Průběžný penzijní systém: Nikoli solidarita, peníze na obnovu!
Rozhlédněte se. Pracujete? Platíte důchodové pojištění? Pak přispíváte na důchody vašich rodičů či prarodičů. Až budete v penzi, budou vaše děti přispívat na vás. A protože pravděpodobně budou vydělávat více než vy, tak pokud jich nebude méně pracovat, bude moci váš důchod růst spolu s jejich reálnou mzdou.
To se dosud skutečně částečně i děje. Valorizace penzí je zpravidla činěna o míru inflace plus přibližně polovinu růstu reálné mzdy. Nevydrží to ale zřejmě dlouho, v návrhu penzijní reformy se počítá s valorizací již jen na úrovni inflace. Současný systém je neudržitelný. A je dost možné, že nikdy udržitelný ani nebyl. Proč?
Ohlédněte se. Ne za sebe, za zády vám nikdo nestojí. Podívejte se do historie. Zaměřte se na polovinu dvacátého století. Co vidíte? Ano, Evropu (a nejen ji) rozrytou druhou světovou válkou, rozbombardovaná města, zanedbanou a zničenou infrastrukturu… průmysl vyhraněný na zbrojení. Škody v obtížně vyčíslitelných řádech.
Kde vzít na sanaci válečných škod? Vytisknout peníze… to zkoušelo Německo po první světové válce a nedopadlo to dobře. Půjčit si? Ale od koho? Neutrálních neponičených zemí příliš nezbylo a kromě Švýcarska a Švédska nepatřily mezi schopné věřitele. Pak někdo dostal nápad. Půjčíme si od lidí. A nebude nás to stát ani korunu, ani dolar, ani marku, ani libru, zkrátka nic.
Proč by lidé měli státu půjčovat a ještě zadarmo? Proč – to je jednoduché: Nařídíme jim to. Nechceme ale, aby se vzbouřili. To by ničemu nepomohlo. Lidé jsou ale důvěřiví – slibme jim něco. Něco hodně vzdáleného, a pokud možno, abychom to nemuseli platit.
REKLAMA
A tak se zrodil průběžný penzijní systém. Lidé od jeho zavedení do systému platili. Platili za slib, že až zestárnou, budou dostávat důchod. Např. ve Velké Británii po zavedení průběžného penzijního systému v roce 1947 museli pracovat (rozumějte "platit do systému") muži 44 let a ženy 39 let. A mezi tím? Stát vesele utrácel peníze, za které platil slibem budoucí penze.
Nyní se připravuje penzijní reforma. V této souvislosti se hovoří o nákladech penzijní reformy. Ve skutečnosti se ale nejedná o náklady penzijní reformy, ale o úhradu dluhu na poválečnou obnovu.