Postavte se po boku Billa Gatese a Warrena Buffetta
Bill Gates a Warren Buffett spustili pozoruhodnou kampaň. Vyzývají ostatní americké miliardáře, aby věnovali, nebo přinejmenším přislíbili in memoriam věnovat alespoň polovinu svého majetku na charitu. A slaví úspěch. V jejich VIP charitativním klubu jsou již čtyři desítky z nejbohatších Američanů.
Zpravidla se jedná o lidi, kteří se již charitě věnují. Bill Gates se svou ženou Melindou založily již před mnoha a mnoha lety vlastní nadaci, Warren Buffett se v roce 2006 rozhodl 99 % svého majetku věnovat na charitu – a velká část jeho příjmů končí právě v nadaci Gatesových. Michael R. Bloomberg se zmiňuje o tom, jak jeden z jeho senior manažerů přijímá nové lidi do agentury: "Pro jakou jinou společnost byste mohl pracovat, kde její majitel věnuje téměř celý zisk na charitu?"
Zařadit se mezi nejbohatší tak snadné není. Je třeba mít nápad, usilovnou píli, manažerské a obchodní dovednosti … a samozřejmě i štěstí. Následovat jejich příkladu je mnohem jednodušší. Ovšem i v tomto směru mají miliardáři nepochybně mnohem lepší pozici: Nesplácejí hypotéku, na důchod jsou bezpečně zabezpečeni a i když je připraví finanční krize o polovinu hodnoty jejich společností, nemusí se bát o živobytí. Přesto v českých podmínkách pomáhají jiným spíše chudí.
Zkušenosti se získávání prostředků pro charitu uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Jiří Pergl: "Záleží, na koho se obracíte. Obyčejní lidé, babičky nebo děti vědí, co je soucit a solidarita. Od byznysmenů nic nečekejte. Nechají si pro korunu vrtat koleno."
Jiří Pergl "v Keni staví dětský domov hlídaný samopaly AK-47 a zprostředkovává adopce na dálku," jak píše server Našepeníze.cz. Jiří Pergl je majitelem stavební firmy zabývající se opravou komunikací. O práci ani o peníze tak nemá nouzi. "Silnice v Česku nestojí za nic. Pomáhá nám každá zima, hodně děr znamená hodně práce," říká.
REKLAMA
Charitativní organizace v Česku v současnosti mnohdy trpí jedním nešvarem: Chybí schopní manageři. Bez schopného vedení nadace, které si stanoví jasné a měřitelné cíle, se mnohé charitativní spolky stávají průtokovým ohřívačem peněz, kdy získají prostředky od dárců či jako státní dotace a rozdělí je neefektivním způsobem. Nikoli záměrně. Ale pouze proto, že neumí pracovat s lidskými zdroji ani s financemi. Z tohoto důvodu osobně vnímám za velmi prospěšné, stane-li v čele nadace schopný manažer typu Billa Gatese nebo Jiřího Pergla – zkrátka lidé, kteří vědí, jak úspěšně řídit jiné lidi k dosažení svého cíle.