Petr Stuchlík: Do roku 2017 je Fincentrum jednička
Proč jste se rozhodli právě pro spolupráci s Luborem Žalmanem?
Nebylo to žádné výběrové řízení, spíše naopak – sešly se šťastné okolnosti.
Jak to myslíte?
Martin Nejedlý i já jsme dostávali nabídky od strategických i finančních investorů dlouhodobě, o tom už jsem nakonec mluvil mnohokrát. Na přelomu let 2011 a 2012 jsme se rozhodli tomuto procesu dát formu a zapojit investiční poradce z Wood & Company. Cítili jsme, že spojení s někým dalším by rozvoji Fincentra mohlo pomoci, ale nebyli jsme o tom rozhodně přesvědčeni na 100%. Prostě jsme mapovali trh a zvažovali různé alternativy.
V loňském roce jsme obdrželi několik nabídek, ale žádné nám nedávaly smysl. Stratégové, finanční investoři, zájem nás v dobrém překvapil. Ale vždycky tam bylo nějaké „ale“ – někteří nechtěli podpořit akciový program pro ředitele a nejlepší poradce Fincentra, jinde chybělo know-how a přínos pro další rozvoj, jinde nefungovala lidská chemie. No a někteří strategičtí investoři logicky očekávali, že budeme více distribuovat jejich vlastní produkty. To jsme vše odmítli.
Pořád jste se nedostal k Luborovi Žalmanovi!
Vydržte, právě se k němu dostávám. Na podzim se objevila trojice ARX Equity Partners, Capital Dynamics a Lubor Žalman. Ukázalo se, že to je ideální kombinace.
Proč ideální kombinace?
Řídícího partnera ARX Briana Wardropa zná Martin ještě z 90. let a já se s ním setkal hned v internetových začátcích Fincentra. Už tehdy jsme společně připravovali jeden online obchod. Takže se známe mnoho let a důvěřujeme si. ARX zná perfektně náš region a je velmi úspěšný v rozvoji firem ve střední Evropě.
Capital Dynamics představují velký globální fond spravující 17 miliard dolarů. To jsou pro představu plánované příjmy slovenského státního rozpočtu na rok 2013. Kromě nadnárodní perspektivy do Fincentra přinášejí i mezinárodní bankovní a finanční zkušenosti. „Náš“ tým začínal v užším vedení General Electrics, rozvíjel třeba několik bank po celém světě a pomáhal jim projít finanční krizí.
REKLAMA
No a pan Žalman?
A konečně Lubor Žalman, ikona českého bankovnictví. Nejen úspěšný a zkušený bankéř, ale i normální člověk. To není mezi českými bankéři rozhodně běžné. S Luborem se známe roky. Nebyl to žádný extra blízký vztah, ale vždy jsme se respektovali a cítili se naladěni na stejnou notu. Jakmile se po devíti letech rozhodl odejít z čela Raiffeisenbank, dostal nabídku od Briana z ARXu… no a pak se ukázalo, že už se všichni vlastně známe a ruka byla v rukávě.
Jak jsem říkal na počátku – ve správnou dobu se sešla lokální znalost a místní kapitál s nadnárodní perspektivou a globálním kapitálem. A k tomu především roky budované vzájemná lidská znalost a důvěra.
Myslíte, že vás někdo z konkurentů napodobí?
Jako že by třeba někdo z vedení Allianz či UniCredit Bank šel do Partners? (smích)…. Ne, vážně, to je hloupá legrace a šťouchanec přátelům přes parkoviště (Allianz a Fincentrum sídlí na Florenci naproti sobě, pozn. redakce).
Očekáváte tedy nějaké podobné změny u konkurence?
Neočekáváme. U koho? U OVB je to bezpředmětné, Partners se rok 2012 příliš nepovedl…
Počkejte, jak to myslíte?
V Česku rostli Partners meziročně v produkci o 10,3%, tedy alespoň to píše Petr Borkovec svým lidem v oficiálních dokumentech. Fincentrum rostlo prakticky dvojnásobně, přesně o 19,3%. Na Slovensku byl rozdíl menší, blahopřání do Prievidze, kde Partners rostli o 21,5%. Nicméně slovenské Fincentrum jako celek vyrostlo meziročně o 26,2%.
REKLAMA
A ostatní?
Rozdíl mezi třemi nejsilnějšími firmami v Česku a zbytkem trhu se rok od roku zvětšuje, menší firmy nemají finanční prostředky na budování solidního zázemí, zde je to proto nepravděpodobné. Totéž platí na Slovensku, jen o něco déle.
