Optimální cap a strategie u diskontních certifikátů
V předchozích dílech jsme probrali konstrukci a strukturu garantovaných a diskontních certifikátů. V tomto díle budeme pokračovat ve volbě optimálního capu a strategie u diskontních certifikátů.
K tomu, abychom byli schopni vybrat optimální cap a strategii pro diskontní certifikáty, je potřeba se znovu trochu podívat na praktickou část tj. na výpočet maximálního výnosu, discontu i bodu outperformance (nadvýnosu) u podkladového aktiva. Zkusme si vše trochu ukázat na konkrétnějším postupu.
V tomto týdnu bylo možné zakoupit běžný indexový certifikát na DAX při poměru odběru 1:100 za 68,49 EUR (bez spreadu). Na tento index jsme si mohli opatřit např. diskontní certifikát od Sal. Oppenheim za 61,750 EUR. Chceme-li tedy zjistit výhodnost takové investice, musíme si nejdříve spočítat maximální možný výnos. Pro výpočet použijeme jednoduchý vzorec, kdy maximální výnos % = (cap * poměr odběru) / kurz diskontního certifikátu – 1. Např. maximální výnos % = (6800 * 0,01) / 61,75 – 1 = 10,12 % p. a.
Teď, když již známe maximální možný výnos je také potřeba si spočítat discont (nákupní slevu). Pro výpočet diskontu použijeme vzorec kdy discont % = 1 – ( kurz diskontního certifikátu / kurz podkladového * poměr odběru). Např. discont % = 1 – 61,75 / (6849 * 0,01) = 9,84 %.
Jak vidíme, máme zde možnost získat takřka 10% ochranu pro případ poklesu indexu DAX, nebo i příležitost inkasovat tento diskont, pokud se DAX bude v době splatnosti tohoto certifikátu stále ještě nacházet na současné kurzovní hodnotě.
Další podstatnou informací je tzv. bod outperformance. Jedná se o hranici, za kterou by se nám už více vyplatila přímá investice do podkladového aktiva. Pro výpočet bodu outperformance použijeme vzorec, kdy outperformance bod = kurz podkladového aktiva * (1 + maximální výnos) Např. outperformance bod = 6849 * (1 + 10,12%) = 7542 bodů. Pokud by se tedy index DAX do splatnosti diskontního certifikátu posunul nad tuto hranici, byla by přímá investice do indexového certifikátu na DAX výnosnější.
Pojďme se teď ale vydat k volbě optimálního capu. Cap, je nejvyšší možná hranice výnosu, které může podkladové aktivum dosáhnout. Obyčejně platí, že čím vyšší je cap (maximální výnos), tím nižší je discount u diskontního certifikátu. Toto pravidlo platí samozřejmě i obráceně. Je tedy důležité si položit otázku, jakého výnosu bychom chtěli dosáhnout?
Pokud se budeme velmi obávat ztráty, zvolíme si cap, který se nachází pod aktuální hranicí indexu DAX. Budeme mít sice menší pravděpodobnost ztráty, ale také nižší výnos. Např. diskontní certifikát za 50,23 EUR, capem 5400 bodů, diskontem 26,66% a maximálním výnosem 7,51% (5,62% p. a.)
Můžeme také zvolit cap, který leží v blízkosti současné hodnoty indexu DAX. Tak jako v předchozím příkladě, dosáhneme zajímavého výnosu už při pouhé stagnaci podkladového aktiva. Viz. výše uvedený diskontní certifikátem od Sal. Oppenheim za 61,75 EUR, capem 6800 bodů, diskontem 9,84% a maximálním výnosem 10,12% (9,57% p. a).
Poslední možností je zvolení capu, který leží nad současnou hodnotou indexu DAX. V tomto případě máme naději na ještě vyšší výnos, ale na úkor poskytnutého discontu. Příliš vysoký cap pak ztrácí smysl, protože pro takovou strategii existují i jiné atraktivnější konstrukce certifikátů.
Např. diskontní certifikát za 64,76 EUR, capem 7400 bodů, diskontem 5,45% a maximálním výnosem 14,27% (13,52 p. a).
To však ještě není vše. K tomu abychom si mohli skutečně porovnat poměr mezi diskontem a maximálně možným výnosem, je ještě potřeba si převést maximální výnosy na roční hodnoty (p. a). Tedy znovu použijeme vzorec, kdy maximální výnos p. a. % = (1 + maximální výnos) 1/zbývající doba do splatnosti – 1. Např. u diskontního certifikátu s maximálním výnosem 7,51 % je maximální výnos p. a. % = (1 + 7,51%) 1/1,3232 -1 = 5,62% p.a. Obdobně budeme postupovat i v případě, pokud budeme porovnávat diskontní certifikáty se stejným capem, ale s rozdílnou dobou splatnosti.
Pro ulehčení předchozích výpočtů, mají čtenáři Investujeme.cz možnost využít ZJ discount kalkulátor. Po zadání příslušných hodnot, nám tato pomůcka automaticky vypočte potřebné údaje pro správný výběr našeho diskontního certifikátu. Za tuto možnost je zde potřeba poděkovat jednomu z předních emitentů certifikátů Sal. Oppenheim jr. & Cie. KgaA a také teamu ZertifikateJournal, především však Ing. Martinovi Svobodovi Ph.D.
Vraťme se ale opět k další strategii. Ti, kteří si stále ještě nevybrali z nabízených variant, mohou svou strategii rozložit i mezi více certifikátů s nejrůznějšími capy a tak optimalizovat své výnosově – rizikové šance. Pro názornost zkusíme znovu použít příklad. Předpokládejme, že se rozhodneme investovat přesně 10 017,20 EUR do diskontních certifikátů na index DAX, tak, že naši investici rozdělíme na přibližně tři stejné díly za které nakoupíme příslušný počet certifikátů.
1. Cap 5400; cena 50,23 EUR; 66 ks
2. Cap 6800; cena 61,75 EUR; 54 ks
3. Cap 7400 ; cena 64,76 EUR; 52 ks
Všechny námi vybrané diskontní certifikáty, budou mít stejnou dobu splatnosti 1 rok a jejich výnos bude odpovídat námi vypočítanému ročnímu výnosu. Úrokovou míru očekáváme okolo 4% p. a. a implicitní volatilitu přibližně 18%. Tyto certifikáty pak z důvodu zjednodušení v oblasti daní, nakonec prodáme den před jejich dnem splatnosti. Na konci doby trvání certifikátů se bude index DAX nacházet na 5400, 6200, 7000 bodech. Jak bude vypadat taková modelace našeho portfolia složeného z diskontních certifikátů, vidíme na obrázku.
Tedy pokud podkladové aktivum Dax vzroste do doby splatnosti jen o 2,2% na 7000 bodů budeme moci inkasovat s naším modelovým portfoliem maximální výnos ve výši 8,56%. Tuto strategii pak můžeme různě upravovat, podle námi požadovaných kriterií.
V dalším díle se seznámíme s bonus certifikáty, které nám ještě více rozšíří možnosti, jak efektivně investovat nejen na stagnujících, ale i rostoucích trzích.