CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Mareš

30. 07. 2021

2 komentáře

Proč v ČR končí služby osobního bankovnictví ING? Klienti mohou ještě do 15. 8. přejít k Raiffeisenbank

 

ING už začátkem roku oznámila, že v srpnu 2021 ukončí své služby osobního bankovnictví v České republice. ING zůstane v Česku nadále aktivním poskytovatelem služeb korporátního bankovnictví a bude nedílnou součástí sítě korporátního bankovnictví regionu EMEA. Od 16. 7. už je možné sjednat nabídku pouze na pobočce Raiffeisenbank, a to jen do 15. 8. 2021. 

Loading



 

V oficiální tiskové zprávě ING se dočteme, že rozhodnutí ukončit služby osobního bankovnictví po více než 20 letech poskytování spořících účtů a podílových fondů bylo přijato s přihlédnutím k současným nepříznivým ekonomickým podmínkám a nejistotě ohledně dosažení potřebného rozsahu v příštích letech.

Ekonom Partners Martin Mašát vysvětluje, že za rozhodnutím ING ukončit obsluhu drobných klientů, což znamená vedle zrušení běžných účtů i ukončení správy držených investičních fondů a dalších služeb, na které si klienti zvykli, nestojí rozhodnutí českého vedení. Jedná se o rozhodnutí, které vyšlo z vedení celého holdingu. „Pravděpodobně se jednalo o krok, který optimalizuje zaměření celé skupiny pouze na konkrétní trhy. Bohužel zrovna čeští klienti nezapadali do dlouhodobých plánů skupiny ING,“ popisuje pro server Investujeme.cz Martin Mašát.

O klienty se postará Raiffeisenbank

ING v České republice podporovala přibližně 375 000 klientů osobního bankovnictví, kterým nabízela spořící účty a podílové fondy. Aby zajistila, že o její klienty v České republice bude i nadále dobře postaráno, uzavřela ING dohodu s Raiffeisenbank (RB), která dala současným klientům ING možnost stát se zákazníky RB, kteří si tam od března 2021 mohli převést své úspory a investice za zvýhodněné sazby.

„O klienty se postarala jiná bankovní skupina, která nabídla, co se týče běžných účtů, prozatím podobné podmínky, ať už se jedná o bezpoplatkový účet či dočasné nadstandardní úročení. U dalších produktů je situace složitější, a je na klientech zda nové nabídky využijí či ne, podotýká Martin Mašát.

REKLAMA

Pokud klienti nabídku od Raiffeisenbank, která zároveň zahrnuje jednoduchý převod spoření i investic a ukončení spořicího účtu ING Konto a ING Podílových fondů, nevyužijí, je možná výpověď produktových smluv. Peníze si klienti mohou během výpovědní doby jednoduše převést v Internetovém bankovnictví na kterýkoliv existující transakční účet nebo si založit nový. Podobně mohou také prodat svoje cenné papíry nebo je převést pod jiného distributora. Internetové bankovnictví je po celou dobu výpovědní dobu dostupné. Od 15. 7. 2021 už ale není možný další nákup podílových fondů.

„S přihlédnutím k současné hospodářské situaci neočekáváme, že bychom v nejbližší době dosáhli potřebné velikosti a pozice na trhu, které by nám umožnily dosahovat v České republice udržitelného růstu. Chceme však, aby bylo o naše zákazníky dobře postaráno, a proto jsme pro ně zajistili atraktivní nabídku u Raiffeisenbank, banky s prověřeným zájmem o klienty a digitální zkušeností.“ uvedl v tiskové zprávě Isold Heemstra, generální ředitel ING Česká republika.

225 zaměstnanců přišlo o práci

Rozhodnutí o ukončení služeb osobního bankovnictví je nepříjemné pro 225 pracovních v České republice, jejich pozice byly v průběhu roku 2021 postupně rušeny. Zaměstnance na těchto pozicích ING maximálně podporovala při hledání nového kariérního uplatnění. Zbývajících 130 kolegů z korporátního bankovnictví nadále poskytuje služby českým i globálním klientům ze své pražské kanceláře.

Globálně ING podporuje více než 38 milionů klientů osobního a korporátního bankovnictví na 40 trzích. Rozhodnutí opustit český trh osobního bankovnictví nemá vliv na služby osobního bankovnictví na dalších trzích. Odchod z trhu osobního bankovnictví v České republice má omezený dopad na hospodaření (P&L) a kapitálovou pozici Skupiny ING.

REKLAMA

Připomeňme, že Raiffeisenbank, která se o klienty postará, poskytuje v České republice bankovní služby už od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská Raiffeisen Bank International. Ta před dvěma týdny uvedla, že koupila 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners. V tuzemsku má tato finanční instituce asi 130 poboček a klientských center. Je pátou největší tuzemskou bankou.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Roman

    19 srpna, 2021

    tipuji, že jim do RB připluje tak sotva 100000 klientů.

    Odpovědět

  • Anonym

    30 července, 2021

    ING pojišťovna tedy rozhodně nekončí, protože se přejmenovala na NN a dávno jede dál. Končí retailová ING bank. Aspoň si to po sobě přečtěte, pane Mareši.

    Odpovědět