CZK/€ 24.955 -0,12%

CZK/$ 23.127 -0,19%

CZK/£ 29.950 -0,10%

CZK/CHF 26.199 -0,14%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2025

Proč se Berkshire Hathaway neohlíží na S&P 500

 

Berkshire Hathaway válí. Konglomerát Warrena Buffetta posílil od počátku roku už o 15 %, zatímco S&P 500 se o 4 % propadl. Co stojí za výjimečnými výsledky této firmy na trhu, který je nervózní z možné recese, cel, geopolitiky a výprodeje akcií technologických firem? Ale hlavně, jak by se z toho investoři měli poučit – a jaká rizika by měli zvážit –, než do ní vloží svoje peníze?

Loading



 

Výše uvedený graf ukazuje dominanci Berkshire Hathaway v různých časových horizontech. Od začátku roku si firma vede lépe než index S&P 500 i NASDAQ 100 a působivé jsou zejména její roční a 5leté výnosy.

Technologické akcie (představované indexem NASDAQ 100) si sice v posledních 10 letech vedly nadprůměrně dobře, ale ani stabilní diverzifikovaná aktiva firmy Berkshire nepřestávají vynášet značné zisky a nejsou zatížena extrémní volatilitou, která provází převážně technologická portfolia.

Podívejme se tedy blíž na to, co stojí za jejím úspěchem a na jaká rizika by si měli dát investoři pozor.

REKLAMA

Síla starosvětských zisků: pojištění, dividendy a pokladniční poukázky

Úspěšné akciové tituly jsou často závislé na náladách trhu, ale prosperita Berkshire Hathaway stojí na hotových penězích. V 2024 se její výnosy z provozní činnosti zvýšily o 27 % na 47,4 miliard USD. V čem spočívá její tajemství? V pojištění a dividendách.

  • Pojišťovna GEICO je znovu na koni. Berkshire je výhradním vlastníkem pojišťovny GEICO, která se po problematickém roce 2022 loni vrátila s plnou parádou. Vykázala rekordní zisk 7,8 miliardy USD, více než dvojnásobný oproti roku 2023.
  • Cash flow zlepšují dividendoví giganti. Podíly v Coca-Cole a Bank of America se firmě Berkshire slušně vyplatily, přinesly 776 milionů a 796 milionů USD v ročních dividendách.
  • Pokladniční poukázky se vyplácejí. Díky zvýšeným úrokovým sazbám se stala masivní investice 286,5 miliard USD do amerických pokladničních poukázek pro firmu Berkshire významným zdrojem příjmů. Ty činily cca 5 % ročně – což je u tradičně „bezpečných“ aktiv slušná návratnost. Díky nim bylo možné vykompenzovat loňský propad příjmů z jiných částí Buffettova portfolia.

Peníze vládnou světu (ale je lepší je rozumně investovat)

Zatímco mnoho jiných firem je zatíženo vysokými dluhy, Berkshire sedí na pokladu – má víc než 300 miliard USD v hotovosti a peněžních ekvivalentech. To znamená, že:

  • Dokáže bez větších potíží přečkat hospodářský útlum.
  • Je připravena skočit po zajímavé příležitosti. Až se ceny aktiv propadnou, bude mít Buffett dostatek prostředků, aby nakoupil špičkové firmy za výprodejové ceny.

Warren Buffett však dává jasně najevo, že nerad sedí na penězích jen proto, aby je mohl počítat. Vždy tvrdil, že než by hromadil peníze, raději investuje do silných podniků, ale na dnešním trhu s vysokým naceněním se atraktivní příležitosti nehledají snadno. To také vysvětluje, proč zásoba peněz Berkshire Hathaway roste – nejde o strategii, ale o vedlejší produkt Buffettova disciplinovaného přístupu.

Globální záběr = strategická výhoda

Mnozí investoři mají slabost pro domácí firmy nebo preferují známější americké akcie, zatímco Berkshire tiše expanduje na mezinárodní trhy.

  • Buffett zvýšil svůj podíl na pěti významných japonských obchodních společnostech (Itochu, Sumitomo, Marubeni, Mitsubishi a Mitsui).
  • Ty se obchodují za nízkou cenu, ale nabízejí značné dividendy a expozici na globálních komoditních trzích.

Defenzivní přístup neznamená nic nedělat

Berkshire Hathaway není známá jen bezpečnými investicemi, ale i odvážnými kroky.

  • Portfolio s minimem technologií. Index S&P 500 sice výrazně preferuje technologické firmy s velkým růstech a vysokým multiplikátorem, ale portfolio firmy Berkshire se zaměřuje spíše na průmyslovou výrobu, energetiku a pojišťovnictví – sektory, které si v minulosti dobře vedly v dobách inflace a hospodářské nejistoty.
  • Selektivní výběr akciových titulů. I Berkshire investuje do kvalitních technologických titulů, jako je Apple, ovšem k obecnějšímu tržnímu nadšení se staví opatrně.

