Jak reagovali vaši klienti, když se v první polovině května ukázalo, že trhy postihl výrazný propad?
Musím říci, že zatím jsem žádné negativní reakce ze strany klientů neměl. Určitě to je dáno i tím, že ne všichni své investice neustále sledují, což je z mého pohledu při dlouhodobém investování pro klidný spánek snad i lepší.
Jak situaci zvládli ti, kteří své portfolio bedlivě sledují?
Nereagovali nijak negativně. Pokud jsme společně do určitého rizika šli, tak to klienti pochopitelně dopředu věděli a bylo jim jasné, že trhy nemohou růst až do nebe. Navíc portfolia klientům pochopitelně rozkládám mezi konzervativní a dynamickou složku, a tak pokles nebyl vždy tak markantní. Věřím, že je to krátkodobé, protože nevidím nějaké hlubší fundamentální důvody pro dlouhodobý pokles.
Předpokládám, že své vlastní úspory investujete podobně jako vaši klienti. Jak jste korekci vnímal jako investor?
Já sám jsem reagoval asi stejně jako všichni klienti, kteří mají své peníze zainvestované i v akciích – nepotěšilo mě to. Ale na druhou stranu hlavu si z toho nedělám, spíše je teď vhodné investovat.
Zaskočil vás propad?
Spíš mě tak trochu překvapila jedna věc – pokles se projevil nejdříve na emerging markets, a pak se negativní nálada přesunula i na standardní trhy. Poněkud to bourá poučku o tom, že standardní trhy a rozvíjející se trhy mají nízkou korelaci a nejsou na sobě z hlediska vývoje tak závislé. Je na tom krásně vidět, že skutečně žijeme v období globální ekonomiky a i rozvíjející se trhy jako střední a východní Evropa, asijské země či latinská Amerika jsou významnou součástí celosvětového ekonomického dění – ač si to asi mnoho lidí v západní Evropě nebo severní Americe stále ještě nechce moc připustit.
Máte rozvíjející se trhy ve vlastním portfoliu?
Určitě. Žádný rozumný, dynamičtěji smýšlející investor by se bez nich dnes dle mého názoru neměl obejít. Já využívám v tuto chvíli konkrétně dva fondy zaměřené na emerging markets – Conseq Dluhopisy nové Evropy a Templeton BRIC. Zatím mi radost nedělají, ale věřím v dlouhodobý růst.
REKLAMA
Sázíte na budoucnost rozvíjejících se trhů?
Jednoznačně! Na standardních trzích člověk jistě může dosáhnout zajímavého dlouhodobého růstu, ale pokud na sebe vezmeme o kousek víc rizika, můžeme profitovat mnohem víc. Když se podíváme na ekonomické predikce například pro Čínu, kde by se podle odborníků ekonomický růst mohl zpomalit na "pouhých" 5 procent ročně až někdy kolem roku 2030, tak je to potenciál "ohne ende".
Jsou investoři, kteří "jedou" jen v těchto trzích, jiní se jim z principu vyhýbají…
Z hlediska investora by podle mého názoru měly emerging markets být v dnešní době standardní součástí každého dynamičtějšího portfolia. Otázka je samozřejmě do jaké míry.
Které fondy rozvíjejících trhů doporučujete klientům?
Akciových je více, vyberu tedy alespoň ty, které mám nejraději. Určitě Templeton Emerging Markets, který spravuje investiční guru Mark Mobius a je to fond, který investuje do všech rozvíjejících se trhů, takže nejlépe rozkládá riziko. Pro odvážnější typy pak Templeton BRIC, kterému opravdu hodně věřím vzhledem k potenciálu daných čtyř ekonomik, které jsou v něm zastoupené (Brazílie, Rusko, Indie, Čína – pozn. red.). Z fondů, které jsou zaměřené na střední a východní Evropu, jsou to především Conseq Akciový a Pioneer Eastern European Equity.
Doporučujete i nějaké dluhopisové fondy, které investují do rozvíjejících se trhů?
Z konzervativních je to Conseq Dluhopisy nové Evropy, který může zajímavě profitovat na konvergenci zemí východní a jižní Evropy vůči Euru e Evropské Unii, tak jako jsme to zažili u nás před nedávnou dobou.
REKLAMA
Jaký jste vy sám typ investora?
Nejsem typ člověka, který by na sebe bral zbytečná rizika. Obecně i v životě, takže investuji s vyváženou strategií. Vycházím z vlastních zkušeností, ale například i z matematických modelů Petra Šimčáka z Pioneeru, kterého si nesmírně vážím. Když člověk investuje nejen do akcií, ale přidá i určitou část konzervativní složky, tak snižuje volatilitu a riziko více než potenciál výnosu. Sám jsem si dělal určitá typová portfolia na webu www.ifondy.cz, kde vlastně sám sebe testuji a skutečně se mi jako nejlepší cesta jeví určitá ofenzivní strategie s 60-70% dynamické složky.
Jste při přípravě doporučení pro klienta stejně "odvážný" jako když jde o vaše vlastní investice?
Vycházím vždy z povahy klienta a jeho přání. Důkladně s ním proberu jeho investiční povahu, určím jeho rizikový profil a podle toho se pak orientuji. Mám klienty, kteří jsou mnohem konzervativnější než já a také takové, kteří mají své investice například výhradně v akciích emerging markets.