Příspěvek zaměstnavatele: Do všech fondů stejně!
V polovině roku 2009 došlo ke změně některých pravidel v penzijním připojištění. Měly směřovat zejména ke snížení nákladů penzijních fondů, které šroubovaly provize za získání klienta do závratných výšek – a které nakonec zaplatili nic netušící klienti ve sníženém zisku fondu a v pomalu rozpouštěných nákladech příštích období.
Změn byla celá řada: Klienti odcházející z penzijního fondu dříve než po pěti letech musí nyní zaplatit poplatek, který všechny penzijní fondy stanovili svorně na maximální zákonem stanovené hranici 800 Kč. Finanční zprostředkovatelé musí sdělit klientům výši provize. A zaměstnavatel nesmí žádným způsobem diskriminovat jednotlivé penzijní fondy a ani nesmí přijímat jakékoli protiplnění od penzijního fondu ani od finančního zprostředkovatele.
V minulém týdnu zveřejnil deník Deník.cz zprávu o společnosti Gumotex. Na deník se obrátili zaměstnanci společnosti, kteří se cítili být poškozeni politikou firmy. Ta přispívala na penzijní připojištění různou částku, podle zvoleného penzijního fondu. Preferovány byly Penzijní fond České pojišťovny.
„Kdysi jsme zakládali penzijní fond Koruna, který poté několikrát fúzoval, až se stal součástí České pojišťovny. Nedávno k tomu přibyl Aegon. Pokud mám správnou informaci, na tyto dva fondy přispíváme asi o sto korun více,“ sdělil deníku tiskový mluvčí Gumotexu.
Diskriminace tohoto druhu je ale podle novely zákona o penzijním připojištění z poloviny roku 2009 protiprávní.
„Zákon brání ovlivňování zaměstnance prostřednictvím omezujících podmínek upravených typicky v kolektivní smlouvě, vnitřním předpisu zaměstnavatele, podmíněním sjednaným v pracovní/manažerské smlouvě či jakýmkoli dalším formám ovlivňování zaměstnance,“ uvádí na stránkách Českomoravské konfederace odborových svazů advokát JUDr. Dominik Brůha.
Vyplácí váš zaměstnavatel různý příspěvek na penzijní připojištění do různých penzijních fondů? Napište nám. |
„ČNB v uplynulých dnech přijala podnět na možné porušení povinnosti zaměstnavatele neovlivňovat zaměstnance při výběru penzijního fondu a nepřijímat pobídky (§ 27 odst. 6 zákona č. 42/1994 o penzijním připojištění se státním příspěvkem). ČNB se tímto podnětem zabývá,“ uvedla k našemu dotazu Petra Hájková z Odboru komunikace ČNB.
Ke změně zákona nedošlo z čistého nebe. Roztočená provizní spirála nabrala vrcholných obrátek, jejímž výsledkem byla kauza společnosti Agrofert. Na jaře roku 2008 vypsal výběrové řízení na penzijní fond, který získá exklusivitu pro přiznání příspěvku zaměstnavatele. Zvítězil Allianz penzijní fond, který údajně nabídl provizi 1 400 % měsíčního příspěvku zaměstnavatele – tedy rok a dva měsíce platby zaměstanvatele. Při přibližně 10 tisících zaměstnancích se jednalo o provizi v řádu desítek milionů korun.
Tehdy k našemu dotazu ČNB uvedla: „Vysoká fluktuace účastníků penzijního připojištění mezi jednotlivými fondy není, vzhledem k existenci pořizovacích nákladů na nové smlouvy, pro sektor obezřetnou praxí. K její eliminaci jsou však nezbytné legislativní změny.“ K legislativním změnám už došlo, a tak Gumotex čeká poměrně složité vysvětlování a zřejmě i nemalá pokuta.
Co může zaměstnavatel v rámci penzijního připojištění
Zaměstnavatel může zaměstnancům přispívat v daňově zvýhodněném režimu (tedy daně ani sociální a zdravotní pojištění neplatí ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel, navíc je výdaj daňově uznatelným nákladem) do výše 2 000 Kč, přičemž tato částka je společná pro penzijní připojištění a rezervotvorná životní pojištění.
„Zaměstnavatel může platit příspěvek za své zaměstnance, kteří jsou účastníky penzijního připojištění, nemůže však ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijního fondu,“ uvedl deníku advokát Milan Kantor z Asociace penzijních fondů. Zároveň připustil, že rozdílná výše podpory je možná. Toto se ale netýká výše podpory podle zvoleného penzijního fondu, jak by mohlo být mylně interpretováno.
Zaměstnavatel nemusí vyplácet všem zaměstnancům stejně. Může upravit různé příspěvky podle výše příjmu zaměstnance, podle druhu vykonávané práce či podle výše vlastního příspěvku zaměstnance na penzijní připojištění.
V žádném případě ale zaměstnavatel nesmí diskriminovat zaměstnance podle penzijního fondu, který si zvolil. Pokud tak činí, porušuje zákon. A pokud tak činí váš zaměstnavatel, můžete se obrátit s podnětem na Českou národní banku – nebo k nám do redakce a s dalšími kroky vám pomůžeme.