Berkshire Hathaway představuje snadnou cestu k diverzifikovanému portfoliu

Firma Berkshire Hathaway nabízí expozici v celé řadě odvětví, a tak je často označována za „malý indexový fond“. Letmý přehled největších firem v jejím portfoliu naleznete ve výběru Saxo z portfolia Warrena Buffetta, ale v zásadě lze říci, že jedna akcie Berkshire nabízí expozici v následujících oblastech:

  • Finanční instituce – Bank of America, American Express, Citigroup
  • Rychloobrátkové zboží – Coca-Cola, Kraft Heinz
  • Spotřební zboží volné – Domino’s Pizza, Pool Corp, Constellation Brands
  • Energetika a veřejné služby – Occidental Petroleum, Chevron Energy
  • Pojišťovnictví – GEICO, Chubb
  • Průmysl a železnice – BNSF Railway, Precision Castparts
  • Technologie (selektivní expozice) – Apple (největší investice Berkshire Hathaway, ale spekulativním sázkám na technologie se firma vyhýbá)

Díky tomu může být Berkshire vynikajícím diverzifikačním prostředkem pro investory až příliš soustředěné na americké technologické akcie.

  • Pokud je vaše portfolio plné technologických firem, nabízí Berkshire expozici ve stabilnějších sektorech, jako jsou pojišťovnictví, spotřební zboží či průmyslová výroba.
  • Pokud ve svém portfoliu příliš amerických technologických firem nemáte, získáte expozici ve firmě Apple, která však bude vyvážená tradičními investicemi do hodnotových akcií.

Jaká rizika se pojí s investicí do Berkshire Hathaway?

Berkshire má mnoho silných stránek, ani jí se však nevyhýbá riziko. Investoři by neměli zapomínat na následující skutečnosti:

  1. Buffett s Mungerem tu nebudou navěky: Warrenu Buffettovi je 94 a jeho dlouholetý partner Charlie Munger zemřel koncem roku 2023. Berkshire má sice svůj plán následnictví (očekává se, že firmu převezme Greg Abel), ale nikdo ve skutečnosti neví, jak si po Buffettově odchodu povede. Pokud investoři ztratí důvěru v budoucí vedení firmy, může „Buffettovská prémie“ akcií Berkshire postupem času vyšumět.
  2. Omezená expozice v technologiích může táhnout firmu dolů: Relativní nedostatek akcií technologických firem s vysokým růstem pomohl firmě Berkshire vyhnout se rizikům volatility, ale zároveň může znamenat, že si firma v období nepřetržitého technologického boomu povede hůř než ostatní. Pokud budou trhu i v následujících letech dominovat akcie AI a technologických firem, může orientace na hodnotu znamenat, že bude Berkshire za technologicky orientovanými indexy zaostávat.
  3. Citlivost na úrokové sazby a tržní cykly: Mnoho podniků v portfoliu Berkshire, včetně pojišťoven a finančních institucí, vydělává na vysokých úrokových sazbách. Kdyby se sazby rychle propadly, mohou jít ke dnu i ziskové marže. Podobně kdyby klesla spotřebitelská poptávka, mohou tím utrpět investice do Coca-Coly a dalších firem spjatých s maloobchodem. Tytéž defenzivní vlastnosti, díky nimž je Berkshire na nejistých trzích tak atraktivní, mohou firmu brzdit, až na trhu znovu převládne chuť k riziku.
  4. Berkshire je obrovská společnost – a to může limitovat její růst: Vzhledem k tržní kapitalizaci přesahující 800 miliard USD není pro Berkshire snadné najít tak velké investice, které by nějak významně pohnuly ručičkou ukazatele. Buffett často říká, že kvůli velikosti firmy je těžší najít výhodné obchody, které by výrazně přispěly k jejímu růstu.

Autor: Charu Chanana, hlavní investiční stratéžka Saxo Bank

Loading


Související články

Příležitosti v dluhopisech s vysokým výnosem

Donald Trump otřásá nejen politikou a akciovými trhy, ale má dopad i na segment pevně úročených aktiv: jeho nepředvídatelná obchodní politika představuje riziko pro hospodářský růst v mnoha zemích a pravděpodobně podpoří inflaci v USA. Přesto se investorům nabízejí příležitosti. High-yield dluhopisy nabízejí v některých případech atraktivní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů Českomoravský fond SICAV, a.s. – Podfond DOMUS

Českomoravský fond SICAV, a.s., podfond DOMUS, je český fond kvalifikovaných investorů zaměřený na zhodnocování prostředků prostřednictvím financování odkupu pohledávek zajištěných nemovitostmi a na specifické investice do nemovitostí získávaných například z insolvenčních řízení či dražeb. Cílem fondu je nabízet atraktivní výnosy investorům bez ohledu na to, zda se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025

Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost

Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje […]

Text: Redakce

26. 03. 2025