CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Mareš

18. 02. 2020

1 komentář

Rostou obavy firem z možného oslabení domácí poptávky. Je třeba se bát?

 

Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) budou největšími úskalími rozvoje podnikání v ČR v roce 2020 rostoucí cena práce, nedostatek kvalifikované pracovní síly a nadměrná administrativní zátěž. Letos stejně jako ve zbytku Evropy ale výrazně rostou také obavy firem z možného oslabení domácí poptávky. Vyplývá to ze šetření Evropské asociace obchodních a průmyslových komor, které data za české firmy dodává Hospodářská komora České republiky. Jsou tyto obavy na místě?

Loading



 

Ekonom České spořitelny (ČS) a člen Výboru pro rozpočtové prognózy – Michal Skořepa – uvádí, že makroekonomické statistiky naznačují, že výrazný růst mezd, který jsme pozorovali v posledních letech, byl rozhodně potřebný, protože posouval český trh práce zpět k rovnováze. S každým dalším čtvrtletím ale roste riziko, že firmy nerozpoznají včas okamžik, kdy poptávka po jejich výstupech začne slábnout, a tedy že růst mezd začne být neudržitelný. Výsledkem by byla ztráta konkurenceschopnosti.

„Dalším rizikem je přehnaná obava domácností a firem z brzkého příchodu recese. Snížení poptávky na základě této obavy pak skutečně může recesi navodit. Co se týče jednotlivých odvětví české ekonomiky, žádné se v tuto chvíli nezdá čelit takovým problémům, aby to mohlo výrazně zpomalit ekonomiku jako celek,“ podotýká pro server investujeme.cz Michal Skořepa s tím, že nově je pro celosvětový i český růst rizikem osekávání hospodářských aktivit ve snaze zabránit šíření nového typu koronaviru z Číny.

Situace na trhu práce je podle HK ČR napjatá

Nedostatek pracovních sil s odpovídající kvalifikací brzdí podle HK ČR růst české ekonomiky.Nominální růst mezd by měl podle prognózy Hospodářské komory v roce 2020 dosáhnout 6,2 %, což je stále velmi svižný růst, i když pomalejší než v roce 2019. Důvodem je vedle uspokojivých hospodářských výsledků také snaha získat zaměstnance na vyčerpaném trhu práce a udržet si ty stávající. Roli zde budou hrát i administrativní vlivy jako růst platů ve veřejné sféře a růst minimální mzdy a na ní napojených zaručených mezd,“ vysvětluje hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Oslovená analytička dále vysvětluje, že rekordní zvyšování mezd v poslední době dopadá především na menší firmy. U těchto firem totiž výdaje na mzdy tvoří největší část nákladů. Tyto subjekty se rychlými nárůsty výplat v posledních letech finančně vyčerpaly a často si již nemohou další zvyšování mezd dovolit. „Důvodem je také „přetahování“ zaměstnanců mezi firmami na vyšší mzdu, případně lepší pracovní podmínky vč. zaměstnaneckých benefitů, ale také „predátorské praktiky“, se kterými měla v posledních letech přímou zkušenost řada firem. Velké firmy tak kvůli nedostatku lidí na trhu práce přetahují zaměstnance právě malým podnikům,“ říká odbornice HK ČR.

REKLAMA

Vít Hradil, makroekonomický analytik Raiffeisenbank uvádí, že podle různých průzkumů Češi panice nepropadají, a to hlavně díky nebývale příznivé situaci na trhu práce, kde prakticky neexistuje nedobrovolná nezaměstnanost. „Podle našeho odhadu se tak v Česku bude situace spíše pomalu vracet do normálu. Firmy tedy opět budou muset o zakázky bojovat s konkurencí a mírně se zhorší i situace zaměstnanců. Z historického pohledu ovšem půjde o nadále nadprůměrně dobé časy,“ myslí si Vít Hradil.

Letos můžeme být svědky dopadů masivních investic do nových technologií

Podle Hospodářské komory ale bude zaměstnance zoufale shánět stavebnictví, dále například zemědělství a lesnictví a také profese v oborech, kterým se bude dařit a kde je lidská práce v současnosti nenahraditelná stroji a technologiemi.

Letos bychom mohli být také svědky dopadů dosavadních masivních investic do nových technologií, takže by mohlo častěji docházet k propouštění např. co se týká pracovníků poboček bank (front office) a dalších společností. Tam se také nepočítá s většími nárůsty mezd.

