OVB roste zejména v Německu, Česko zklamalo
„Celkově máme za sebou uspokojivé první pololetí v náročném tržním prostředí,“ říká předseda představenstva společnosti Michael Rentmeister a dodává: „V této situaci se znovu projevil kompenzační potenciál silného mezinárodně působícího obchodního modelu OVB. Pokud nedojde k dalšímu zhoršení rámcových podmínek na našich klíčových trzích, můžeme i díky přijatým opatřením z naší strany očekávat, že v roce 2013 dosáhneme předpokládaný EBIT (earning before interests and taxes – zisk před zaplacením úroků a daní), který bude lepší než loňský.“
V prvním pololetí dosáhlo EBIT 3,9 milionu eur, což představuje meziroční pokles o sedm procent. Zisk přitom činil 2,9 milionu eur – meziročně o tři procenta méně.
Silné Německo
Společnosti se dařilo zejména v regionu jižní a západní Evropy. Naopak ve střední a východní části kontinentu nepřekonala výsledky loňského roku. Největší trh – Německo ovlivnilo zavádění unisex tarifů na pojistném, které způsobilo znevýhodnění některých produktů. Ale i přesto dosáhla společnost téměř stejný obrat jako před rokem – 29,1 milionu eur, což je jen o půl milionu méně. Zajímavé je, že i když obrat v Německu klesal, zisk zde vzrostl na 2,7 milionu eur – 8% nárůst. Země tak představuje více než devět desetin ziskovosti celého koncernu. Přijaté provize v regionu jižní a západní Evropy narostly dokonce o pětinu a dosáhly 16,2 milionů eur.
Obchodní výsledky v jednotlivých zemích střední a východní Evropy nebyly jednoznačné. V Maďarsku, na Ukrajině a na Slovensku dosáhl obrat koncernu nárůstu. Čísla za Slovensko ale odmítla slovenská dcera i na žádost slovenské redakce zveřejnit. V ostatních zemích regionu se lokálním firmám nepodařilo naplnit očekávání. Jde zejména o Polsko a Českou republiku, kde obchod postihlo zklamání z průběhu důchodových reforem.
Zklamání z české důchodové reformy
„V České republice přetrvávající politická diskuse na téma důchodové reformy přispívá významnou měrou ke znejistění obyvatel. Naši poradci vynakládají enormní úsilí na osvětovou práci, přičemž vysvětlují, že soukromé důchodové zabezpečení je nutností i bez politické podpory,“ vysvětluje předseda představenstva koncernu. Výnosy ze zprostředkování tak v regionu dosáhly 56,1 milionu eur, což je o 12 % méně než ve stejném období loňského roku. K poklesu došlo i v ukazateli EBIT – o 16 % na 4,9 milionu eur.
REKLAMA
OVB zvýšila v prvním pololetí 2013 počet klientů z loňských 2,9 milionů na 3,0 miliony. Rovněž vývoj počtu finančních poradců vykazuje známky stability. Koncem června letošního roku pracovalo pro koncern OVB 4 958 finančních poradců, což je téměř stejně jako před rokem.