Přivyděláváte si v důchodu? Na jakou smlouvu a jak platíte daň z příjmu
Při pobírání starobního důchodu si můžete přivydělávat jakkoliv a kdykoliv. Na rozdíl od přivýdělku v předčasném důchodu, kdy si můžete přivydělat pouze tak, abyste neměli příjmy podléhající platbě sociálního pojištění. Pro práci při pobírání starobního důchodu neplatí žádné omezení. Navíc pokud z těchto příjmů platíte i sociální pojištění, tak po roce můžete zažádat o přepočítání starobního důchodu, který bude navýšen s ohledem na zaplacené sociální pojištění.
Je několik způsobů, jak si v důchodu přivydělat
- Jako první, co každého napadne, je klasický pracovní poměr. Můžete pracovat na plný i jen na částečný úvazek, zákon toto nijak neomezuje a záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Z příjmů platíte sociální i zdravotní pojištění, odvádíte také zálohy na daň z příjmu. U zaměstnavatele podepisujete prohlášení poplatníka k dani z příjmu. Daň z příjmu vám poté vyúčtuje zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daně a může vám vzniknout i daňová vratka.
- Pokud si přivyděláváte pouze v menším rozsahu, může být pro vás lepší pracovat na DPP či DPČ. V tomto případě při práci do limitu (měsíčně 10 000 Kč pro DPP a 3 500 pro DPČ) vám není strháváno sociální ani zdravotní pojištění, platíte pouze daň z příjmu. A to jen pouze, pokud nepodepíšete daňové prohlášení. Pokud ho podepíšete, tak na daň z příjmu uplatníte svou základní slevu na poplatníka a daň z příjmu neplatíte.
- A další možností je poté samostatná výdělečná činnost jako OSVČ. Při pobírání starobního důchodu vykonáváte OSVČ na vedlejší činnost. Z příjmů platíte zálohy na zdravotní pojištění, zálohy na sociální pojištění platíte pouze v případě, kdy přesáhnete částku stanoveného příjmu za rok. Pro rok 2021 platil limit 85 058 Kč, pro rok 2022 bude platit částka 93 387 Kč. Z příjmů také platíte daň z příjmu, na daň ovšem uplatňujete svou slevu na poplatníka, takže při nízkých příjmech je daň nulová.
I v důchodu musíte podat daňové přiznání
Platí jednoduché pravidlo. Máte jen jeden příjem, jen jednoho zaměstnavatele a pro toho pracujete na pracovní smlouvu nebo na dohodu. Pak daňové přiznání podávat nemusíte, daň z příjmu vyřešíte v rámci ročního zúčtování daně z příjmu ve mzdové účtárně. Pokud něco z toho neplatí, tak nejspíše daňové přiznání podat musíte.
Je tomu tak v případech:
- máte ještě jiné příjmy než výplatu od zaměstnavatele (OSVČ, prodej nemovitosti, pronájem),
- pracujete pro více zaměstnavatelů souběžně,
- máte jeden příjem jako OSVČ,
- a další (například předčasné zrušení životního pojištění)…
Daňové přiznání je nutno podat do 1. dubna, do 2. května, pokud podáváte přiznání elektronicky. Do tohoto termínu je také nutno zaplatit daň z příjmu. Při výpočtu daně z příjmu můžete využít daňové slevy, na které máte nárok: základní daňovou slevu na poplatníky, na manžela/ku bez zdanitelných příjmů, na invaliditu, na ZTP/P… Stejně tak můžete využít i daňové odpočty.
REKLAMA