Praní špinavých peněz: Už nevyperete ani korunu!
Praní špinavých peněz a boj proti němu se v Evropské unii stal až obsesí… a nebo záminkou? Řada opatření proti praní špinavých peněz nedává smysl. A může zlikvidovat i finanční poradce.
Boj proti praní špinavých peněz nepochybně má smysl. Není v zájmu žádného demokratického státu, aby si zločinci mohli bez uzardění užívat výnosů z trestné činnosti, aby politici mohli bez postihu přijímat úplatky a aby často omílaní teroristé mohli snadno financovat své podvratné akce. Některá opatření proti praní špinavých peněz ale smysl rozhodně nedávají.
Evropská unie tíhne k bezhotovostní ekonomice. A její orgány a vedení států toto podporuje. Kde není hotovost, jsou přesvědčeni, jsou veškeré transakce dohledatelné na výpisu z účtu. Omyl… Zároveň je novinkou směrnice AML (Anti Money Laundering). A i ta má své mouchy.
Není hotovost, vše je dohledatelné
Mantrou zastánců bezhotovostní ekonomiky je tvrzení, že bez hotovosti jsou transakce transparentní, dohledatelné a kontrolovatelné. Ve skutečnosti je to jen velká iluze.
Tip: Švédsko úspěšně uskutečňuje sen o bezhotovostní ekonomice
REKLAMA
Historie již mnohokrát ukázala, že když se lidem nedostává hotovosti (či peněz, legálního platidla obecně), vždy se najde nějaký prostředek směny, který je všeobecně přijímaný. Klasickým příkladem jsou cigarety v období války. Po osvobození Československa po 2. světové válce americkou armádou se uznávaným platidlem stala i čokoláda a nylonky. (Ta část ČSR, která byla osvobozená Rudou armádou, měla smůlu. Ze Sovětského svazu neplynula na naše území žádná čokoláda…)
Politik přijímající úplatek pravděpodobně nebude chtít v bezhotovostní ekonomice dovést kamion kartonů cigaret. Nicméně cenného zboží je dostatek. Nabízí se zlato, diamanty a v neposlední řadě i kryptoměny s jejich rostoucí popularitou, z nichž některé dokáží zajistit naprostou anonymitu.
Jistě, omezení hotovosti znesnadní praní špinavých peněz. Ale jak říká staré přísloví, kde je vůle, tam je cesta.
REKLAMA
Poznámka: V současné době není v Evropské unii legální provést platbu v hotovosti přesahující 10 000 EUR za den jedné osobě.
Praní špinavých peněz dle směrnice AML
Omezení plateb v hotovosti i prověřování kde koho kde kým je upraveno v evropské směrnici AML – Anti Money Laundering. Na ní je od 1. ledna 2017 navázána novela zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. A mimo jiné rozšiřuje rozsah osob, které mají prověřovat podezřelé transakce.
K rozšíření rozsahu osob, které mají za povinnost sledovat a hlásit podezřelé operace, došlo zřejmě z důvodu, že stávající instituce hlásí poměrně málo podezřelých operací. Např. v roce 2015 nahlásily nejvíce banky (1 963) a poukazovatelé peněz (198). Naopak další instituce jsou zřejmě dle legislativců příliš laxní (stavební spořitelny – 22, družstevní záložny – 34, pojišťovny – 31 či penzijní fondy – 5).
Novela dopadla i na finančně poradenské společnosti. „Musíme hloubkově prověřovat téměř každého klienta a zdroje jeho příjmů, i pokud jde o banální transakce,“ uvedl Jiří Šindelář, předseda představenstva USF ČR.
REKLAMA
„Například i při úložce několika set korun do penzijního spoření musí od letoška každý klient uvést zdroj svého příjmu a jeho poradce musí vyhodnotit, zda nevykazuje znaky neobvyklé nervozity či zda se nevyskytuje na mezinárodním sankčním seznamu,“ přibližuje nesmyslnost opatření společná tisková zpráva USF ČR a Hospodářské komory.
Finanční poradci jsou navíc nuceni pravidelně prověřovat i stávající zákazníky, jestli nevykazují známky pochybné činnosti. Krom toho musí každá firma zaměstnat pracovníka, který bude dohlížet na plnění povinností plynoucích z AML. „Požadujeme, aby dohled nad plněním povinností mohl vykonávat i jiný stávající zaměstnanec (compliance officer), případně u nejmenších společností sám jednatel,“ uvádí společné prohlášení USF ČR a Hospodářské komory.
Nové povinnosti, nesmyslná byrokracie a další náklady již vedou k tomu, že některé firmy z oboru odcházejí. Nabízí se tak otázka, zda záměrem (ale v každém případě vedlejším významným efektem) je konsolidace trhu – tedy likvidace menších společností. Je to skutečně to, co je v nejlepším zájmu ekonomiky?
Nepochybně jsou to finanční poradci, kteří mají nejblíž ke klientovi, jednají s ním a uzavírají smlouvy o finančních produktech. Ty ale pak podstoupí finančním institucím, které mají také povinnost lustrovat své klienty. A v mnoha případech k tomu mají i mnohem lepší nástroje. Těžko sice vyhodnotí „znaky neobvyklé nervozity“, ale mnohem snáze bude lustrovat neobvyklou činnost stávajících zákazníků.
Směr směrnice proti praní špinavých peněz je nezadržitelný: Za chvíli každý bude lustrovat každého. A mezi tím se úplatky budou hradit v peněžních komoditách a zločinci si nepochybně najdou novou cestu, jak výnos z trestné činnosti uvést do legálního oběhu…