CZK/€ 25.160 +0,02%

CZK/$ 24.137 -1,20%

CZK/£ 30.267 -0,14%

CZK/CHF 26.781 -0,33%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

0 komentářů

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

 

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Loading



 

Světová ekonomika by měla v letech 2025 a 2026 růst tempem 3 % ročně. Rozvíjející se trhy (EM) si zachovají náskok před rozvinutými trhy (DM) s růstem odhadovaným na +3,9 % oproti +1,6 % v následujících dvou letech. Americká ekonomika bude směřovat k „měkkému přistání“, oživení v Evropě bude pozvolné, zatímco Asie si udrží roli hlavního motoru globálního růstu, a to i přes ekonomické zpomalení Číny.

Postupující dezinflace by měla podpořit uvolněnější měnovou politiku. Centrální banky v USA a Evropě budou pravděpodobně pokračovat ve snižování sazeb, přičemž na konci roku 2025 se očekávají sazby v USA na úrovni 3,5 %, v eurozóně 2,25 % a ve Spojeném království 3,5 %. Bank of Japan naopak může přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb. Centrální banky rozvíjejících se trhů (EM) se zaměří na nezávislou politiku a postupné uvolňování měnových podmínek.

Vincent Mortier, investiční ředitel skupiny Amundi, uvedl: „V roce 2025 bude zásadní vyvážit příležitosti v rizikových aktivech s ochranou proti inflačním rizikům. Investoři by měli rozšířit své zaměření nad rámec amerických mega-caps, hledat příležitosti v likvidních i nelikvidních aktivech a využít zajištění ve více fragmentovaném světě.“

Monica Defend, vedoucí Amundi Investment Institute, dodala: „V prostředí plném ekonomických a tržních anomálií existuje mnoho příležitostí. Stejně důležitá jako jejich identifikace bude i zvládnutí rizik, která tyto změny přinášejí.“

REKLAMA

Hlavní scénář: Netypická fáze pozdního cyklu

Spojené státy směřují k „měkkému přistání“ (soft-landing). Očekáváme mírné zpomalení růstu (+1,9 % v roce 2025 a +2,0 % v roce 2026) v důsledku ochlazením trhu práce a poklesu spotřeby domácností. Další vývoj se bude odvíjet od načasování a rozsahu hospodářských opatření, která mohou ovlivnit reakce Fedu i finanční podmínky. Nová americká administrativa by mohla preferovat změny v celní a imigrační politice následované daňovými úlevami a dalšími fiskálními kroky.

Evropský růst by měl být postupný, podpořený klesající inflací a expanzivní měnovou politikou zaměřenou na stimulaci investic a přesměrování úspor k vyšší poptávce. Výkonnost ekonomik eurozóny však zůstane rozdílná a fiskální politika bude klíčovým faktorem ovlivňujícím dynamiku regionu. V dlouhodobém horizontu bude zásadní zlepšení produktivity a konkurenceschopnosti Evropy. Trumpova administrativa by mohla tlačit Evropu k posílení obranné spolupráce a případně prosazovat návrhy na posílení růstu produktivity.

Rozvíjející se trhy, zejména Asie, zůstanou hlavním motorem globálního růstu i v roce 2025. Příznivý inflační výhled umožňuje v regionu uplatňovat více podpůrných politik. Asijské ekonomiky kladou důraz na strategické cíle, vykazují silný růst a posilují regionální spolupráci i odolnost. Indie bude klíčovým tahounem růstu, zatímco Čína se zaměří na stabilizaci hospodářství a strukturální reformy.

Hlavní rizika tohoto scénáře spočívají v obnovení inflačních tlaků, například v důsledku eskalace obchodních konfliktů. Naopak pozitivnější vývoj by mohl nastat díky poklesu geopolitického napětí nebo urychlení strukturálních reforem, které by podpořily dlouhodobý růstový potenciál globální ekonomiky.

