Partners mění kariérní plán. Co na to konkurence?
„Nesmírně děkuji tomu, kdo tento koncept v Partners vymyslel a hodlá jej uvést v život. Naše firma je v jednání s několika manažery, kteří spadají v Partners pod pana Pořízka (Brno, Spilberk Office), lepší argument jsme nemohli dostat, tady už není nad čím váhat, ještě jednou Partners děkuji. Mnozí manažeři včetně svých lidí budou mít po dnešku ještě více jasno v tom, kde v budoucnu dál pracovat,“ uvedl anonymní přispěvatel „Konkurence“ v diskusi k článku Partners zpřísňují kariéru. Poradci dostanou méně.
Nový kariérní plán Partners má motivovat manažery k intenzivnější práci s poradci a většímu náborování. Manažeři by si za jinak stejných podmínek vydělali více. Potíž je v tom, že právě nižší provize pro poradce jim podmínky může významně ztížit.
„Jakkoliv chápu složitou situaci Partners v tomto roce, považuji tento krok za chybný. Vedení Partners zřejmě předpokládá, že než se nováček rozkouká, je mu jedno, jakou má odměnu. To může být pravda,“ uvedl v reakci na nový kariérní plán Partners Petr Stuchlík, zakladatel a generální ředitel společnosti Fincentrum a dodal: „Jenže každá poradenská firma potřebuje dlouhodobě dobré a spokojené manažery i poradce. Ti teď v Partners nemají místo. Důsledkem bude ještě větší tlak na náborování, ještě větší fluktuace na poradenských pozicích a snížení kvality poradenské práce. Uvidíme také o něco více umělých smluv na konci každého kvartálu, které jsou už přitom dnes v některých ředitelstvích Partners legendární.“
Ovšem každá společnost si může své podmínky nastavit dle svého přesvědčení. „Každá společnost si nastavuje své vlastní kariérní plány v závislosti na svých potřebách a cílech,“ zní reakce ZFP Group a doplňuje: „Rostoucí finanční gramotnost lidí přináší také vyšší nároky na vzdělání zprostředkovatelů, jejich odbornost a schopnost adekvátně poradit. Z toho vyplývá i nutnost nastavení kritérií na kariérní růst finančních zprostředkovatelů a poradců.“
Je otázkou, zda přerozdělení peněz od poradců k manažerům je správným impulsem pro zvyšování vzdělání poradců. Více ohodnocený manažer se může poradci lépe věnovat, ale méně oceněný poradce bude muset spíše získávat nové klienty než vzdělání, aby se uživil. O 1/3 méně peněz za stejnou práci znamená o 1/2 práce víc pro dosažení stejných provizí.
Více práce za méně peněz ovšem někteří mohou vnímat i jako pozitivum, jak v diskusi ukázal anonymní přispěvatel „Jimmy“: „Poradci, pane Zámečníku, nedostanou méně, jak se snažíte vsugerovat v nadpisu článku, akorát pro dosažení stávajících pozic ohodnocení budou muset udělat více práce.“ „Jimmy“ může mít pravdu. Ukazují to četné zkušenosti poradců, kteří přešli z multilevelových společností do brokerpoolů. Vyšší jednotkové provize a nulový tlak nadřízených mnohdy vedl k nižší aktivitě – a postupnému odchodu z poradenské branže.
Jedním z důsledků bude pravděpodobně snížení spokojenosti poradců. „Před dvěma lety byli poradci Partners spokojení a po trhu se prakticky nerozhlíželi. Situace se změnila s utahováním šroubků minulý rok a zejména po zavedení pokut za vzdělávání letos,“ hodnotí situaci Petr Stuchlík. Podle jeho názoru ale nebudou přecházet do jiných společností: „Nemyslím, že se zájem o spolupráci s Fincentrem nebo jinou konkurenční firmou výrazně zvýší. Spíše uvidíme další znechucené poradce, kteří zcela opouštějí obor. Partners tak finančnímu poradenství poskytují vskutku medvědí službu: Finanční poradenství NIJAK.“
„ZFP nikdy nerealizovalo cílený a aktivní nábor obchodníků od konkurence,“ uvádí ZFP Group, ale příchodu lidí se nebrání: „Pro informace, které prezentujeme v našem vzdělávacím systému si muže přijít každý, kdo cítí odpovědnost za své finance a rodinu a je si vědom toho, že je potřeba rozvíjet finanční gramotnost také u lidí ve svém okolí.“
Petr Stuchlík hodnotí situaci v Partners velmi kriticky: „Ukázkou nové personální politiky Partners je propagace Vojtěcha Hlaváčka jako nového M1, který prozřel a do Partners přišel z Fincentra („Změna kabátu Vojtěchu Hlaváčkovi prospěla“ – článek není možné odkázat, neboť je dostupný pouze z interních systémů Partners, pozn. red.). Kolega Hlaváček pracoval ve Fincentru na pozici junior poradce v ředitelství Františka Chotovinského. Pokud jde junior poradce Fincentra do Partners přímo na pozici M1, pak musí jít jistě o mimořádný talent, který jsme bohužel nerozpoznali. Spíše mi však situace připomíná Vláďu Netušila, s nímž jsme se rozloučili kvůli hypotečním podvodům a kterému zakladatelé Partners dali do začátku milion korun a další výhody, které upřeli svým řádným manažerům. Přeji panu Hlaváčkovi vše nejlepší.“
Své vyjádření k novému kariérnímu plánu Partners zaslala též společnost Broker Consulting, byť jeho závěr zní, že se vyjadřovat nechtějí. „Nevidím důvod, proč bych se měl vyjadřovat PR oddělení Fincentra, za které považuji redakci Investujeme.cz. PR oddělení Fincentra zřejmě opět připravuje subjektivně laděný „objektivní článek“ o dění u konkurence, aby podpořilo nábory Fincentra, jehož lehká a nešťastně nastavená kariéra vyžaduje, dle mého názoru, překotný nábor nových „hotových“ poradců,“ uvádí Jan Lener, ředitel komunikace a PR společnosti Broker Consulting, která do svých řad před rokem získala „finančního poradce“ Lukáše Štorka.
Tip: |