Jsou zde ambiciozní hráči z řad primárně majetkových makléřů, ano, ale ti mají různé strukturální problémy. Podívejte se do Obchodního rejstříku na jejich výsledky. Insia ani přes vstup Marshe není finančně zdravá. Renomia při vší úctě stojí a padá s paní Nepalovou, no a Broker Trust raději porušuje zákon a své výsledky do Sbírky listin ani neposílá. Zdeněk Sluka je velmi chytrý, pečlivý a zákonů znalý člověk. Pokud tam svá čísla neposílá, ví asi proč.
Mimochodem, Petr Hrubý se o prodej Broker Consultingu před pár lety pokoušel. Zajímavá věc, kterou jsme se v průběhu jednání s různými investory dozvěděli. Známe i jména účastníků, ale považoval bych za nesolidní je uvádět. Přestože proces byl poměrně pokročilý, nakonec to nedopadlo.
To je zajímavá informace, víte proč?
Ne, musíte se ptát jinde. Nicméně přijde mi komické, když někdo roky šíří, že se Fincentrum prodává a sám prodej připravuje.
Neplatí to samé i pro Vás? Sám jste veřejně mnohokrát prohlásil, že Fincentrum není na prodej a podobně.
Vždy jsem říkal pravdu, když jsem to říkal, opravdu jsme o tom byli s Martinem přesvědčeni. Naše pozice se začala postupně měnit koncem roku 2011 a v minulém roce. Například ve druhé polovině roku 2011 jsem se osobně setkal s většinou zemských ředitelů Fincentra a o možném vývoji v tomto směru s nimi diskutoval. I jejich názory nás s Martinem k tomuto rozhodnutí postupně vedly.
REKLAMA
Je ale přeci jasné, že debaty nebyly konkrétní. Jednak jsem smluvně vázán mlčenlivostí, jednak je to samozřejmost. No a když jsme v pátek dopoledne vše podepsali, za pár hodin o tom naši kolegové věděli. Jako první!
Mění se něco pro klienty Fincentra?
Jen k lepšímu. Klientem centrál Fincentra jsou primárně poradci a ředitelé, samozřejmě získají i koncoví klienti Fincentra.
Možná Vás překvapí, že poradci a ředitelé v prvních měsících nepoznají téměř nic. Vylepšení, a je jich hodně, která zavedeme během tohoto roku, jsme připravovali v rámci tak zvané Agendy 2017 dlouhodobě a bez ohledu na případný vstup investorů. Páteční dohoda možná jejich implementaci jen urychlí.
Efekty spojení jsou středně a dlouhodobé, naším cílem je suverénní pozice jedničky v kvalitě i objemu finančně-poradenských služeb v obou zemích do roku 2017. S kapitálově silnými a zkušenými partnery můžeme zavést nástroje, které přinesou především hodnotu koncovému klientovi. A tím nepřímo i vyšší odměny poradcům a ředitelům.
Tomu nerozumím, vysvětlete to.
Celková odměna poradce závisí mnohem víc na prostředí, v němž pracuje, než na výši provize za konkrétní produkt. Není náhoda, že například Broker Trust má zasmluvněno několikanásobně víc poradců než Fincentrum. A přitom nemá ani poloviční provizní obrat. Jednoduše to znamená, že průměrný poradce pod BT si vydělá čtvrtinu toho, co poradce pod Fincentrem. Přesto, že jednotkové provize jsou v BT někdy vyšší.
Čím to je?
Pokud nemáte dobré vedení, a tím myslím strukturu vzdělaných a motivovaných nadřízených, pokud nemáte k ruce dobré nástroje, pokud Vaší značce klienti nevěří nebo si ji pletou… je výše provize až na druhém místě.
To máte pravdu. Závěrem, mění se něco pro Vás a pana Nejedlého?
Vlastně ani ne. Ve Fincentru zůstáváme, jednak chceme zůstat, baví nás to a získali jsme nový impuls a drive. A i kdybychom nechtěli, jsme smluvně zavázáni… jenže chceme, co bychom dělali? Když jsme Fincentrum s Martinem v roce 2000 zakládali, končil jsem poslední ročník Vysoké školy ekonomické. Fincentrum je naše dítě, je to naprostá většina našeho profesního života. Fincentrum je náš společný úspěch a investoři se k nám přidávají právě proto, aby naše řízení posílili. Rozhodně ne nahradili.