Premiot Group plánuje schůzi: Bude do konce dubna jasno?
Dluhy narůstají, úroky z prodlení jsou 15 %
Informace o nesplácení závazků z dluhopisů ve skupině Premiot se objevily na počátku letošního roku. Jmenovitá hodnota dluhopisů PREMIOT obchodní, a.s. měla splatnost 31. prosince loňského roku, výnosy z dluhopisů dalších společností skupiny pak byly splatné v prosinci 2022, resp. v lednu a únoru 2023, uvádí příkladmo advokátní kancelář KLB Legal.
„V rámci zastupování našich klientů jsme poslali výzvy jednotlivým subjektům ve skupině Premiot k plnění. Výzvy jsou zatím zcela bez reakce,“ uvádí advokát Dominik Fries z KLB Legal. Investoři mají s ohledem na aktuální výši repo sazby ČNB nárok na zákonný úrok z prodlení ve výši 15 % ročně z dlužné částky. Dluhy skupiny tak dále narůstají.
Schůze investorů s termínem do konce dubna
Skupina Premiot na svých webových stránkách jednou za měsíc uveřejňuje krátké informace. Podle poslední zprávy z 13. března probíhají jednání s potenciálními investory. „Důležitá zpráva: do konce dubna 2023 svoláme schůzi vlastníků dluhopisů, na kterou jste všichni zváni, o termínu Vás budeme s předstihem informovat. Budeme se věnovat všem Vašim dotazům,“ stojí na webu Premiotu.
„Víme, že Premiot obeslal investory s tím, že pracuje na řešení situace a v dubnu plánuje svolat schůzi vlastníků dluhopisů. Nicméně to j e dle našich informací jediná komunikace, která směrem k investorům či jejich zástupcům proběhla,“ říká advokát Dominik Freis.
REKLAMA
Bude po schůzi jasno?
Podle předsedy výkonné rady Asociace pro transparentnost investičního trhu Jana Eisenreicha je schůze spíše hrou o čas, která pravděpodobně výhodné a schůdné řešení nepřinese. „Nyní je mezi Premiotem a jeho věřiteli významná informační asymetrie – skupina jim neposkytuje téměř žádné informace o svém hospodaření a výnosnosti projektů,“ vysvětluje Eisenreich s tím, že by si vlastníci dluhopisů měli dát na plané sliby a nereálná čísla pozor.
„Skupina Premiot má poměrně nepřehlednou a rozvětvenou vlastnickou strukturu. Od investorů vybírala peníze prostřednictvím dluhopisů, které vydávaly jednotlivé dceřiné společnosti. Šlo o prospektované i podlimitní emise,“ doplňuje Jan Eisenreich.
Schůze držitelů dluhopisů má probíhat podle zákonem o dluhopisech předepsaných pravidel. „Cílem je zpravidla uskutečnit změnu emisních podmínek zásadní povahy – zde by se nabízelo prodloužit splatnost emisí dluhopisů. Toto by si museli odhlasovat vlastníci dluhopisů a nemyslím si, že by takové řešení bylo ku prospěchu vlastníků,“ upozorňuje Fries.
Podle oslovených expertů je velmi pravděpodobné, že skupina míří do insolvence. Individuální vymáhání se v tomto případě nejeví jako efektivní. Silná skupina věřitelů může mít větší vliv v rámci případného insolvenčního řízení „Pokud nedojde ke smírnému řešení opravdu v nejbližší době, nevidíme jinou cestu než podání insolvenčního návrhu a postup podle insolvenčního zákona,“ uvádí Dominik Fries.