Vlastní investice a úspory mají výhodu, že v případě úmrtí je zdědí rodinní příslušníci. Peníze, které se platí na důchodovém pojištění, mohou v některých případech zcela „propadnout“, neboť přiznání pozůstalostních důchodů není automatické. Spoléhat se pro případ úmrtí na pozůstalostní důchody je chybné. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční produkty, aby bylo o rodinu alespoň po dobu prvních let od úmrtí finančně postaráno.
1) Druh (družka) nemá na vdovský důchod nárok
Každoročně stoupá počet partnerů, kteří spolu nežijí v manželském svazku. V manželství žije každoročně méně lidí. S ohledem na výplatu pozůstalostních důchodů to není dobře. Ze zákona má nárok na vdovský důchod pouze manželka (manžel). Nárok na vdovský (vdovecký) důchod tedy nevzniká družce (druhovi), i když spolu žili partneři několik let a měli společnou domácnost.
2) Vdovský důchod není automatický
Manželka (manžel) má nárok na vdovský důchod pouze při splnění zákonných podmínek, při úmrtí nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky. Vdova (vdovec) má nárok na důchod po zemřelém manželovi (manželce), pouze když byl zemřelý poživatelem starobního důchodu nebo invalidního důchodu nebo ke dni úmrtí splnil podmínky na starobní nebo invalidní důchod nebo došlo k úmrtí v důsledku pracovního úrazu.
V praxi tak může dojít k situaci, že zemřelý nesplnil ke dni úmrtí podmínky pro přiznání invalidního důchodu, neboť pro přiznání invalidního důchodu se požaduje splnit podmínku doby pojištění, která se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech.
Při delší nezaměstnanosti může být získání potřebné doby pojištění problém, neboť evidence na úřadu práce se započítává v omezeném rozsahu (maximálně v rozsahu 3 let, přitom do 55 let pouze 1 rok). Dále nemusí být podmínka pojištění splněna při dlouhodobé práci na dohody o provedení práce, protože do měsíční odměny 10 tisíc Kč se neplatí z odměny povinné pojistné (v minulosti nebyl žádný limit).
REKLAMA
3) Děti pracují a požadovaný věk nesplňujete
Standardně je vdovský důchod ze zákona pobírán pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku náleží vdovský důchod pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Po uplynutí jednoho roku má vdova (vdovec) nárok na vdovský důchod, když:
- pečuje o nezaopatřené děti,
- pečuje o dítě závislé na péči jiné osoby (stupeň II, III nebo IV),
- pečuje o své rodiče nebo rodiče zemřelého, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
- je invalidní ve třetím stupni,
- dosáhla požadovaného věku (o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší).
V praxi často mají nárok na vdovský důchod pouze jeden rok vdovy, jejichž děti již pracují, a přitom nedosáhnou požadovaného věku.
Také si přečtěte: Jak vysoký je průměrný důchod v ČR
4) Požadovaný věk se dosáhne po skončení obnovovací lhůty
Když je některá z podmínek v bodě 3) splněna v zákonné dvouleté obnovovací lhůtě po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se nárok na vdovský důchod obnoví. Je však nutné si podat žádost o obnovu vdovského důchodu. Když vdova dosáhne požadovaného věku tři roky po skončení dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se vdovský důchod neobnoví a pobírala vdovský důchod pouze jeden rok.
REKLAMA
5) Nové manželství – zánik vdovského důchodu
Vznikem nového manželství ze zákona zaniká nárok na vdovský důchod.
Závěrem
Zodpovědní živitelé rodiny se na zajištění od státu pro své blízké v případě jejich úmrtí nespoléhají a mají pro tyto případy uzavřeny vlastní komerční produkty. Vdovský/vdovecký důchod totiž nemusí být přiznán vůbec nebo se pobírá pouze jeden rok.