Penzijní reforma… odsouzena k zániku?
Na finančních poradcích je úspěch penzijní reformy závislý úplně nejvíc. Zasloužila se o to koalice, která prosadila volitelný vstup do druhého pilíře. Přitom další parametry činí z takovéhoto rozhodnutí vyslovený hazard: Kdo vstoupí, nesmí vystoupit. Kdo vstoupí, bude platit víc. Kdo vstoupí, bude v nemilosti pravděpodobné příští vlády.
Důvěra lidí v penzijní reformu klesá k bodu mrazu. A nemůže za to podzim s klesajícími venkovními teplotami. Po prezidentském vetu znovu zvážila svou účast ve druhém pilíři skupina ING a své prvotní rozhodnutí přehodnotila. Do druhého pilíře nepůjde. Je to příliš riskantní pro akcionáře, kterým se vedení zodpovídá.
Penzijní fond České pojišťovny se sice pokusil rozhodnutí svého konkurenta bagatelizovat, ale i nejnovější průzkum AWD hovoří jasně: Lidé penzijní reformě věří čím dál méně. A není se co divit, sice poslanci veto Václava Klause přehlasovali, ale za jakou cenu? A dohady, které doprovázely byť jen jednání uvnitř ODS, nepochybně přispěly k vychýlení jazýčku na vahách nerozhodnutých lidí v neprospěch reformy. Přičteme-li vytrvalou a jednoznačnou rétoriku opozičních stran…
Penzijní reforma a její druhý pilíř mají ustláno na růžových trnech. Jediný, kdo může zvrátit (ne)zájem lidí o vstup do fondového pilíře penzí, jsou finanční poradci. Jenže ti seriózní jsou ale také na vážkách. To oni by museli svým klientům vysvětlovat, že jim doporučili druhý pilíř, který ale nepřežil ani jediné volební období. A kdo si toto vezme na triko?
Vláda tak bude moci být ráda, že jí vyšel krok s odložením povinnosti prokazování odborné způsobilosti pro prodej produktů penzijních společností. Díky tomu se prodeje ujmou jednorázově vzniklé účelové společnosti, které budou druhý pilíř sekat hlava nehlava. A díky nim možná nakonec druhý pilíř přežije. Vstoupí-li do něj dostatek lidí, ani levicová vláda si možná netroufne ztratit politické body jeho zrušením…
REKLAMA