CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

Text: Jana Zadražilová

23. 04. 2015

1 komentář

Penzijní systém se mění… co nás čeká a co nás možná mine?

 


 

V České republice dochází ke stárnutí populace. Ubývá plátců pojistného důchodového pojištění a kvůli tomu by se nedostávalo starobních důchodů pro současné penzisty, kterým je z důchodového pojištění důchod vyplácen. Proto je nezbytné zasáhnout.

K jakým změnám došlo v letošním roce?

Růst výše důchodů

V letošním roce došlo k několika změnám v nastavení penzí. Nejprve došlo ke zvýšení starobního důchodu o třetinu růstu reálných mezd a o výši inflace, jak vyplývá ze zákona. Navíc ale vláda prosadila mimořádné zvýšení důchodu v průměru okolo 200 Kč. Tímto způsobem by penzistům měla být nahrazena nízká valorizace důchodů z roku 2013 a 2014, která ale vyplývala z nízké míry inflace. Průměrný důchod se tak zvýší na 11 276 Kč.

Předčasný důchod 2015

Osoby žádající o odchod do předčasného důchodu mají různá odůvodnění, avšak nárokovat si ho mohou pouze ti, kteří mají splněn požadovaný věk a dobu pojištění 31 let.

Tabulka 1:  Potřebný věk pro odchod do předčasného důchodu

Důchodový věk

Předčasný odchod do důchodu

méně než 63 let

3 roky před důchodovým věkem

věk 63 – 65 let

odchod nejdříve v 60 letech věku

věk 65 let a více

o 5 let dříve

Zvýšení základní a procentní výměry důchodu

V tomto roce byla zvýšena základní výměra a to oproti loňskému roku z 2 340 Kč na 2 400 Kč. A taktéž dochází ke zvýšení procentní výměry důchodu pro již přiznané penze. Ta se zvýšila o 1,6 %.

Tabulka 2: Aktuální potřebný věk

Potřebný věk pro starobní důchod

Muži:

60 let

Ženy, které vychovali alespoň 5 dětí

53 let

Ženy, které vychovali 3–4 děti

54 let

Ženy, které vychovali 2 děti

55 let

Ženy, které vychovali 1 dítě

56 let

Pojištěnci narození před rokem 1936

57 let

Tabulka 3: Potřebná doba pojištění

Potřebná doba pojištění

Dosažení důchodového věku

Potřebná doba pojištění

2015

31 let

2016

32 let

2017

33 let

2018

34 let

po roce 2018

35 let

 

Jaké jsou vyhlídky aneb Co můžeme očekávat a o čem se diskutuje

Zrušení druhého pilíře

Od začátku roku 2016 by měl být zrušen druhý penzijní pilíř, čímž zanikne možnost lidí převést tři procenta, která povinně odvádějí na sociální pojištění, na soukromé penzijní fondy.

Peníze naspořené v 2. pilíři si lidé mohou buď nechat vyplatit, převést do 3. pilíře (doplňkové penzijní spoření), nebo vrátit do průběžného penzijního systému. Pokud je vloží do penzijního systému, má to pro ně tu výhodu, že jim nebude státem krácen budoucí důchod.

Zavedení společného sociálního pojištění manželů

Návrh zavedení společného sociálního pojištění manželů předala důchodová komise vládě a nyní není ještě stále jasné, zda se tato úprava v následujících letech uskuteční, či nikoli. Hlavním motivem, proč tuto reformu zavést, je dosáhnout vyrovnanosti mezi rozdílnými penzemi manželů.

Odlišnost starobních důchodů mezi manželi vznikají mimo jiné z toho důvodu, že se jeden z partnerů po nějakou dobu místo práci věnuje rodině (např. rodičovská dovolená). Pokud by došlo mezi manželi k rozvodovému řízení a následně k rozvodu, mělo by to nepříznivé důsledky pro partnera, který se místo práci věnoval rodině.

Spoření na důchod již od narození

Rodiče a prarodiče by podle jednoho z návrhů měli dítěti již od narození spořit na penzi pomocí penzijních fondů. Výrazně proti jsou ale stavební spořitelny. Říkají, že by spíše děti měly pomáhat svým rodičům, než aby tomu bylo naopak.

Zavedení státní podpory i pro nižší vklady

Státní příspěvek na doplňkové penzijní spoření je vyplácen až od vkladu 300 Kč měsíčně. Snížení hranice má „přilákat“ i mladí lidé k penzijnímu spoření. Z toho důvodu se jedná o tom, zda bude vrácena podpora i na nižší úložky (konkrétně na úložky již od 100 Kč).

Vyšší důchod za děti

Již dlouho se jedná o tom, zda má být v důchodu zohledněn počet vychovaných dětí. Otázka ale stále není dořešena a nejspíše ani nikdy nebude. Významem této reformy mělo být, že by rodiče s dětmi měli vyšší starobní důchod než bezdětné páry. Výše důchodu by také závisela na počtu dětí. 

Výsluhová penze

Výsluhová penze byla dalším návrhem, o které se hovořilo. Nebyl ale odsouhlasen z  důvodu komplikovanosti.

Důchod rovný pro všechny

rovném důchodu pro všechny se jednalo již v  roce 2014. Rovný důchod by znamenal, že lidé, kteří jsou v penzi, by dostali bez výjimky 7 600 Kč. Toto opatření by ale by bylo více nákladné.  

Závěrem

S penzijními reformami se potýká de facto celá Evropa. I ostatní státy Evropy řeší problémy se stárnutím populace. Změny penzijního systému jsou nezbytné, jelikož věkové složení obyvatel se stále mění a těmto změnám je nutné předcházet. Penzijní systém jako celek by ale měl být dostatečně stabilní.

Některé z aktuálně diskutovaných změn penzijního systému se nepochybně neuskuteční. Jiné ale ano. A některé z nich jsou již v samém procesu realizace – např. rušení 2. pilíře.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Úředník ČSSZ

    25 dubna, 2015

    Předčasný důchod 2015-Osoby žádající o odchod do předčasného důchodu mají různá odůvodnění, avšak nárokovat si ho mohou pouze ti, kteří mají splněn požadovaný věk a dobu pojištění 31 let.
    Pro rok 2015 platí doba pojištění je pro žadatele o normální a ne pro předčasný starobní důchod.Osoby jdoucí do předčasného starobního důchodu potřebují v roce 2015 tolik pojištěných let, kolik by potřebovali v roce, kdy splní nárok na normální starobní důchod. Např. kdo má nárok na normální starobní důchod v roce 2018 a jde do předčasného starobního důchodu v roce 2015, potřebuje 34 pojištěných let, kdo má nárok v roce 2017 a jde do předčasného důchodu v roce 2015 potřebuje 33 pojištěných let, kdo má nárok v roce 2016 a jde do předčasného důchodu v roce 2015 potřebuje 32 pojištěných let.

    Odpovědět