CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Kuchta

17. 07. 2019

2 komentáře

Petr Zámečník: Budoucnost poradenství je ve společenské odpovědnosti

 

Investiční web slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Nabízíme rozhovor s Petrem Zámečníkem, šéfredaktorem portálu Investujeme.cz, který se obšírně věnuje finančnímu poradenství.

Loading



 

Jak se změnil trh finančního poradenství? Co se změnilo k lepšímu, a co se podle vás naopak nepovedlo?

Trh finančního poradenství se za uplynulých 10 let významně zkultivoval. Z trhu se stáhla velká část „podvodníků“, kteří stavěli svou kariéru na pravidelném přesmluvňování, zejména smluv o životním pojištění s nejvyššími provizemi.

Zároveň významně vzrostla profesionalita finančních poradců, kteří na trhu působí. To bylo umocněno i zpřísňující se regulací, která vyžaduje od poradců hlubší odborné znalosti. Před deseti lety skládali zkoušky pro distribuci investičních produktů a triviální testy pro zprostředkování pojištění. Prodej úvěrů a hypoték byl bez regulace. Nyní poradci skládají přísné zkoušky z investic, další pro distribuci penzijních produktů, jiné pro úvěrovou oblast, a v sektoru distribuce pojištění po skončení přechodného období bude dokonce několik úrovní certifikací.

Jak se změnilo konkurenční prostředí, respektive přístup společností (změny v nabídce produktů, firemní struktura a podobně)?

REKLAMA

Konkurenční prostředí nahrává stále více velkým firmám, ať již multilevelům, či broker poolům. Jedním z důvodů je překotný vývoj legislativy, s nímž malé firmy nedokáží držet krok kvůli nákladům na právní oddělení a compliance. Není to ale jediný důvod. Každá poradenská společnost musí svým spolupracujícím poradcům nabídnout nástroje, které jim nejen usnadní práci s klienty, ale vůbec jim ji umožní. Rozvoj v oblasti IT nástrojů je nejen rychlý, ale i nákladný. Tím větší firmy získávají konkurenční výhodu oproti menším společnostem. Před deseti lety si ještě malé firmy vystačily i s jednoduchými nástroji.

Jak se změnilo chování klientů (investované sumy, preferované produkty, délka spoření a podobně)?

Přestože nejrůznější výzkumy finanční gramotnosti nevrhají na české občany nejlepší světlo, znalosti a povědomí klientů se výrazně posunuly. Jsou to ostatně i nové požadavky a nároky klientů, které kultivují finančně poradenský trh.

Česká populace díky ekonomickému růstu a zvýšení produktivity práce bohatne. Tím domácnosti vytvářejí více přebytků určených k odložené spotřebě a poptávají více investičních nástrojů. Politika nízkých úrokových sazeb bohužel zavedla konzervativní investory do neprobádaných vod rizikových firemních dluhopisů, kde se otevřel trh i pro podvodníky, kteří od počátku neplánují peníze věřitelům vrátit. Lidé jim přesto často pod vidinou vysokých úroků své úspory půjčí. V tomto směru se stále projevuje malá investiční zkušenost a nedostatečná finanční gramotnost.

REKLAMA

Jak trh ovlivnily změny v regulacích?

Regulace vedle zvýšených nároků na prokázání odborných znalostí finančních poradců zvyšuje administrativní zátěž jak poradenským firmám, tak klientům. Pod záminkou ochrany klientů roste počet dokumentů, které musejí být podepsány a zaprotokolovány. To sice nezvyšuje informovanost klientů, kteří dokumentaci mnohdy nepřečtou, ale zvyšuje to tlak na digitalizaci a elektronizaci smluvní dokumentace a podepisování.

Někteří politici jsou stále přesvědčeni, že cenová regulace může klienty chránit. V průběhu posledního desetiletí tak po mnohaletém legislativním procesu byla schválena regulace provizí za životní pojištění. Jejím výsledkem bylo v prvé řadě zdražení životních pojistek, v druhé řadě přesun „podvodníků“ do jiných oblastí. Někteří se přeorientovali na prodej dlouhodobých pravidelných investic s tučným předplaceným poplatkem, jiní přešli na neregulovaný trh, například k prodeji zlata.

Jak se podle vás bude měnit odvětví finančního poradenství v následujících deseti letech? A co byste změnil vy sám, pokud byste mohl?

REKLAMA

V následujících deseti letech bude finančně poradenským trhem hýbat především digitalizace. Postupně se do elektronické podoby přesune veškerá smluvní dokumentace a papírová forma vymizí. Velkou příležitostí (nejen) pro finančně poradenské společnosti bude směrnice PSD2, díky níž mohou nebankovní společnosti získat přístup k bankovním datům klientů. To zefektivní finanční plánování a vytvoří nové výzvy.

Samotné finanční poradenství se bude stále více orientovat na oblast investic. Hypotéky a pojištění sice zůstanou stabilní složkou finančních plánů, ale investice zaznamenají dosud nevídaný růst a investiční poradenství bude stále vyhledávanější službou.

Současná generace středoškoláků již vytváří tlak na trvale udržitelnou společnost. Tímto směrem se posune i zájem o investice, zejména s přechodem současných studentů do produktivního věku. Společnosti, které nebudou společensky zodpovědné, budu mít horší přístup k financování a bude klesat i jejich odbyt.

Klienti se také budou postupně přesouvat z bankovních ústavů k finančním poradcům či fintech společnostem, které nabídnou nové, dosud neposkytované služby. Bankám sice zůstane vedoucí role v poskytování platebního styku a úvěrového financování, ale i v těchto oblastech bude jejich pozice postupně slábnout.

Rozhovor vyšel na serveru InvestičníWeb.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan Zámečník

    17 července, 2019

    Finanční poradenství směřované zejména do oblasti zprostředkování hypotečních úvěrů a pojištění různých rizik významně zprofanovalo tuto sféru podnikání. V lidech to zanechalo nesmazatelnou stopu kdy finanční poradce= Pojišťovák. Tato paralela bude ještě dlouho v podvědomí lidí. Finanční poradenství však zahrnuje celou škálu produktů a ty by měly zájemcům nabídnout možnosti volby a diverzifikované investování. Bohužel legislativa reaguje velmi opožděně a často i kontraproduktivně na vývoj trhu. Často se tak stává, že různé vyhlášky a zákony jen zkomplikují situaci investorům i poradcům, což následně vede ke změnám smluvních podmínek obou stran. No a nejhorší jsou daňové dopady v kombinaci s hospodařením státu, což v konečném důsledku znehodnotí velkou část výnosu z investice. Pro většinu investičních produktů bank a společností to může být likvidační a investor je zatížen poplatky, které na počátku smluvního vztahu byly ve smlouvě zmíněny jen okrajově, ale jejich navyšování zvyšuje nákladovou složku jeho vlastní investice a snižuje prakticky potenciální výnos. V dlouhodobém horizontu se může jednat o významnou sumu, kterou je investor nucen hradit. Otázku fungování a transparentnosti výnosů různých investičních fondů rozvádět nebudu, vydalo by to na samostatný článek.

    Odpovědět

  • vašek

    18 července, 2019

    aby se z klišé fin poradce=pojišťovák nestalo jiné klišé- finanční poradce= investiční poradce….

    Odpovědět