CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2022

1 komentář

Podpojištění nemovitosti a jeho nástrahy

 

Optimisté odhadují, že ze všech majetkových smluv je jich v pojišťovnictví polovina podpojištěná. Pesimisté pak k tomu dodávají, že podpojištěných je kolem 80 procent smluv. S tím, jak se v poslední době zvyšovaly ceny stavebního materiálu, nabývá téma podpojištění další rozměr. Na trhu se dnes přitom setkáte i se smlouvami, které nikdo neupravoval deset let. Produktový ředitel Slavia pojišťovny Ladislav Bělina doporučuje revizi majetkových smluv jednou za dva roky.

Loading



 

„Lidé si modernizují své domy, přistavují garáže, rekonstruují koupelny a kuchyně, ale zhodnocení svého majetku ne vždy promítají do smluv s pojišťovnou. Vím o klientovi, který si postavil nový plot za několik desítek tisíc korun, ale zapomněl na jeho pojištění. Že to byla chyba, zjistil až poté, když mu na něj spadl strom a od svého pojistitele dostal pouze pět tisíc korun, protože si platil pojistku se starým plotem, který už skoro za nic nestál,“ popisuje Ladislav Bělina.

Podpojištění je stav, kdy je předmět pojištěn na nižší částku, než je jeho vlastní hodnota. Důvodem může být touha po nižším poplatku za pojištění nebo nesprávné ocenění svého vlastnictví. Pojištění nemovitosti si lidé platí proto, aby jim v případě pohromy, jako je povodeň, záplava, vichřice, požár nebo krupobití nezůstaly jen oči pro pláč. Uzavřou pojistnou smlouvu, disciplinovaně posílají pojistné a o nic víc ne nestarají.

„Jenže ceny jejich bytů, domů nebo chat stále stoupají, takže za pár let mají svoji nemovitost zaručeně podpojištěnou,“ vysvětluje Ladislav Bělina a upozorňuje na to, že hodnotu své nemovitosti si určuje vždy zásadně její majitel. Pojišťovna to za něho udělat nemůže. Může mu však alespoň napovědět, například kalkulačkou na webových stránkách, jako má například Slavia pojišťovna.

Riziko podpojištění nemovitostí je v současnosti mimořádně vysoké

Pokud dojde k pojistné událost a likvidátor shledá pojistnou částku ve smlouvě nižší, než je aktuální reprodukční cena nemovitosti, může pojišťovna krátit plnění z pojistné částky.

REKLAMA

„Každá pojišťovna má nějakou toleranci, většinou 15 až 20 procent. Je-li hodnota nemovitosti například 5 milionů korun a majitel má pojistku na 4 miliony korun a zároveň pojišťovnu, která toleruje 20 procent, nebude pojišťovna krátit podpojištění, ale bude stejně plnit maximálně 4 miliony. V případě úplné likvidace nemovitosti, jak se dělo například loni následkem tornáda, bude stejně majiteli chybět milion korun na to, aby dům znovu postavil,“ vysvětluje Jan Grufík, partner společnosti Freedom Financial Services.

Lidé z pojistné branže dále upozorňují, že lidem chybí osvěta či finanční gramotnost, aby si pojistné smlouvy hlídali sami. „Ve většině případů si klienti smlouvy aktualizují, až když je na to upozorníme,“ říká Jan Grufík.

Řešením může být také souhlas s indexací pojistné částky. „V rámci indexace automaticky aktualizujeme pojistné částky s ohledem na vývoj. Pokud indexaci klient akceptuje, garantujeme mu neuplatnění podpojištění,“ říká Milan Káňa z Kooperativa pojišťovny, která je jednou z pojišťoven tolerujících až 20procentní rozdíl pojistné částky vůči pojistné hodnotě. „Aktualizaci ani po deseti letech nepřikládá význam asi 16 procent našich klientů,“ připouští Milan Káňa.

Zcela nejlepším řešením, při kterém se vyhnete podpojištění nemovitosti, je uzavření pojistné smlouvy, kde není uvedena žádná cena nemovitosti a při škodní události pojišťovna vždy uhradí plnou škodu v aktuálních cenách. To například nabízí KB Pojišťovna.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *