Od finančního poradenství k finančnímu plánování
Finanční poradenství dostává novou úroveň – finanční plánování. V čem se liší? A jaké jsou zkušenosti ze zahraničí?
EFPA Česká republika je největší certifikační autoritou v České republice. Finančním poradcům nabízí veškeré povinné certifikace a zkoušky včetně přípravných kurzů – k poskytování penzijních a úvěrových produktů, připravuje podle MiFID II povinné přezkoušení a certifikace k investicím. Základem je mezinárodní certifikát EFA – European Financial Advisor. Tento prestižní titul již drží 258 finančních poradců v Česku. A bude víc.
Na VI. Mezinárodní konferenci EFPA Česká republika 2.1 „Tradice v novém formátu“ představil Michal Šrubař, ředitel společností EFAWAY a EFAcademy, připravované plány na vzdělávání a následnou certifikaci EFP – European Financial Planner. Jedná se o vyšší formu vzdělání na úrovni inženýrského či magisterského studia. Podmínky jeho získání nejsou zdaleka triviální.
Stát se držitelem mezinárodního certifikátu EFP (evropský finanční plánovač) má v prvé řadě podmínku být držitelem certifikátu EFA po dobu minimálně dvou let. Následuje další vzdělávání a skládání zkoušek. Zájemce si při studiu navíc rozšíří obzory – a s nimi i oblasti, v nichž může působit.
REKLAMA
Finanční poradenství a finanční plánování: V čem je rozdíl?
Rozlišovat mezi finančním poradenstvím a finančním plánováním jde poměrně obtížně. Téměř každá finančně poradenská společnost nabízí zpracování finančního plánu a pomoc při jeho naplnění. Vesměs se ale jedná „pouze“ o finanční poradenství.
Rozdíl mezi finančním poradenstvím a plánováním vysvětlili na konferenci zahraniční hosté a držitelé certifikátu CFP – Cerified Financial Planner, který je stran požadavků a náročnosti obdobný s certifikací EFP, pouze je poskytovaný jinou zaštiťující organizací.
Julie van der Maas z rodinné firmy zabývající se asset managementem v Holandsku vnímá rozdíl především tak, že finanční plánování je proces, který na rozdíl od finančního poradenství není o finančních produktech.
Helmut Siegler z UniCredit Bank Austria z Rakouska doplnil, že finanční plánování jde mnohem více do hloubky informací o klientovi. Díky tomu může být i finanční plán připraven těsněji na míru konkrétního klienta. Finanční plán z dílny UniCredit Bank v Rakousku má standardně 30 až 50 stran. A to samozřejmě není zadarmo. Sestavení finančního plánu stojí řádově 1 500 EUR až 3 000 EUR.
REKLAMA
Peter Asmussen z Německa nechce stavět příliš pevnou bariéru mezi finančním poradenstvím a finančním plánováním. Sám má certifikát EFA i CFP. Svým klientům nabízí jako primární službu finanční plánování, ovšem pokud klient nemá zájem a chce pouze finanční poradenství, také ho neodmítá.
Finanční plánování a jeho proces
Záběr finančního plánování je mnohem širší než u finančního poradenství. Zabývá se např. též rodinnými firmami a jejich financemi či brousí o oblasti svěřenských fondů.
Proces finančního plánování popsala Julie van der Maas z Holandska. V Nizozemí je podobně jako ve Velké Británii zakázáno jakékoli provizní poradenství a klient musí platit za sestavení finančního či investičního plánu přímo. I z tohoto důvodu je nezbytné klientovi přinést přidanou hodnotu navíc a nezabývat se pouze finančními produkty.
Na první schůzce klient vyjasní své hodnoty, přání a cíle. Julie van der Maas přitom zdůrazňuje rozdíl mezi přáním a cílem. Přání se zdaleka ne vždy promítá do cíle a nestává se jím. Pokud se hodnoty rodinné poradenské společnosti neslučují s klientovými, bývá klient odeslán k jiné společnosti. V Holandsku si poradenská společnost své klienty může vybírat. První seznamovací schůzka trvá přibližně hodinu.
REKLAMA
Na druhé schůzce dochází k inventuře klientovy finanční situace, jsou předávány požadavky na další data a odhaluje se klientova „finanční DNA“. Schůzka trvá přibližně hodinu a půl.
Na třetí schůzce je klientovi představena analýza jeho situace, investiční strategie a alternativní scénáře finančního vývoje pro případ smrti klienta či jeho/jejího partnera, pro případ ztráty pracovní schopnosti či ztráty zaměstnání. Tato schůzka zabírá přibližně jednu hodinu.
Přestože se jedná o placené finanční plánování, jsou uvedené tři schůzky zdarma. K placení dochází až u následných schůzek, které probíhají třikrát ročně a na nichž je kontrolován průběh finančního plánu a jsou upravovány jeho dílčí body dle aktuální situace. Následné schůzky trvají přibližně 45 minut.
Finanční plánování podle Helmuta Sieglera z rakouské UniCredit Bank jen někteří využívají jako primární službu. Často bývá využíváno k podpoře jiné činnosti, např. finančního poradenství. Ovšem finanční plán nevytváří každý, kdo to o sobě tvrdí. Skutečné finanční plánování je komplikované a nákladné.
Certifikát EFA a EFP se vyplatí
Helmud Siegler představil výsledky průzkumu mezi finančními plánovači. 79 % respondentů uvedlo, že absolvování vzdělávání mělo pozitivní dopad na jejich kariéru, 64 % se zvýšil počet klientů a 61 % vzrostl příjem.
Pozitivní efekty potvrzují i absolventi české certifikace EFA. Vedle rozšíření obzorů uvádějí jako pozitivní efekt zvýšení prestiže a lepší možnost předávat zkušenosti a znalosti svým kolegům v týmu. Další možnost rozšíření kvalifikace vesměs vítají.