„Ekonomiky se obecně pohybují v cyklu. Ten současný vrcholil v Evropě jako celku v roce 2017. Od té doby růst mírně zpomaluje a v letošním roce zřejmě bude dosahovat svého dna. To samozřejmě firmy v Evropě cítí a toto cyklické zpomalení reflektují ve svých odpovědích v rámci průzkumu hospodářských komor,“ myslí si Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky (KB).

REKLAMA

Dále uvádí, že zatímco v Evropě je to jedna u nevýznamnějších obav, v případě tuzemských firem tomu tak ale není. „U nás, i přes patrné zpomalování ekonomického růstu, se firmy nadále obávají především nedostatku pracovní síly a jejího zdražování,“ potvrzuje výše popsané oslovený odborník KB.

Také si přečtěte: Jaká byla v roce 2019 nezaměstnanost

Slábnoucí poptávka patří mezi okrajové problémy českých podnikatelů

Karina Kubelková z HN vysvětluje, že na rozdíl např. od roku 2018, ekonomický růst v roce 2020 již nebude plošný napříč celou ekonomikou. Vývoj se bude výrazněji odlišovat dle odvětví, velikosti firmy a zřejmě i regionu. Odráží to existenci negativních rizik pro další vývoj, kterých je stále mnoho. Je otázkou, do jaké míry tato rizika budou zhmotněna.

„Je zajímavé ale i to, jaká rizika naši podnikatelé nepovažují za důležitá. Například jako celek patří slábnoucí zahraniční poptávka spíše mezi okrajové problémy českých podnikatelů, nicméně ve vybraných odvětvích bude její vliv zřejmě zásadní. U našich sousedů na Slovensku přitom vyjádřilo obavy z vývoje zahraniční poptávky dokonce 58,6 % firem (bariéra číslo 2 po nákladech práce),“ uvádí Karina Kubelková.

Zhruba polovina toho, co český průmysl vyprodukuje, je exportováno

Jan Vejmělek z Komerční banky připomíná, že Česko je průmyslová země a má jeden z největších podílů průmyslu v ekonomice z celé Evropy. Jedná se o typicky cyklický sektor. Jeho cykličnost je v tuzemském případě umocněna vysokou koncentrací v automobilovém průmyslu. Ten navíc čelí významným strukturálním změnám. Obavy a nejistota z dalšího vývoje v cenách vstupů včetně energie jsou tak zcela na místě. Navíc zhruba polovina toho, co český průmysl vyprodukuje, je exportováno. Z toho vyplývá zmiňovaná citlivost na zahraniční poptávku.

„Jsme prostě exportní ekonomika. Stavebnictví je tradičně sektor, kde klíčovou roli hraje domácí poptávka. Ta jde ruku v ruce s investiční aktivitou. Pokud se neinvestuje, neinvestuje se ani do nových budov a staveb, a opačně. Významnou roli v tomto segmentu hraje investiční aktivita veřejného sektoru, zejména v případě velkých infrastrukturních investic,“ vysvětluje Jan Vejmělek a pokračuje.

„Zároveň je to sektor, který narazil na své kapacitní omezení, problémem je zejména nedostatek pracovní síly. Tuzemský sektor služeb má velký potenciál zvyšovat svůj podíl v české ekonomice. Středně a dlouhodobě je to sektor, který bude schopen absorbovat pracovní sílu z průmyslu s tím, jak bude pokračovat robotizace a automatizace. Souhlasím s hodnocením respondentů. Pro odšpuntování služeb je nutné snížit administrativní zátěž.“

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Třinácté platy v Česku. Hodlá je vyplatit až 40 procent firem

Pracovní trh v České republice čelí výrazným změnám, ať už v důsledku energetické krize nebo dynamice technologické revoluce. Hospodářská komora v nedávné analýze přinesla zajímavé informace o plánech firem vyplácet třinácté platy a očekávaném růstu mezd v roce 2024. Avšak, jak se zdá, změny na trhu práce […]

Text: Filip Kučera

03. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Novák

    18 února, 2020

    Pane Bože, vás koupila Nova? Už druhý článek za sebou a bude hůř! Bude hůř? Ano, bude hůř!!!

    Odpovědět