globálních investorech společnosti Schroders z roku 2016 zjistila, že nejpravděpodobněji sebedůvěru v oblasti porozumění investicím projeví investoři v Německu, USA a Velké Británii.
Investoři ve dvou nejlidnatějších zemích světa rovněž měli tendenci přeceňovat vlastní schopnosti. Čína i Indie, kde se postupně rozrůstá střední třída a kde roste potřeba lepšího finančního plánování, mají bezprecedentní víru ve vlastní investiční úsudek.
Arogance (či nevinnost) mladých
Výsledky průzkumu zároveň ukazují, že investoři z generace Y (Millennials), tedy ve věku 18 až 35 let, mají ještě větší sklon k přehnané sebedůvěře než investoři ve věku 36 a více let. 61 % příslušníků generace Y se domnívá, že investicím rozumí lépe než průměrný investor. Naproti tomu u investorů ve věku 36 a více let je to pouze 45 %.
Tato skutečnost by mohla mít rozhodující význam pro jejich budoucí finanční plánování a schopnost budovat majetek.
REKLAMA
Statisticky nemožné
Přesvědčení, že jsme všichni lepší než průměr, přitom není nic neobvyklého. Zjištění Studie o globálních investorech společnosti Schroders z roku 2016 totiž dospěla k podobným závěrům jako švédská psychologická studie z 80. let 20. století, která zkoumala vnímání řidičských schopností. Ta zjistila, že přes tři čtvrtiny lidí zařadily sebe sama do lepší poloviny řidičů.
Studie společnosti Schroders ukazuje, že těsná většina investorů na světě (51%) se domnívá, že investicím rozumí daleko lépe nebo o něco lépe, než průměrný investor.
Proč na tom záleží z hlediska vašich finančních cílů
Studie zároveň zjistila, že investoři mají potenciálně nerealistická očekávání zisku, který jim investice přinesou.
V průměru totiž očekávají ziskovost ve výši 9,1 %. A to v době, kdy většina dluhopisů na vyspělých trzích vyplácí výnosy v blízkosti nuly a dividendové výnosy z akcií se pohybují pouze okolo 3 %.
REKLAMA
Tato očekávání v oblasti ziskovosti odpovídají zjištěním studie, podle nichž jsou investoři až příliš přesvědčeni o tom, jak dobře investicím rozumí, což může přispět k nenaplnění jejich dlouhodobých finančních plánů.
Bostonská společnost Dalbar, která se zabývá výzkumem trhu, přičemž měří a hodnotí postupy využívané firmami působícími v oblasti finančních služeb, zjistila, že za posledních 20 let individuální akcioví investoři zaostali za trhem o téměř 300 miliard dolarů.
Tato společnost přitom zjistila, že hlavní příčinou nižších výnosů bylo vlastní chování investorů, například prodej v panice či bujaré nákupy v nesprávnou dobu.
Mylné přesvědčení o vlastních investičních schopnostech by mohlo nabourat dlouhodobé plány, kdy se investorům nepodaří naplnit vlastní cíle a v pozdějším věku budou nuceni na poslední chvíli provést změny, aby rozdíl oproti plánu vyrovnali, nebo budou muset pracovat déle.
A teď na optimističtější notu – investoři stále mají chuť prohlubovat své znalosti.
Editorial FECIF.