CZK/€ 25.175 -0,04%

CZK/$ 24.398 +0,66%

CZK/£ 30.271 -0,35%

CZK/CHF 26.863 +0,35%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

1 komentář

Vyplatí se mít paušální daň, když jste v důchodu a podnikáte?

 

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, stejně tak i prací na živnostenský list. Z těchto příjmů pak samozřejmě osoba pobírající důchod platí daň z příjmu.

Loading



 

Podnikání při pobírání důchodu

Osoby pobírající řádný starobní důchod můžou podnikat bez omezení. Pro osoby v předčasném důchodu platí, že můžou podnikat pouze do výše příjmů, ze kterých nebudou platit sociální pojištění. V případě podnikání na živnostenský list na vedlejší činnost to jsou výdělky do výše 93 387 Kč za rok 2022. Pro rok 2023 bude platit limit 96 777 Kč. Pokud by při pobírání předčasného důchodu tento limit překročily, tak jim bude předčasný důchod odebrán.

Pro osoby v řádném starobním důchodu ovšem tato omezení neplatí. Můžou si přivydělat jakkoliv, prací v hlavním i částečném pracovním poměru, stejně tak i na DPP či DPČ. Pokud podnikají na živnostenský list, tak je jejich činnost považována za vedlejší. Nemusí ale dodržovat žádný limit pro roční výdělky a sociální a zdravotní pojištění platí dle skutečných příjmů při podání přehledů za uplynulý rok. Stejně tak jsou po podání přehledů tyto osoby povinny platit zálohy na sociální i zdravotní pojištění.

Paušální daň pro důchodce?

Paušální daň byla představena před pár roky jako zjednodušení platby sociálního a zdravotního pojištění a také daně z příjmu pro podnikající osoby. A to jak pro osoby na hlavní činnosti, tak i pro vedlejší. Vstoupení do režimu paušální daně znamená, že živnostník platí tzv. paušální daň za každý měsíc. Není poté povinnen podávat daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích za daný rok. Veškeré povinné daně odvádí v rámci paušální daně. Odpadne tak určitá administrativa a také si podnikající osoba nemusí hlídat termíny a podávat daňové přiznání ani přehledy.

Výše paušální daně je stanovena tak, aby pokryla platbu sociálního a zdravotního pojištění a také platbu daně z příjmu. Výše daně byla stanovena na 5 994 Kč měsíčně pro rok 2022. Pro rok 2023 se bude paušální daň stanovovat v pásmech podle příjmů a bude ve výši 6 208 Kč, 16 000 Kč a 26 000 Kč měsíčně.

REKLAMA

Paušální daň se většinou vyplatí pro OSVČ, které platí větší než minimální zálohy, uplatňují nižší paušální výdaje (40%), dále pak pro ty, které neuplatňují daňové slevy, jak například daňové zvýhodnění na děti, slevu na manželku nebo na invaliditu. Často paušální daň není výhodná pro osoby podnikající na vedlejší činnost, jako jsou právě podnikající důchodci. V rámci paušální daně totiž zaplatí více, než kolik by byly povinny zaplatit na daních z příjmu a na povinných odvodech na sociální a zdravotní pojištění.

Pokud jde o výši příjmů, tak pro poplatníka, který uplatňuje pouze základní slevu na poplatníka a žádnou jinou, se paušální daň vyplatí od výdělku zhruba 620 000 Kč ročně. Svou konkrétní situaci si můžete ověřit v oficiální kalkulačce Ministerstva financí.

Měl by důchodce mít paušální daň?

Víceméně je jasné, že pro důchodce bude ve většině případů režim paušální daně nevýhodný. Podnikající důchodci mají podnikání často jako vedlejší činnost a nemusí platit povinné minimální zálohy. Stejně tak jim byl už přiznán starobní důchod, takže si nemusí platit vyšší sociální pojištění pro vyšší výpočet důchodu. Podnikání bývá spíše jen formou přivýdělku ke starobnímu důchodu, takže rozhodně většina podnikajících důchodců nedosáhne výdělku vyššího než 600 tisíc korun. Jsou nějaké situace, kdy by měl důchodce vstoupit do režimu paušální daně?

Jde hlavně o případ, kdy z podnikání dosahuje vysokých příjmů, takže při uplatnění paušální daně zaplatí méně na dani z příjmu. Druhým důvodem by mohl být fakt, že při paušální dani mu nehrozí kontrola finančního úřadu, odpadá navíc papírování a nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy.

Pokud jako podnikající důchodce chcete být zařazen do režimu paušální daně, tak o zařazení na příští rok můžete zažádat právě teď, přihlásit se je nutné do 10. ledna 2023. Paušální daň pro příští rok mírně vzroste, částka je stanovena na 6 208 Kč měsíčně.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024

Pracující důchodce

Změny pro pracující důchodce od roku 2024

Pro osoby řádně pobírající starobní důchod platí, že po odpracování 360 dní si můžou zažádat o zvýšení důchodového výměru. A také to, že výhodnější pro ně bývá pracovat na DPP a DPČ do limitu, protože v takovém případě nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Radovan Grulich

    23 května, 2023

    Pobírám starobní penzi od 2019 a od 1.1. 2021 platím paušální daň o kolik se mně zvedne penze,případně jak se počítá zvýšení.

    Odpovědět