OVB mění smlouvu o obchodním zastoupení
„Odvolací soud v daném případě takto široce a zčásti i neurčitě sjednanou konkurenční doložku i pro výkon závislé čili zaměstnanecké činnosti, nadto bez vymezení územní platnosti, považuje za neplatnou s tím, že při jejím sjednání došlo navíc k porušení dobrých mravů, neboť takovou doložkou bylo popřeno právo zástupce na svobodné podnikání," citoval z rozhodnutí soudu v rozhovoru pro Investujeme.cz Karel Maroušek před více než rokem. Po roce má OVB novou smlouvu – a novou konkurenční doložku.
"Spolupracovník se zavazuje, že po dobu, která je určena dvojnásobkem měsíců jeho výpovědní lhůty od ukončení této smlouvy, nebude na území České republiky na svůj vlastní účet nebo na účet jiného vykonávat činnost, která by měla soutěžní (konkurenční) povahu vůči podnikání společnosti OVB," zní základ konkurenční doložky v nové smlouvě o obchodním zastoupení OVB z června 2010. Nadto nesmí spolupracovník po dobu jednoho roku oslovovat své bývalé klienty ani spolupracovníky.
"Tato obsahově nová smlouva reaguje na potřeby legislativy a neustále se měnícího trhu v oblasti zprostředkování. Nahrazuje stávající smlouvu jak pro stávající spolupracovníky, tak logicky nově příchozí poradci uzavírají novou smlouvu," uvedla k našemu dotazu Jaroslava Matouškova, tisková mluvčí OVB.
Nová smlouva OVB je z právního pohledu velmi dobře postavená. Kromě námitky soudu o nevymezení územní platnosti řeší i další skutečnosti, které by mohly odstavce o zákazu konkurence ohrozit v případném soudním sporu s odcházejícími spolupracovníky. Závazek z konkurenční doložky musí být vyvážený.
REKLAMA
" Nejvyšší soud dospěl k závěru, že konkurenční doložka je závazek synallagmatický (vzájemný), tedy že oběma stranám plynou zároveň práva i povinnosti, respektive že každému právu musí odpovídat povinnost druhé smluvní strany (strany jsou si tedy navzájem dlužníky a věřiteli)," uvedl již na jaře roku 2008 Vladek Krámek ve svém článku "Konkurenční doložky ve smlouvách s poradci jsou nejspíš neplatné", kde uvádí i konkrétní příklad ze soudní praxe.
Konkurenční doložka v nové smlouvě OVB sice v plném smyslu slova vyvážená není, ale jistou protihodnotu spolupracovníkům nabízí. V případném soudním sporu by se tak nevyváženost smlouvy hůře prokazovala a verdikt soudu je ze současného pohledu nepředvídatelný.
Vyváženost smlouvy z pohledu zákona řeší především ustanovení smlouvy, které spolupracovníkovi přiznává náhradu v případě ukončení smlouvy ze strany OVB ve výši "2 % celkové provize Spolupracovníka za 12 měsíců před ukončením smlouvy, vynásobené počtem let trvání této smlouvy". Oproti tomu stojí pokuty uvalené na spolupracovníka.
Nejvyšší smluvní pokuty se týkají porušení zákazu konkurence a mlčenlivosti a zacházení s osobními údaji. V takovém případě je sankce stanovena na úrovni "200 % průměrného hrubého ročního příjmu, avšak nejvýše 500 000 Kč" za každé jednotlivé porušení smlouvy. Smlouva navíc nově řeší zadržení nevyplacených provizí jejich započtení vůči jakýmkoli pohledávkám, včetně smluvních pokut. Sankce se vztahuje na spolupracovníky od pozice R2.
REKLAMA
Za jiná porušení smluvních povinností spolupracovníkovi hrozí pokuta ve výši 20 tis. Kč za každý případ.
Nová smlouva stanovuje jednotnou výpovědní lhůtu na 6 měsíců. Její předcházející verze rozlišovala délku výpovědi podle doby trvání smluvního vztahu – a pro poradce bez manažerského dodatku končila na 3 měsících.
Zajímavostí smlouvy je, že bez písemného souhlasu OVB nesmí spolupracovníci používat logo společnosti – a to ani na internetových stránkách výslovně včetně Facebooku a Twitteru.
Na smlouvu o spolupráci navazuje další – pro řídící pracovníky. OVB ve smlouvě konkrétně uvádí: "Dosáhne-li Spolupracovník
[…] postavení oblastního vedoucího, vzniká mu nárok na uzavření Smlouvy o spolupráci při správě produktů vedoucími spolupracovníky OVB Allfinanz, a.s. (dále již jen "SSPSP"), ve které se náležitě tento postup promítne."
Závěr
Nová smlouva OVB je z pohledu zákona vyváženější než smlouvy předchozí, přestože je v mnoha aspektech přinejmenším stejně přísná. Bude znamenat pro finanční poradce, kteří ji podepíší, že jejich přestup k jiné finančně poradenské společnosti bude mnohem složitější – a hlavně, právně nejistý.
Přestože je výše pokuty značně vysoká, vzhledem k odstranění ostatních nesrovnalostí předchozí konkurenční doložky je velkým otazníkem, jak by o ní rozhodl soud. Vždy ale platí: Ať podepisuji jakoukoli smlouvu, musím zvážit veškeré důsledky, které z ní plynou. A pokud již při podpisu smlouvy finanční poradce uvažuje, jak by se ze smluvního závazku vyvázal bez pokuty, raději by smlouvu neměl podepisovat.