Začneme příkladem. To, že za 12 dolarů koupíme akcii, která má hodnotu 15 dolarů, je fajn. Ale co když hodnota akcie klesne na 8 dolarů? Samozřejmě pokles hodnoty bude doprovázen také poklesem ceny. Pokud by cena akcie klesla třeba na 10 dolarů, je lepší ji hned prodat, než čekat na to, až se cena akcie dostane zpět na naši nákupní cenu. To bychom se také nemuseli nikdy dočkat.
Proto je vhodné sledovat předpokládaný budoucí vývoj hodnoty akcie v čase. V ideálním případě bychom použili trojrozměrný graf. V rámci zjednodušení se spokojíme se zjednodušením:
Představte si situaci, kdy dva investoři v roce Jedna zvažují nákup tří různých akcií. Ať už investor nakoupil za jakoukoliv cenu, čím vyššího růst jím nakoupená společnost dosahuje, tím lepší je jeho výsledek.
Proto relativně drahý nákup velmi růstové společnosti nemusí být horší, než by byl levný nákup stagnující společnosti.
REKLAMA
Nejlepších výsledků pochopitelně dosahujeme levným nákupem rostoucí společnosti. Nejméně nás potěší drahý nákup stagnující společnosti – tomu se můžeme vyhnout fundamentální analýzou.
Co dalšího nám může pomoci k dobrému nákupu? Často se vyplatí sledovat ty správné lidi. Například Carla Icahna. Nemám na mysli jeho otevřený dopis vedení společnosti Apple v polovině letošního května, ale jeho prvotní nákup akcií společnosti Apple ze srpna loňského roku za 98 dolarů za akcii. Ty se aktuálně obchodují kolem 112 USD, tedy se 14% ziskem.
Autor je provozovatelem webu Proinvestory.cz