Partners zavedou biometrický podpis
Inovace ve finančním sektoru v posledních letech nabírají na intenzitě. Trendu elektronizace se chopila i finančně poradenská společnost Partners Financial Services. Od nového roku nabídne klientům možnost využití biometrického podpisu smluv. „Obrovská výhoda biometrického podpisu je v tom, že k němu není potřeba nic zařizovat nebo oběhávat na úřadech. Lze se tak úplně zbavit nutnosti podepisovat věci papírově,“ uvedl Petr Bartoš, ředitel Operations Partners.
„Dlouhodobě věříme, že klienti nebudou potřebovat finančního poradce, jakožto finančního kouče. Správný produkt může vybrat počítačový systém, sjednat se může online, ale finanční poradce řekne klientovi, jaký typ produktu klient potřebuje,“ uvedl k zavádění biometrického podpisu Petr Borkovec, generální ředitel Partners. Zároveň Partners investují do internetových srovnávačů. Na druhou stranu rozvíjí své franšízové pobočky Partners Market.
„Pobočky jsou pro nás primárně servisní místa. Poradci jsou obchodníci, kteří jsou schopni dělat primární obchod a postarat se o nejnáročnější klienty. Pobočky se mohou postarat o následný servis,“ zdůvodnil Petr Borkovec.
V roce 2015 spustili Partners 18 nových Partners Marketů. „Cílem bylo a stále je dosáhnout 150 – 200 poboček a obrat 1,5 mld. Kč do 5 let od zahájení,“ potvrdil Petr Borkovec. Aktuálně mají otevřeno 70 poboček s očekávaným letošním obratem 150 mil. Kč. Nejlepší franšízanti přitom dosáhli měsíčního obratu 500 tis. Kč. Pro příští rok počítají s dalšími 20 pobočkami a dosažením obratu 300 mil. Kč.
Tip: Broker Consulting se spojil s mBank. Po vzoru Partners spouští franšízové pobočky.
REKLAMA
Společnost Partners letošní rok hodnotí jako úspěšný. „Po 2 letech dosáhneme růstu přibližně 10 % na 1,2 – 1,3 mld. Kč. Jedná se o výsledek práce s poradci, ale i nové distribuční kanály,“ upřesnil Petr Borkovec a dodal: „Hledáme další cesty, co můžeme klientům v oblasti financí poskytovat. Zvažovali jsme peer-to-peer půjčky, ale to při dnešních nízkých sazbách není aktuální. Zainvestovali jsme do Twista. Tomuto projektu v oblasti financování, platebního styku a konverze měn věříme. Z toho posléze by v horizontu 3– 5 let mohla vzniknout P2P. Projektově také pracujeme na investicích do residenčních nemovitostí.“
Regulace, regulace, regulace…
Aktuálním tématem finančně poradenského sektoru je regulace sektoru finančního zprostředkování, která se často zužuje na regulaci provizí. Toto je tématem i pro finančně poradenskou společnost Partners. Petr Borkovec, generální ředitel Partners, považuje za velkou škodu, že alespoň poslední z návrhů regulace (rozložení provizí do 5 let) neprošel.
„Dokud se politici nebudou soustředit na pojišťovny, na strukturu a výši poplatků, tak dokud se bude regulovat jen provize, tak vždycky peníze od pojišťoven dostaneme. Vždycky,“ řekl Petr Borkovec a dodal: „Poslední návrh regulace provizí by vedl k růstu marží pojišťoven, na kterém se domluvili, my tomu říkáme kartel, ale velké zprostředkovatelské společnosti by peníze dostali jiným způsobem, protože na nich jsou pojišťovny závislé. Naopak by nám to pomohlo, protože by to eliminovalo zprostředkovatele, kteří by se k jiným platbám nedostali.“
Kde ale nemá smysl regulovat provize. „Loni naši klienti dostali pojistné plnění 400 mil. Kč. Na rizikovém pojištění přitom zaplatili minimálně 1 mld. Kč za rizika. Pro pojišťovny představuje rizikové pojištění skutečný vejvar,“ uvedl Petr Borkovec s tím, že ve Velké Británii není provize za rizikové pojištění regulována vůbec a jedna společnost má provizi ve výši 256 % ročního pojistného se stornolhůtou 4 roky. „A ty smlouvy přežívají,“ dodal Petr Borkovec. Takto na tom nikdo netratí, protože u rizikového pojištění se jedná o komoditní produkt.
REKLAMA
Zákon o úvěru… bude boj
Tématem příštího roku bude zákon o úvěru. Poskytovatelé úvěru budou mít povinnost prověřit schopnost splácet úvěru. Klient podle současné formulace bude mít možnost do 10 let odstoupit od smlouvy, pokud nebude schopen úvěr splácet, a nebude muset splatit žádné úroky, pouze jistinu – a to dle svých možností.
„Je možné, že tato věta bude ještě upřesněna, ale s jistotou můžeme již říci, že pokud klient využije tohoto práva, nebude muset platit ani úroky, smluvní pokuty a ani další náklady, které by měl platit v souvislosti s půjčením prostředků,“ uvedl Vít Mikolášek, ředitel úseku právních služeb Partners.
Do zákona o úvěru spadnou mikropůjčky, úvěry ze stavebního spoření i hypotéky. Klientovi se zakotví právo úvěr kdykoli splatit. Odpadne tak šikana ze strany některých stavebních spořitelen, které odmítají klientům vyčíslit výši dluhu.