Opírá se tvrdě do finančních poradců. Projekt Finemon.cz
Duchovní otec projektu Finemon.cz sám prošel různými fázemi finančního poradenství. Začínal v OVB Allfinanz, poté pracoval v Sofia Finance a následně sestavil ukazatel nákladovosti investičních produktů včetně investičního životního pojištění – TANK. Nyní se pouští do boje s nekalými praktikami na finančním trhu. Vít Kalvoda.
Projekt Finemon.cz a v rámci něho vzniklý dokumentární cyklus Hvězdný prachy se opírá nejen do finančních zprostředkovatelů využívajících nekalé praktiky (byť těm jsou v sedmidílném cyklu věnovány dva dokumenty), ale zabývá se také churningem, lichvou a pyramidovými investičními produkty.
Tip: Shlédněte video Finanční poradci z cyklu Hvězdný prachy |
Dokumentární cyklus Hvězdný prachy má především zaujmout. A to se mu nepochybně podaří. Je posazen částečně do „hvězdné“ budoucnosti a s pomocí záběrů skryté kamery i otevřeného natáčení s odborníky na danou problematiku otevřeně kritizuje nekalé praktiky, které se (bohužel) běžně vyskytují na finančním trhu a při distribuci finančních produktů. Ukazuje ale pouze „temnou stranu“ finančního trhu a finančního poradenství, jako by ani neexistovala jeho pozitivní tvář.
Stěžejní částí projektu je web Finemon.cz. „Nejsme finanční poradci placení z provizí bank a pojišťoven,“ hlásá na titulní straně. Na jeho financování se podílí Evropská unie z Evropského sociálního fondu, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Vznikl ve spolupráci společnosti TANK a Mendelovy univerzity v Brně. Na dokumentech se podílela také Česká národní banka, Ministerstvo financí a Česká televize.
Obrázek 1: Titulní strana projektu Finemon
Finemon.cz si klade za cíl předávat klientům a dobrým finančním poradcům informace o finančních produktech, nabízet nejrůznější srovnání a výpočty. Klienti se také mohou přes web obrátit o radu se smlouvou, kterou považují za špatnou – a mohou se prostřednictvím partnerských organizací na obranu spotřebitelů pokusit domoci náhrady případné vzniklé škody.
Web obsahuje informace o nespočtu finančních produktů. To je jeho sílou i slabinou. Dokáže dlouhodobě udržet veškerá data aktuální? Již při prvním testu stránek překvapí informace „Údaje aktualizovány 13. 3. 2012 – 13. 3. 2013“. A i samotné srovnávací nástroje jsou vhodné především pro lidi s dostatečnou finanční gramotností.
Příklad: Nechte si srovnat nabídky a chtějte si našetřit pro děti. Člověka, který není dostatečně finančně gramotný, překvapí otázka „Jak chci peníze investovat?“. Na výběr jsou možnosti: fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy, fondy globálních akcií a další investiční strategie. Zájemce o srovnání tak v první řadě musí použít slovník pojmů – a už vůbec nenalezne první (byť pro tento účel zpravidla nevhodnou) možnost, která lidi napadne: stavební spoření.
Další problém se vyskytl při postupu v dotazníku vedoucího ke srovnání. Po vyplnění požadovaných údajů a odeslání ke zpracování se objevila hláška „Zadejte, předpokládané zhodnocení“. Ale kam? Ve formuláři pro předpokládané zhodnocení není místo. Až po rozkliknutí rozšířeného nastavení je možné zhodnocení vložit.
Obrázek 2: Chybějící zhodnocení
Po zadání očekávaného zhodnocení se rozvinula stránka s finančními produkty a očekávaným zhodnocení vycházejícím z nákladovosti jednotlivých produktů. Ty ale nejsou řazeny podle výše zhodnocení a není možné je ani třídit.
Obrázek 3: Výpis produktů s očekávaným zhodnocením a nákladovostí
Zajímavou pomůckou jsou „Infolisty“. V nich uživatel serveru nalezne podrobně rozepsanou nákladovost jednotlivých produktů.
Obrázek 4: Část rozpisu nákladovosti investičního životního pojištění OK1od ČPP investovaného do C – QUADRAT ARTS Total Return Balanced
Poznámka: Záporné zhodnocení vychází ze zadaného očekávaného zhodnocení 3 % ročně
Vedle infolistu je uveřejněná informace: „Zalíbil se Vám tento produkt a uvažujete o jeho sjednání? Považte, že kvalita produktu závisí především na tom, nakolik vyhovuje Vaší individuální situaci. Informace na této stránce se týkají pouze modelové situace. Pokud uvažujete o sjednání tohoto produktu, můžete se nám nejprve ozvat a využít možnosti asistence při sjednání smlouvy / audit podmínek.“ Pomiňme, že odkaz na kontakt byl nefunkční. Fungovalo ale připojené tlačítko, které převedlo klienta na kontaktní formulář pro asistenci.
Obrázek 5: Kontaktní formulář
Podobnou asistenci ovšem nenabízí pouze z veřejných prostředků financovaný server Finemon.cz, ale kupříkladu i server Peníze.cz vlastněný finančně poradenskou společností Partners.
Obrázek 6: Inzerce zpracování nabídky financování bydlení na titulní straně Peníze.cz
Otázkou je, zda „běžný klient“ dokáže rozeznat asistenční službu Finemon.cz a komerční nabídky finančního poradenství. A následně, jak se bude lišit jejich kvalita.
Udržet databáze produktů naprosto v pořádku je téměř nemožné. A slůvko „téměř“ je hodně nadnesené. Stačí překlep při vkládání dat, které probíhá vždy ručně, stačí opomenout aktualizaci… a databáze se začne lišit od skutečnosti. Takové potíže se nemohou vyhnout žádnému projektu. Ani Finemon.cz. Jak jinak lze vysvětlit deklarovanou roční nákladovost stejného fondu jako na Obrázku 4, pouze nakoupeného přímo prostřednictvím společnosti Cyrrus, ve výši 92,11 %? Podrobnou nákladovost z infolistu se nám při testu nepodařilo zobrazit, nicméně infolist přichází vzhledem k „nadpřirozeně“ vysoké nákladovosti k překvapivému závěru: „Tento fond v tomto produktu má šanci vydělat víc než spořící účet.“
Závěrem
Projekt Finemon.cz si stanovil velké cíle. Jde tvrdě proti nekalým praktikám na finančním trhu a na trhu finančního zprostředkování a poradenství. V některých ohledech možná až příliš tvrdě. „Zatímco neznám žádného solidního Šmejda z předváděcích akcí, protože ta branže je Šmejd jako celek, znám spoustu slušných a solidních finančních poradců, kteří pro své klienty pracují poctivě a přinášejí jim užitek,“ komentoval aktivitu Finemon.cz v otevřeném e-mailu Zdeněk Sluka, předseda představenstva Broker Trust, a dodal: „Zkusme tedy při jinak dobře míněných aktivitách nevylít s vaničkou i dítě.“
Samotné webové stránky Finemon.cz si kladou velké ambice. Doufejme, že nezůstane pouze u ambicí, ale podaří se je také úspěšně zrealizovat a dlouhodobě provozovat. To ale ukáže až čas.