CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

1 komentář

Průzkum: Doplňkové penzijní spoření má jen 5 % dětí

 

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Respondentům na něm vadí především nízké zhodnocení. To přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují možností vybrat třetinu prostředků už v 18 letech. Zjištění vychází z aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti

Loading



 

Češi o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem ví. Sjednané ho má ale jen okolo 100 tisíc osob pod 18 let, to je jen 5 % této populace.

„Spoření na penzi má každý druhý Čech a jen každé 20té dítě. Povědomí o této možnosti navíc k našemu překvapení drobně klesá s věkem respondentů. Výhody tohoto typu spoření jsou přitom snadno propočitatelné. Pokud začnete dětem ukládat od narození 1000 korun měsíčně, mohou mít v 18 letech již stovky tisíc korun. Třetinu vlastních příspěvků si přitom v  18 letech a po 10 odspořených letech mohou vybrat a použít ji třeba na bydlení, školné nebo jazykový kurz. Do penze pak mohou společně s úroky a státními příspěvky nastřádat několik milionů korun, podle jimi zvolené strategie,“ vysvětluje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Málo a za dlouho je velká mýlka

Jenže právě zhodnocení přijde Čechům nízké. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti je bariérou pro sjednání doplňkového penzijního spoření pro děti pro 36 % respondentů.

REKLAMA

 „Je vidět, že lidem chybí informace o parametrech produktu, což je naším cílem postupně napravit. V roce 2021 činilo průměrné zhodnocení na trhu ve vyvážených strategiích 4,9 % p. a., ty dynamické dosáhly 16,8 % p. a.,“ upřesňuje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Nízké zhodnocení ovšem není to jediné, co Čechům vadí na spoření na penzi dětem. Pro 28 % nejsou dostatečné státní příspěvky. Stát jej přitom podporuje až 230 korunami měsíčně.

Každému čtvrtému respondentovi se nelíbí délka trvání. „Právě dlouhodobost investice může přinést žádoucí výsledky. Trhy jsou proměnlivé a čím déle se na nich peníze pohybují, tím stabilnější výnosy mohou přinést,“ komentuje Vladimír Jeřábek a připomíná i možnost výběru 1/3 vlastních prostředků v 18 letech a po 10 odspořených letech.

Peníze, to je oč tu běží

Přitom právě peníze jsou hlavní motivací ke sjednání doplňkového spoření dětem. Pro 46 % respondentů to je státní příspěvek, 39 % chce zhodnocení vyšší než na spořicím účtu. Třetina respondentů ocení možnost vybrat si část prostředků v době plnoletosti dítěte.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují, že doplňkové penzijní spoření pro děti je dobře nastavené, nicméně chybí silnější osvěta, respektive o jeho existenci se lidé dozvídají až v posledních letech. Vzhledem k tomu, že tato možnost je na trhu teprve od roku 2016, není se čemu divit. Na nás je nyní vysvětlovat jeho parametry a výhody,“ uzavírá Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • vev

    30 července, 2022

    A proc nenakupovat detem ETF na S&P 500? Na to zadne znalosti nepotrebuju. A to eurove melo loni vykonnost 39%

    Odpovědět