Přiznání k DPFO za 2010? Kdo ho vyplnil vloni, letos to zvládne také
Potěšitelnou zprávou je samozřejmě i to, že formulář za rok 2010 se v podstatě oproti formuláři za rok 2009 nezměnil. Základní metodika výpočtu daňové povinnosti zůstává totožná. Tuzemský daňový rezident (poplatník s daňovým domicilem ČR) zdaňuje v rámci tohoto přiznání k DPFO svoje celosvětové příjmy. Jinými slovy jde o všechny příjmy s původem v ČR i o všechny příjmy vydělané kdekoli v zahraničí.
Základním principem je klasifikace příjmů do jednotlivých kategorií
Opět existuje podobně jako vloni pět druhů příjmů náležejících do následujících kategorií:
- Příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků
- Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti
- Příjmy z kapitálového majetku
- Příjmy z pronájmu
- Ostatní příjmy
Pokud má poplatník během roku příjem od více zaměstnavatelů a takové smluvní vztahy se navzájem překrývaly, tak je povinen podat daňové přiznání. Naopak jestliže se příjmy od zaměstnavatelů nepřekrývaly, tak může poplatník požádat zaměstnavatele o roční zúčtování příjmů anebo samozřejmě vyplnit a podat DP sám. V takovém případě potřebuje podobně jako vloni získat od zaměstnavatele „potvrzení o zdanitelných příjmech“
Jestliže při zaměstnání ještě poplatník podniká, tak není žádné jiné možnosti než DP podat. Souběhu příjmů ze závislé činnosti a příjmů z podnikání jsme se detailně věnovali vloni v tomto článku. Principy souběhu příjmů, přenosu dat z přehledu o zdanitelných příjmech zůstaly stejné. Více se dozvíte zde. Nově si poplatníci uplatňující paušální výdaje z živnosti musí zvyknout pouze na paušální výdaje ve výši 40 procent.
Nejméně obvyklým druhem příjmů, o kterém mnohdy poplatníci nemají příliš informací, jsou příjmy z kapitálového majetku. Jde o zvláštní druh příjmů plynoucí z držby nějakého investičního instrumentu – například úrokové výnosy z obligací apod. Detailní návod na jejich zdaňování naleznete zde.
REKLAMA
Příjmy z pronájmu – skutečné nebo paušální výdaje. Paušál stejně jako v roce 2009
Pronajímá-li poplatník nějakou nemovitost, tak samozřejmě i tyto příjmy se musí zdaňovat. Metodika jejich zdaňování se v meziročním srovnání opět nezměnila. Navíc zůstaly na stejných hodnotách i paušální výdaje – opět 30 procent. Při využití paušálních výdajů není poplatník povinen uchovávat jakékoli doklady. Více o zdaňování pronájmů naleznete zde.
Zbývá poslední kategorie v oblasti klasifikace – Ostatní příjmy. Které příjmy tam patří a jak se zdaňují – naleznete zde.
Odčitatelné položky i slevy na dani doznaly jen jedné změny – u slevy na dítě. Metodika uplatňování zůstává stejná.
Odčitatelné položky i slevy na dani v konečném důsledku vedou k poklesu daňové povinnosti. Odčitatelné položky se aplikují na základ daně – snižují jeho hodnotu před uplatněním daňové sazby a slevy na dani se aplikují až přímo na vypočtenou daň. I letos mohou vyústit v daňový bonus – stát vrací poplatníkovi peníze.
REKLAMA
Více se dozvíte o aplikaci odčitatelných položek a slev na dani zde. Oproti roku 2009 dochází v přiznání za rok 2010 k nárůstu slevy na dítě – a to na 11.604 Kč za jedno dítě.
Termín pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2010 připadá podobně jako v předcházejících letech na 31. březen. Ti, za které podává daňové přiznání daňový poradce, mají opět právo požádat o odklad na 30. červen.