Důchodová komise chce živnostníkům navýšit odvody. Podle MF je řešením paušální daň
Jen málokterá zpráva z poslední doby vzbudila mezi podnikateli takový rozruch. Komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, přišla s nastavením parametrů nového důchodového systému. Počítá se v ní s tím, že živnostníci začnou platit mnohem vyšší odvody než dosud. Není překvapením, že podnikatelé s takovým postupem nesouhlasí.
Ministerstvo financí (MF) uvádí, že dosavadní návrhy Komise pro spravedlivé důchody nezohledňují zejména příjmovou stránku penzijního systému. Platí to i pro kategorii takzvaného minimálního důchodu tak, jak byl prezentován, a nárocích na něj. MF neuvažuje o zvyšování daňové zátěže pro podnikatele. Lepším řešením pro živnostníky je podle Zdeňka Vojtěcha z MF návrh paušální daně.
„Paušální daň bude fungovat na zcela dobrovolné bázi a živnostníkům přinese větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu. Řada z nich totiž v současné době odvádí na sociálním pojistném pouze minimum a jejich zabezpečení na stáří je tak nejvíce rizikové,“ vysvětluje pro server Investujeme.cz Zdeněk Vojtěch a dodává, že díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou tito podnikatelé odvádět větší odvody, aniž by jejich celkové zatížení jakkoliv vzrostlo. MF plánuje zavedení paušální daně od 1. ledna 2021.
Také si přečtěte: Jak daleko míří důchodová reforma
Podle důchodové komise je současné nastavení parametrů důchodového systému neudržitelné, a proto u živnostníků prosazuje úpravu stávajícího konsenzuálního rozdělení jejich příjmů tak, že se má razantně zvýšit část peněz podléhající pojistnému. Komise chce, aby se živnostníkům odvody vypočetly ze 75 % rozdílu mezi příjmy a výdaji – nyní z 50 % – a zároveň aby se jim i zvýšil minimální základ pro výpočet pojistného ze současných 25 na 40 % průměrné mzdy.
REKLAMA
Problém je v absenci skutečné důchodové reformy, to paušální daň nevyřeší
Hlavní analytička Hospodářské komory (HN) Karina Kubelková sděluje, že z šetření HN vyplynulo, že její každý desátý člen by kvůli realizaci opatření Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) musel ukončit své podnikání. „V případě mikro podniků je toto číslo ještě vyšší. A to je pádný důvod, proč s navrženou změnou nesouhlasit,“ podotýká Karina Kubelková.
Petr Dufek, analytik Československé obchodní banky (ČSOB) chápe, že zvyšování daňové zátěže podnikatelé nevítají ani se z něj neradují. Zcela oprávněně hájí svoje zájmy, zvlášť když jim stát přidává na další administrativní povinnosti v podobě EET pro každého, sebemenšího živnostníka, který se snaží uživit vlastníma rukama a musí se spoléhat jen sám na sebe.
„Možná kdyby náš penzijní systém měl nějakou jasnou perspektivu udržitelnosti, měl by i vyšší důvěru živnostníků ochotnějších se na něj více spolehnout. Vzhledem k tomu, že jediná penzijní reforma skončila zrušením a žádná jiná není ve hře, dochází pouze k flikování penzijního systému a zřejmě i k erozi důvěry,“ myslí si Petr Dufek.
Odbornice HK vysvětluje, že problém spatřují především v absenci skutečné důchodové reformy, která by měla mimo jiné zajistit udržitelné zdroje financování důchodového systému. Pouhé zvyšování daní a odvodů podnikatelů do průběžného pilíře ale k takovému výsledku nevede.
REKLAMA
„Podnikatelé si mohou na stáří spořit různými způsoby, což řada z nich skutečně dělá, a nemusí tak nutně přispívat vyššími částkami do systému, aby získali vyšší státní důchod,“ uvádí Karina Kubelková.
Vyšší odvody budou znamenat dražší služby
Podle analytika ČSOB se díky kroku MPSV zvýší podnikatelům náklady a u řady řemesel to povede ke zvýšení ceny za práci. To je logické zvlášť tam, kde se už nyní živnostníci – řemeslníci nedostávají. Takže nakonec to zaplatí ti, kteří je budou potřebovat – zákazníci.
„Představu, že peníze do státního rozpočtu, kde se ihned utratí, vznikají samy od sebe, nesdílím. Kolik živnostníků raději skončí, nikdo neví, ale pro část to bude spolu s další připravenou administrativní náloží demotivující. Demografický problém a s ním spojené dopady do penzijního systému to stejně nijak neřeší,“ uvádí Petr Dufek.