Investiční příležitosti: Hledání stability v době změn

Netypická fáze pozdního cyklu přináší kombinaci ekonomických a finančních anomálií. Na jedné straně stojí odolné ekonomiky, dostatečná peněžní nabídka, uvolněné finanční podmínky a dezinflace, která je doprovázená vysokou politickou nejistotou. Na druhé straně čelíme vysoké koncentraci trhu, drahým oceněním a nízké volatilitě akciových trhů, která ostře kontrastuje s výraznou volatilitou na dluhopisových trzích.

V této situaci je postoj pro rok 2025 mírně prorizikový s důrazem na aktiva odolná vůči inflaci. Klíčem bude pečlivá diverzifikace portfolia, protože změny v politickém prostředí mohou zásadně ovlivnit trhy. Současné anomálie vyžadují časté přehodnocování strategií a pružné úpravy portfolia, přičemž první polovina roku nabízí zajímavé příležitosti zejména v rizikových aktivech. Příležitosti se otevírají v sektorech těžících z dlouhodobých transformačních trendů. Mezi hlavní oblasti patří demografické změny, geopolitické a výrobní posuny, a také vliv klimatických změn. Další příležitosti leží v technologických inovacích a projektech spojených s energetickou transformací.

  • Dluhopisy: Navzdory očekávané volatilitě zůstává pravděpodobnost recese nízká, což spolu s uvolněnou politikou centrálních bank podporuje dluhopisové trhy. Vyšší výnosy oproti minulosti a zdravé základy emitentů činí z dluhopisů atraktivní investiční příležitosti. Mezi zajímavé možnosti patří státní dluhopisy, korporátní dluhopisy investičního stupně, krátkodobé dluhopisy s vysokým výnosem (HY), leveraged loans, dluhopisy rozvíjejících se trhů (EM) a private debts. Evropské státní dluhopisy navíc nabízejí diverzifikační výhody v prostředí zpomalující inflace.
  • Akcie: Potenciál pro růst mimo americké „mega caps“ a nadhodnocené sektory je velký. Upřednostňujeme globálně diverzifikovaný přístup a hledáme příležitosti v amerických indexech s rovným vážením (equal weight), na japonském trhu a v evropských hodnotových sektorech. V rámci odvětví preferujeme finanční služby, veřejné služby, komunikace a spotřební sektor. Hodnotové investice a akcie se střední kapitalizací mohou poskytnout ochranu před případným poklesem cen růstových akcií s vysokou kapitalizací.
  • Rozvíjející se trhy (EM) mají potenciál překonat rozvinuté trhy (DM) díky příznivému makroekonomickému prostředí a klesajícím úrokovým sazbám. U dluhopisů preferujeme v oblasti „hard currency“ dluhopisy s vysokým výnosem (HY) před investičním stupněm (IG), zatímco v oblasti „soft currency“ klademe důraz na atraktivní reálné výnosy. Nejzajímavější dlouhodobé příležitosti v rozvíjející se Asii představují Indie a Indonésie, a to díky své odolnosti vůči změnám celních politik a silnému růstovému potenciálu.
  • Pro zvládnutí současných výzev je nezbytné diverzifikovat na více úrovních. Hedgeové fondy a strategie absolutního výnosu mohou nabídnout ochranu před volatilitou. Private markets poskytují likvidní alternativy, zatímco investice do zlata nebo dluhopisů vázaných na inflaci mohou pomoci zmírnit geopolitická a makroekonomická rizika. Infrastrukturní projekty a private debt kombinují růstový potenciál s ochranou proti inflaci a diverzifikačními výhodami. U akcií vynikají dividendové tituly svou odolností vůči inflačním tlakům.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Index českého investora CII750: Podílové fondy zakončily rok pozitivní výkonností

Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory turbulentnímu tržnímu prostředí v roce 2024, které ovlivnily zejména významné politické události a změny úrokových sazeb, vykázaly podílové fondy pozitivní […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

07. 01. 2025

Investiční vítězové a poražení v roce 2024 a klíčové trendy pro letošní rok

Rok 2024 byl plný překvapení, od výrazných růstů v technologických sektorech až po bouřlivé výkyvy na komoditních trzích. Výhled na rok 2025 přitom slibuje neméně dramatické změny, zejména ve Spojených státech, kde fiskální a měnová politika bude opět hnacím motorem.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *