CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

1 komentář

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

 

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí i živnostenský list a občasná práce na fakturu. Je výhodné podnikat na živnostenský list při pobírání starobního důchodu?

Loading



 

Co je třeba k vyřízení živnostenského listu?

Zřízení nového živnostenského listu je v současné době poměrně jednoduché. Stačí zajít na živnostenský úřad, tam požádat o vydání živnostenského listu. Poté se musíte ještě přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. To zvládnete ještě na živnostenském úřadě a to díky jednotnému registračnímu formuláři.

Při pobírání starobního důchodu jste automaticky považování za osobu podnikající na vedlejší činnost. Znamená to, že nemusíte platit povinné minimální zálohy jako osoby na hlavní činnosti. A v prvním roce podnikání neplatíte zálohy ani jako osoba podnikající na vedlejší činnost.

Povinnosti při podnikání na živnostenský list

Práce na živnostenský list je poměrně administrativně nenáročná. Především v případě drobného podnikání, kdy vydáváte pár faktur ročně a kdy si počítáte náklady paušálem. V takovém případě musíte splnit následující povinnosti:

  • vystavovat fakturu za odvedenou práci,
  • sledovat příjmy,
  • dle příjmů podat jednou ročně daňové přiznání,
  • podat přehled o příjmech a výdajích na ČSSZ,
  • podat přehled o příjmech a výdajích na svou zdravotní pojišťovnu,
  • zaplatit vypočtenou daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění.

Kdy se neplatí sociální pojištění?

Při podnikání na vedlejší činnost je velkou výhodou to, že není nutné platit sociální pojištění, pokud vaše příjmy nepřevýší limit. Ten je stanoven ve výši 96 777 Kč pro rok 2023, v roce 2024 bude limit zvýšen na 105 521 Kč. Limit se stanovuje jako 2,4násobek průměrné mzdy stanovené MPSV. Proto také pravidelně roste tak, jak roste průměrná mzda.

REKLAMA

Pro tento limit platí, že se týká hrubého zisku před zdaněním. Od příjmů, které jste realizovali daný rok, odečtete náklady (paušální náklady). A pokud je výsledek do limitu, tak nejste povinni z realizovaných příjmů platit sociální pojištění.

Co je ještě dobré vědět?

  • K účasti na důchodovém pojištění se můžete přihlásit i dobrovolně, i když jste limit nepřekročili. Pro osoby probírající starobní důchod toto ovšem ztrácí význam.
  • U podnikání na hlavní činnost platíte sociální pojištění vždy. A to bez ohledu na realizované příjmy a bez ohledu na to, že pobíráte důchod.
  • Zdravotní pojištění musíte také platit vždy. U osoby podnikající na vedlejší činnost je ale výhodou to, že nemusíte splnit minimální výši zdravotního pojištění jako osoby na hlavní činnosti.

Vyplatí se osobám v důchodu platit paušální daň?

Paušální daň je daňový režim, do kterého se přihlásíte a dále plníte veškeré daňové povinnosti měsíčním paušálem. V rámci jedné platby platíte jak daň z příjmu, tak i povinné platby sociálního a zdravotního pojištění. Výhodou paušální platby je také to, že nemusíte podávat daňové přiznání a ani přehledy o příjmech a výdajích. Administrativní náročnost podnikání je tak menší, což může zní zajímavě i pro osoby pobírající starobní důchod.

Pravdou ale je, že paušální daň není zrovna levnou. Pro rok 2023 byla platba stanovena na minimální částku 6 208 Kč a více. Přitom podnikající důchodci často platí jen zdravotní pojištění v rámci několika stokorun a jak sociální pojištění, tak i daň z příjmu jim vychází nulová. Paušální daň se tak rozhodně nevyplatí, pokud podnikáte v důchodu na vedlejší činnost.

To, jestli se vám vyplatí přihlásit se k paušální dani, si můžete ověřit v kalkulačce Ministerstva financí.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Pracující důchodce

Změny pro pracující důchodce od roku 2024

Pro osoby řádně pobírající starobní důchod platí, že po odpracování 360 dní si můžou zažádat o zvýšení důchodového výměru. A také to, že výhodnější pro ně bývá pracovat na DPP a DPČ do limitu, protože v takovém případě nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Anna

    4 února, 2024

    Dobrý den, jsem už 3 roky v starobním důchodě a pracuji na IČO, jak si mám požádat za ty roky co jsem platila OSSZ navýšení důchodu, pokud taková možnost ještě je.

    Děkuji
    Anna

    Odpovědět